SIk sIk evinin kapisini calip birseyler dilenen kadindan bikip, oldukca rahatsiz olan evin hanimi, bir gün yine ayni dilenci kapisini caldiginda ondan kurtulmaya karar verir. Dilenciye biraz beklemesini söyleyip mutfaktan bir ekmek alir ve ortasindan yararak arasina peynir, zeytin yerlestirir. Tabii bu arada arasina hasarat öldürmede kullandigi kuvvetli zehirden dökmeyi de ihmal etmez.

Disariya cikip ekmegi dilenciye uzattiginda, kadin "Allah razi olsun." deyip evden ayrilir.

Iyice acikan kadin bir caminin avlusunda biraz önce kendisine verilen ekmegi cikarip tam yiyecegi esnada elini yüzünü yikamakta olan bir askerin kendisine baktigini görür. Askerin halinden, yoldan geldigi ve yorgunlugu anlasilmaktadir. Dilenci, askerin bakislarindan onun ac oldugunu ve sanki "Biraz da bana ver." mânâsini cikarmistir. Gencin haline aciyan kadin ekmegin hepsini askere buyur eder ve oradan uzaklasir.

Dilenci kadinin verdigi ekmegi istahla yiyen asker, cok gecmeden aciyla kivranmaya baslar. Bir müddet sonra camiye gelen cemaat yerde kivranan gencin kimin nesi oldugunu sorup ögrendikten sonra alip evine götürürler.

Evin hanimi, aylardir binbir ümitle terhisini bekledigi yeni terhis olmus oglunu perisan vaziyette karsisinda görünce cirpinmaya, dövünmeye baslar. Biraz zaman gecip de sakin-lesen kadin, ogluna ne oldugunu, nicin kivrandigini sorup ögrenmeye calisir.

Delikanli biraz önce. Cami avlusunda bir dilenci kadinin kendisine ekmek verdigini, onu yedikten sonra bu hale geldigini söyleyince kadin ona verdigi ekmegi hatirlar ve basindan asagiya kaynar sular dökülür. "Ben ne yaptim?" diye dövünmeye baslar ama is isten gecmictir. Arslan gibi delikanli oracikta hayata gözlerini yumar.."
"Kim ne ederse kendine eder,dönup dönup kendine eder."

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 817
favori
like
share
DermanAbi Tarih: 06.05.2006 18:02
[COLOR=orangered]Emeğine Yüreğine Sağlık Güzel Arkadaşım. Okuduklarımın içinde En Çok Etkilendiğim Bir Yazı. Allah Acı Vermesin...
alperen Tarih: 15.11.2004 21:10
:6: hayatın içinde, bunun gibi ne kadar çok dramatik hadise yaşanıyor...olanlaramı üzüleyiimm, halimemi şükredeyiimm..! iyi olmaya çabalamak ve bir şeyleri başkalarına vermek paylaşmak duygusunu yaşamak için bile mücadele gerekiyor...pek çok insan ise savaşın gerisine kaçıyor... :6:
Sefa-Aga Tarih: 07.11.2004 23:45
Etme bulma dünyasi sagolasin sari
dostbildiklerim Tarih: 07.11.2004 18:22
Tesekkürler sari Menekse
Sari Menekse Tarih: 04.11.2004 01:09
MechhuL , bahsettigin program pazar günü yayinlanmisti ,bende izledim ve bu yazdigim aklima geldi .Filim pek iyi yapilmadigi halde,görüntülü oldugu icin insani daha farkli bir sekilde etkiliyor.Deliye dönmüs bütün gün ortalikta dolasipta ne dedigini hatirliyormusun.

Ne edersen kendine ,ne dersen kendi kendine ...
ChoaS Tarih: 03.11.2004 09:02
:20: :20ü$ündürüCü Bir DuRuM...
KaHiN Tarih: 03.11.2004 08:57
:6: Askere Acıdım Annesine iyi olmu$... :18:

Ne EkerSeN Onu ßiÇeRSiN
MechhuL Tarih: 03.11.2004 08:39
Sari_menekse teşekkürler ...Ben bu hikayeyi skeç olarak Samanyolu Tv de bir programda izledim. Sırlar Dünyası ydı galiba gerçekten güzel ve insanoğluna ders verici hikayeler yayınlıyorlar Herkese tavsiye ediyorum
buelent29 Tarih: 17.10.2004 01:18
malesef :19: