Birçok Platin Plak Alan 2003 Tarihli İlk Albümü Trouble İle Müzik Severlerin Kalbini Fetheden Senegalli Şarkıcı Akon, İkinci CD'si Konvicted İle Kişisel Yolculuğundan Yeni Hikayelerle Dönüyor.
Trouble, Akon'un Kefarete Övgüsü İse (Müzik Kariyeri Başlamadan Önce Oto Hırsızlığından Hapiste
Yatmıştı), Konvicted da Yeniden Doğuşunu Ele Alıyor. Şimdiki Görevi, Kurtuluşu Olan Müzikle
Kendini Yeniden Keşfetmek.

Hit Single'ı "Locked Up" Ona Sokak İtibarı Kazandırdıysa da, Sanatçının Çok Yönlü Duyarlılıkları İkinci Albümünde Açıkça Görülüyor. Akon, Konvicted'da Biri Hariç Bütün Şarkıları Kendisi Yazmış
Ve Yapımcılığını Üstlenmiş. Albümde Eminem'le (İlk Single "Smack That"), Snoop Dogg'la ("I Want To Love You") Ve Styles P. İle (İlk Hit Single'ı "Locked Up"ta Yer Almıştı) Birlikte Kaydedilmiş
Şarkılar Yer Alıyor. Konvicted, Sokak Tarzıyla Stüdyo Özgünlüğünü Ve Sağduyuyu Dengeleyerek 2006'nın En Dürüst Albümlerinden Biri Olmayı Hak Ediyor.

"Smack That" Ustaca Bir Club Şarkısının Bütün Özelliklerini Taşıyan Ve 8 Mile Söz Üstadı Eminem'in
Agresif Ritimlerine Sahip Son Derece Enerjik Bir Parça. "Snitch"te Obie Trice'la Çalısmasının Hemen
Ardından Em'le Tanışan İkili Çok Çabuk Dost Oldular. "Eminem'in Şarkıda Yer Almasını İstediğimi Biliyordum, Ama Çok Fazla Sanatçının Şarkısında Yer Almama Konusunda Oldukça Titiz. Arayıp Stüdyoya Girmeye Hazır Olduğunu Söylediğinde Bunun Bir Lütuf Olduğunu Biliyordum. İlk Uçağa Atlayıp Detroit'e Gittim." Diyor Akon.

Konvicted'da Dikkat Çeken Bir Baska Şarkı da Anti-Gangsta "Runnin'". Soul Efsanesi Curtis Mayfield'ın Klasik Süper Fly Soundtrack'inin İçtenliğini Hatırlatan Akon Neo-Blues, Şarkısında "Kanundan Kaçmaktan Yoruldum" Derken Oyundan Çekilis Mücadelesini Anlatıyor.
Ne İroniktir ki, Bu Melodik Parça Akon Hala Hapisteyken Yazılmış. "Bu Şarkıyı Hissedebiliyorsunuz,
Çünkü Gerçek. Her Kelimesini İçtenlikle Yazdım." Diyor Akon.

Bu Tarzın Öncüsü R. Kelly Geleneğini Sürdüren Akon Dertli Hikayelerden Dans Pistine Ve İlham
Verici Baladlara Başarılı Bir Biçimde Geçiş Yapıyor; Şarkılar Keskin Rap Sözleriyle Dolu, Ayrıca Akon
Sesini Çesitli Şekillerde Kullanarak Geri Vokalleri de Kendi Yapıyor. "Amacım Sokak Hayatını Yüceltmek Değil, Ama Gangsta'lar da İnsan. Aileleri Ve Çocukları Var, Ben de Buna Biraz Işık Tutmaya Çalısıyorum. Kimseye Yapmaması Gerekenleri Söyleyemem, Ama Bir Rol Modeli Olabilirim"

Şarkı Sözleri Keskin Olsa da Akon Yapımcılıkta Yenilikçi Olduğunu da Kanıtlıyor. Canlı Piyano Ve Keman Zigzagları Gibi Pop Müzik Öğelerini Katmaktan Korkmayan Akon'un Hüzünlü Baladı "Never Took the Time" Çok Başarılı. "Beste Yaparken Müzikal Olarak Sola Yakın Olmaya Çalısıyorum.
Şu Anda Müzikte Farklı Stiller Elde Etmeye Çalısmak Yapımcılara Bağlı." Diye Açıklıyor Akon.

Atlanta'da Kendine Ait Stüdyosu Koncast Stüdyoları'nda Çalışan Akon'un Konvicted'ının Bastacı Diyebileceğimiz Parçası "Africa" Adını Taşıyor. Anayurduna İthaf Ettiği Perküsyon Ağırlıklı Bu Marş Niteliğindeki Şarkıda Akon'un Kölelikten Deri Rengine Çeşitli Konulardan Bahsettiği Sözler Çok İsabetli. "Africa Şarkısıyla Amaçladığım Şeylerden Biri Bu Kıtanın Daha Çok Fark Edilmesi."

Plak Şirketi Sahibi, Şarkıcı, Besteci/Söz Yazarı Ve Yapımcı Akon, Konvicted'ın Muhteşemliğiyle Müzikal Engelleri Yıkarken 21. Yüzyılın Soul Şarkıcısı Olarak Ne Kadar Önemli Olduğunu da Gösteriyor. Konvicted, Akon'un İyi Bir Şarap Gibi Yıllandıkça Daha İyi Olduğunu Kanıtlıyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 704
favori
like
share
xAKONx Tarih: 26.07.2008 10:19
paylaşım için teşşeekürler
MiSS-FENER Tarih: 21.10.2007 14:34[/center]