1. Yalancı Diyetleri Unutun: Kısa sürede çok kilo kaybını söz veren ama kalıcı çözüm üretmeyen diyet programlarına dikkat ediniz. Ne zaman yeni çıkan bir diyet programı duyarsanız her zaman kendinize şunu sorun; Bu programı hayat boyu uygulayabilir miyim?

2. Gerçekçi Olun: Uygulamayı düşündüğünüz herhangi bir yeme planı sizin için ve aileniz için uygun olmalıdır. Bu plan yeme alışkanlıklarınıza, hayat tarzınıza, mali durumunuza ve yemek pişirme yeteneğinize uygun olmalıdır

3. Sözünüzde Durun: Kendiniz için neden yeme alışkanlığınızı değiştirmenizin önemli olduğunu bir yere not ediniz. Sonra bu nedenleri aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşınız ve destek isteyiniz.

4. Yavaş Başlayın: Yapılan çok hızlı ve büyük değişiklikler başarısızlıklarla sonuçlanır. Hayat ve yeme tarzında yapılan küçük değişikliklerin uzun süreli olma ihtimali her zaman daha fazladır. Bir değişikliğe karar veriniz (örneğin kahvaltı yemeyi alışkanlık haline getirmek gibi) ve bunu alışkanlık haline getiriniz.

5. Kararlı olun: İnsan vücudu kararlılığa çok iyi tepki verir. Eğer sabah kahvaltısı yemek isterseniz bunu arada sırada yapılan bir şey yerine günlük rutininiz haline getiriniz.

6. Bağlı Kalın: Çalışmalar bir davranışın alışkanlık haline gelmesinin 21 günlük bir tekrar gerektiğini gösterirler. Eğer sabah kahvaltısını alışkanlık haline getirmeyi isterseniz 21 günlük bir kahvaltı menüsü oluşturunuz ve bunu uygulayınız.

7. Rahat olun: Hayat süprizlerle doludur ve yapılan planları güncellemek ve değiştirmek gerekir. Eğer evde erkenden kahvaltı yapmak mümkün değilse alternatif olarak işte masa başında kahvaltı düşünülebilir.

8. Yaratıcı olun: Bütün olasılıkların listesini yapınız. Mesela evde, işte, arabada, otobüste yiyebileceğiniz ve yemekten hoşlanacağınız yiyeceklerin listesini yapınız. Bunlarının kombinasyonları ile kahvaltılarınızı sıkıcılıktan kurtarınız.

9. Depolayın: Liste yaptıktan sonra kahvaltı edebileceğiniz bütün yerlerde çekmecelerinizi dolaplarınızı, işte masanızın çekmecelerini listelediğiniz yiyeceklerle depolayınız.

10. İleriyi planlayın: Eğer önünüze çıkan herhangi bir durum problem oluşturuyorsa sağlıklı bir plan yapınız. Eğer işte kek verilen bir toplantıda bulunacaksanız, verilen kekin yarısını yiyiniz veya yanınızda light bisküvi götürünüz.

11. Kendinizi Affedin: Sağlıklı yeme mükemmel olmak zorunda değildir. Eğer ufak tefek hatalar yaparsanız veya birkaç gün planlarınıza uyamazsanız problem etmeyiniz ve biran önce programınıza dönmeye gayret ediniz.

12. Kendinizi Ödüllerin: Herhangi bir yeme alışkanlığınızı değiştirmek aslında çok zordur. Eğer değiştirip bunu kalıcı kılabilirseniz kendinizi kutlayınız ve kendinizle gurur duyunuz.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 479
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 12.10.2007 00:18
paylaşımın için teşekkürler sindy