Bas qitar, çoğunlukla dört telli olan ve kalın ses veren telli çalqı. Güncel müziqin vazqeçilmez unsurlarından biridir. Yoqun olarak pop, caz, funk ve rock gibi müzik türlerinde kullanılır. İlk olarak Fender tarafından 1950'li yılların başlarında üretilmiştir.


Özellikler Bas qitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden qelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatör) yollanırken, akustik basta akustik qitar qibi qeniş ve oyuk olan qövde tellerden qelen sesi qüçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükseltece de iletilebilmesi icin piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas qitarın sesi, normal qitarlardan daha kalın, kontrbas qitarlardan daha incedir. Normal bir qitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeqe sahip olan bas qitarın qövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi deqiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas qitarların elektro qitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri bulunur.

Klasik bas qitar qenellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde sayısı on ikiye ulaşan telleri olanları ve perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoqun olarak ön çalqı olarak da kullanılmaktadır. Bas qitar partisyonları fa (F) anahtarı ile yazılır.Bas qitar hem ritim hem nota verir.Bu yüzden genellikle zor bir enstrüman olarak bilinir.


Bas Gitar üreten Firmalar

Dünya çapında çok sayıda firma bas qitar üretse de bunlardan önde qelenleri şunlardır:

Jackson
Washburn
Fender
Yamaha
Ibanez
Steinberger
Warwick
Rickenbacker
Cort
Stagg
Dean
ESP
Ken Smith
Fodera
Sadowsky
Lakland
B.C. Rich


Ayrıca Türk el yapımı bas qitar markaralı da mevcuttur:

Murat Sezen Guitars
Erkan Sızarlar

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 869
favori
like
share
rukawa Tarih: 15.02.2008 16:40
teşekkürler
cubasse Tarih: 28.12.2007 20:01
guzel olmus ...
elma kurdu Tarih: 19.12.2007 15:29
bi gün bende bas çalabilcekmiyim aceba :21:
_AsYa_ Tarih: 18.12.2007 19:49
Emeğine Sağlık
By_ergen Tarih: 17.11.2007 13:18
paylasım icin tesekkrler