Münafıkların ve Münafık başların Vasıfları...


Bir gurup arkadaşla birlikte tefsir okuyoruz. Celaleyn’i esas almakla birlikte, bazan beş altı tefsire baktığımız da oluyor. Dersimiz esnasında Kur’an-ı Azimüşşan’ın mucizesine şâhit oluyoruz ve”Allahu Ekber” diyerek âyet-i kerimelere ve günümüzde olup bitenlere daha dikkatli bakıyoruz.

Fatihâ-i Şerifeden sonra Bakara Sûresine başladık. Malum, ilk önce beş âyet-i kerime ile Mü’minlerin vasıfları zikrediliyor. Daha sonra iki âyet-i kerimede kâfirlerden bahsediliyor. Hemen peşinden tam 12 âyet-i kerimede münafıklar anlatılıyor. Münafıklarla ilgili âyet-i kerimelerin tefsirlerine bakınca ibretle ve hayretle ürpermekten kendimizi alamıyoruz. Meselâ, 8. âyet-i kerimeden sonra münafıklar tarif edilmeye, onların kullandıkları silahlar ve uyguladıkları taktikler, kurdukları tuzaklar tanıtılmaya başlanıyor.

Kur’an-ı Azimüşşan bizlere, münafıkların “insan sınıfından” gözükmelerine rağmen gerçekte insan olmadıklarını, muzır hayvanlardan da aşağı ve tehlikeli olduklarını haber veriyor.

9. Âyet-i Kerimede münafıkların kullandıkları dört silah şöylece sıralanıyor: 1) Kandırmak: Bunlar Müslüman değilken, Müslüman gözükürler. 2) İfsat (bozgunculuk) 3) Mü’minlerin aklını teshir etmeye çalışırlar. Müslümanlara “Sefih, budala, gerici,vs” derler. 4) İstihza: Müslümanlarla alay ederler. Bu âyet-i kerimede münafıkların Müslümanları ilânihaye kandıramayacaklarını ve Müslümanların imanın verdiği ferasetle bunları sezeceğini ve bütün münafıkların sonunda teşhir edilerek rezil edileceklerini haber veriyor.

11. Âyet-i kerimede münafıkların, “Bizim gayemiz, Müslümanlarla kâfirlerin arasını bulmak. Aralarında diyaloğu sağlamak” diyeceklerini haber veriyor. Sahabe-i kiram, “Bu tâife bizim aramızda yok. Bunlar ileride zuhur edecek” diyor.

Diğer âyet-i kerimelerde, münafıkların Müslümanlara karşı nasıl, Hıristiyan ve Yahudilerin yanına gittiklerinde nasıl davranıp konuştukları haber veriliyor. Burada Münafıkûn Suresi’nin 4. âyet-i kerimesine baktığımızda münafıkların elebaşılarının vasıflarının net biçimde tarif edildiğini görmekteyiz.

Âyet-i Kerimede belirtildiği üzere bunların en bâriz üç vasfı şudur:

1) Vücutları büyüktür, heybetlidirler, yakışıklıdırlar.

2) Bunlar yaslanmış bir ağaç gibidir. Bir yere yaslanarak otururlar ve illa baş köşeye geçmek isterler 3) Belagatli konuşurlar. Kitleleri konuşmalarıyla teshir ederler. Bir cemiyet içinde konuşurken lafı ölçüp biçerek, düzgün biçimde söylerler.

YASARYAHYA YASARYAHYA
Üyenin Yeni Konuları MÜJDELER
Üyenin Populer Konuları MÜJDELER
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 522
favori
like
share
RIFAT-34 Tarih: 30.08.2008 09:49
AMİİİİNNN