İsviçre’de minareli camilere karşı kampanya başladı. Bahaneleri ilginç...
Avrupa’nın ortasında olmasına rağmen, Avrupa Birliği’ne girmeyen İsviçre’de başlayan minareyi yasaklama girişimi tırmanıyor.

İsviçre’de biri Zürih’te, diğeri Cenevre’de iki tane minareli cami var. İsviçre Halk Partisi (SVP), İsviçre’nin kanunlarını tehdit edici olitik bir sembol olduğu iddiasıyla, minarelerin yasaklanması için mayıs ayında bir kampanya başlattı. Kampanyayla 100 bin imzaya ulaşılması ve konunun ülke genelinde referanduma getirilmesi amaçlanıyor. Altı ay sonunda 50 bine yakın imza toplandığı bildirildi.

"Irkçı" bir politika izleyen SVP Milletvekili Ulrich Schlüer ve bunun “ırkçı” olduğunu savunan Olten Türk Kültür Ocağı Başkanı Mustafa Karahan’la konuştu.

Erdoğan’ın şiirini bahane etti
Kampanyanın en iddialı savunucusu SVP Milletvekili Ulrich Schlüer, 1997 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu şiirden, “Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler kışlamız, müminler askerimiz” sözlerine işaret ederek, “Minare dini-siyasi güç iddiasının bir sembolüdür. İslam, dini devletin üzerinde görüyor. Minare yasağıyla, anayasal çerçevede sosyal ve hukuki düzeninin sınırlandırma olmadan garanti altına alınması sağlanacaktır” açıklamasını yaptı

İSLAM İNANÇ DEĞİL İDEOLOJİDİR

"Ben camilere karşı değilim" diyen Schlüer, "minarelerin inşa edilmesine karşıyım. İslam sadece bir inanç değildir, bir ideolojidir de. İslamın kuralları, kanunları var. Şeriat İsviçre’nin kanunlarına ve anayasasına aykırıdır. Müslümanların inançlarına karşı konuşmuyorum, İslam’ın kuralları bizim kanunlarımıza karşıdır" dedi.

TÜRBANA KARŞI DEĞİLİZ AMA İŞ VERMEYİZ

"Eğer kadınlar kapanmak istiyorlarsa bu karar onlarındır, fakat İsviçre’de çalışmak istiyorlarsa kurallarımıza uymalılar. Biz onların yüzlerini görmek istiyoruz. Siyah koyunlar ‘suçlu’ yabancıları belirtiyor ve onlar sosyal sistemimize uymuyorlar. (Ntvmsnbc)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 451
favori
like
share
AY-HAN Tarih: 18.11.2007 12:31
Bu korkularının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor kafirler istemesede Allah nurunu tamamlayacaktır.
SaFRaN Tarih: 18.11.2007 07:34
Bilmiyorlar..Bilselerdi yapmazlardı..Allah ıslah etsın.
amgell Tarih: 10.11.2007 12:06
evet çok doğru istemiyoruzz
LEVIS-501 Tarih: 07.11.2007 16:10
Biz siyah koyunsak sizde beyaz domuzsunuz o halde:85:
Lahika Tarih: 07.11.2007 12:34
[QUOTE=SAHABELER;2178477]bu konuya diyecek tek bir cümle olur herhalde.
ağzı olan konuşuyor:5:
katılıyorum
GÜLSiMA Tarih: 24.10.2007 10:56
bu konuya diyecek tek bir cümle olur herhalde.
ağzı olan konuşuyor:5: