Vücutta demir eksikliğinin kansızlığa yol açtığını belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, çocuklarda kansızlığın önlenmesi ve tedavisinde demir ilaçlarının kullanıldığına dikkat çekiyor.

İlk altı ay anne sütü
Ancak kansızlığı önlemek için verilen demir ilaçlarının belirtilen dozun üzerinde alınmasının zehirlenmelere neden olduğunu kaydeden Prof. Küçüködük, şu tavsiyelerde bulunuyor: "Çocuklarda kansızlığı önlemek için doğal yöntemlerden de yararlanılabilir. İlk 6 ay anne sütü verilmeli, daha sonra ek besinlere geçilmeli. Ek gıdalara geçildikten sonra tavuk, karaciğer, kuru baklagiller, balık ve üzüm pekmezi gibi demir yönünden zengin gıdalarla diyet uygulanabilir. Özellikle üzüm pekmezi güçlü bir kan yapıcıdır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3506
favori
like
share
Nerqish Tarih: 14.11.2007 08:58
[COLOR="SlateGray"]Pekmezin faydasi cok tesekkurler paylasim icin canim


kaan029 benim hic bir bilgim yok bu konuda kusura bakmayin arkadasim.
kaan029 Tarih: 13.11.2007 13:17
slm ben uzum pekmezını sabahları ac ac karnına 1 bardak ıcıyorum bunun bana faydası olurmu yoksa zayıflarmıyım bıraz bılgı verırsenız sevınırım bırde spor yaptıgım ıcın enerjıye ıhtıyac var tek korkum zayıflarmıyım?cevap
SU-PERISI Tarih: 23.10.2007 15:21
özellikle pekmez iyi bir kan yapıcı oldugu için ilaç yerine tüketilmeli.