Kan bankalarında saklanan ve her yıl milyonlarca insana verilen kanlardaki, dokulara oksijen gitmesini sağlayan hayati bir kimyasalın azaldığı bildirildi. Bilimadamları şaşkın.

''Proceedings of the National Academy of Sciences'' adlı derginin internet sitesinde yayınlanan 2 ayrı araştırma raporunda, kan depolanmaya başlar başlamaz, kan damarlarının açık tutulmasına yardımcı olan nitrik oksit maddesinin bozulmaya başladığı belirtildi.

Araştırmalardan birinin başkanlığı yapan Duke Üniversitesinden Dr. Jonathan Stamler, nitrik oksitin, dokulara alyuvarların oksijen götürmesine olanak sağlamak için damarları açtığını belirterek, ''Alyuvarlar tarafından ne kadar oksijenin taşındığı önemli değil, nitrik oksit olmadan oksijen dokulara ulaşamaz'' dedi.

''Damarlar açılamazsa, alyuvarlar geri gider ve dokular oksijensiz kalır. Sonuç kalp krizi ve hatta ölüm olabilir'' diyen Stamler, nakil yapılan kanın hastalara zarar verme potansiyelinin, tıbbın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi.

Dr. Timothy McMahon liderliğindeki ikinci araştırmada da saklanan kanın zaman içinde geçirdiği değişiklikler incelendi. McMahon, ''Kanın ne denli çabuk değiştiğini görünce şaşırdık. Nitrik oksitin ilk 3 saate azalmaya başladığına dair göstergeler belirledik'' dedi.

Araştırmacılar, bozulmanın herhangi bir noktasında nitrit oksit takviyesiyle, alyuvarların yeniden damarları açma yeteneğine ulaştıklarını ve dokulara oksijen gidebildiğini bildirdiler. Bu bulguların halkı kan nakli konusunda kaygılandırabileceğini belirten Amerika Kan Merkezleri'nin eski başkanı Louis Katz, ''Kuşkuya gerek yok. Kan kaybından ölecekseniz nakle ihtiyacınız var demektir'' diye konuştu.

Bilim adamları yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar.


Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 390
favori
like
share