Citroen’den iki yeni otomobil: C5 Sedan ve C5 Estate

Yeni C5 sedan, 4.78 metre uzunluğunda, 1.86 metre genişliğinde ve 1.45 metre yüksekliğinde.

Ön farlar - kaportaya konumlandırılmış- Citroen'in kimliğini vurgulayan büyük krom amblemin yanında yer alıyor. Büyük iz genişliği ve düz tekerlekleri bir aracın yolu kucaklama anlayışını gözler önüne seriyor.

Sedan arabanın görünümü, aerodinamiğin en iyi şekilde kullanılması için gerekli çabanın oluşturulduğunu yansıtıyor. Genişletilmiş tavanı gövdenin büyük ölçülerini gösterir nitelikte. Üçüncü yan cam, fazladan ışığın kabin içerisine girmesine izin veriyor. Yüksek kapı eşiği ve geniş çamurlukları sedan arabayı prestijli bir araç olarak kimliklendiriyor. 2.82 metrelik dingil mesafesi geniş bir kabinin işareti.

İçbükey arka camlar Citroen'i olduğundan geniş olarak görmemizi sağlıyor. İki kısımlı bumerang farlar aracın arka kısmına iddialı bir görümün kazandırmış. Geniş hacmi, tekerlekleri üzerinde sağlam duran ve güçlü yol tutumuna sahip bir araç görünümünü bizlere iletiyor.

C5 Estate 4.85 metre uzunluğunda, 1.86 metre genişliğinde ve 1.48 metre yüksekliğinde.

Yeni C5’in motorları şöyle;

Üç benzinli motoru:
- 127 bhp DIN 1.8i 16v (92 kW EEC)
- 143 bhp DIN 2.0i 16V (103 kW EEC)
- 215 bhp DIN 3.0i V6 (155 kW EEC)

Dört dizel HDi motoru:

- HDi 110 DPFS (80 kW EEC)
- HDi 138 DPFS (100 kW EEC)
- HDi 173 DPFS (125 kW EEC)
- HDi V6 208 DPFS (150 kW EEC)

Araç, motor seviyesine göre değişen manuel ve otomatik geniş vites kutusu seçeneği sunuyor.

Hem metalik hem de Hidraktif 3 Plus süspansiyon en yüksek seviyede yolcu rahatı ve gevenliği için direksiyon ve amortisman arasındaki dengeye yeni bir süreç kazandırıyor.

Citroen C6 ile aynı yolda, Hidraktif 3 Plus süspansiyon, önde çift salıncaklı süspansiyon ve arkada çok bağlantılı kurulumundan oluşuyor.

Süspansiyon, dört tekerleğe sürekli ve eşit dikey güç ileten gövdenin bükülme katılığı tarafından güçlendirmekle birlikte; aracın yol tutuşuna da katkıda bulunuyor.

Yeni C5, seyir kontrol sistemi ve hız sınırlayıcıyla kendine bir standart oluşturuyor. Hidraktif 3 Plus türünde, otomatik elektrikli park freni rahatlık ve güvenlik sağlıyor. Bu frenin özelliği ayrıca yokuşta arabayı park halinden harekete geçirirken yardım sistemini de içeriyor. Araç yokuşta arkaya öne hareket etmeden sürücüye ayağını frenden gaz pedalına çekmesi için zaman vererek pedal boş bırakıldıktan sonra iki saniye kadar pozisyonunu sabit tutuyor.

Bu yeni arabayla; arka ve ön park yardımı, sürücüye araç için yeterli büyüklükte yer olup olmadığını haber veren “park alanı algılayıcıları” hizmete sunuluyor(3 metreden az ve 8 metreden fazla alanlar haber verilmiyor.) Bazı modellerde 'Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi' bulunuyor.

Görüş açısını iyileştiren halojen ön farlar ve Xenon çift işlevli yön ön lambaları da bu araçta görmek mümkün.

Ön farların yanında, Uyarlanabilir Ön Işıklandırma Sistemi özelliği köşelerin görülebilirliğini arttırıyor. Direksiyonun dirseğine bağlanmış ek bir ışık kaynağı; aracın sağ ya da sol görüş açısından 75 derecelik ışıklandırma sağlamak için ön farlardan gelen ışık akımını ile birlikte çalışıyor.

Eğer araç çift işlevli farlar ile donatılmışsa, köşelerde ve kavşaklarda görülebilirliği ve güvenliği arttırmak için kullanılan yeni ışıklandırma sistemi “Uyarlanabilir Ön Işıklandırma Sistemi” ile de donatılabiliyor. Bu durumda, ışık düşük hızda 105 derecelik bir açıyı kapsıyor.

Yeni C5'de NaviDrive sitemi de bulmak mümkün. Sistem; GSM telefon, 7-inç 16/9 ekran, radyo, MP3 uyumlu CD çalar, (10 Gb'lık hard diske kadar kayıt sağlayan jukebox özelliği bulunuyor) ve GPS sistemlerini bir araya getiriyor.

Tasarım sürecinin başlangıcından bu yana, mühendisler kabini ses geçirmez özelliklerle donatmaya çalışmışlar.

Sürücünün hava yastığı; direksiyonun ayarlanmış merkezi bölümü sayesinde sağ açıya yayılmak üzere tasarlanmış. Aynı zamanda, diz hava yastığı 65 mm'ye kadar geri çekilen direksiyon kolonu ile etkiyi azaltarak sürücünün dizleri için bir koruma sağlıyor.

Perde havayastıkları önde ve arkada oturan yolcuların baş korunmasını mümkün kılıyor. Seçenekli hava yastıkları arka yolcuların durumlarına göre ayarlanabiliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 593
favori
like
share
beckham30 Tarih: 20.01.2008 23:17
Citroen mi? :20: alacaksaniz 2 defa degil defalarca dusunun eski citroen sahiplerinin fikirlerini alin:79:
engülsar Tarih: 13.11.2007 22:21
Güzel Arabalar...!