Dünyada bir ilk: Kanı durduran Türk ilacı

Türk bilim adamları, her türlü kanamayı birkaç dakika içinde durduracak bir ilaç geliştirdi. İlaç, ayrıca Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan yerli ürün oldu..

Her türlü kanamayı kapsül yaparak birkaç dakika içinde durduran maddeyi dünyada ilk kez Türk bilim adamları geliştirdi. Kan kaybından ölümleri durdurması hedeflenen ilaç, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan yerli ürün oldu.

'KANAMA ANINDA DURDU'
İlacın, kanamayı hızla durduran etkisi Hacettepe Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü tarafından araştırılarak kanıtlandı. Her türlü kanama için üretimine başlanan ürün, ilk olarak Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi'nde sünnet olan ve kanaması 15 gün boyunca hiçbir şekilde durdurulamayan hemofili hastası Hakan Yargı için kullanıldı. Hastanın kanaması hemen durduruldu. Stratejik olarak da büyük önemi bulunan ürün, özellikle sınır bölgesine ilk yardım malzemesi olarak gönderiliyor. Klinik deneylerini yürüten Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu, "Bu ürün bugüne kadar kanama durdurma mekanizmasıyla ilgili bildiğimiz verileri alt üst etti. Kanama durdurma mekanizması tamamen farklı. Her türlü kanamayı birkaç dakika içinde durdurabiliyor. Tüm dünyada kan kaybından ölümleri bu sayede önlemeyi amaçlıyoruz" dedi.

BRITISH JOURNAL'DE
Çalışmanın, dünya literatürüne sunulması için dünyanın en saygın bilim dergilerinden International British Journal'de yayınlanmak üzere kabul edildiği öğrenildi.

İlacın tamamı bitkisel karışım


Pıhtılaşma sorunu olan hastaların bile kanamalarını anında durdurabilen madde tamamen bitkisel karışımlardan yapılıyor. Isırgan otu, asma yaprağı, havlıca, meyan kökü ve kekik bileşiminden hazırlanıyor. Cahit Fırat isimli bir kişinin ailesinden kalma formülle yaraları iyileştirmek için kullandığı halk arasındaki tabiriyle kocakarı ilacı olan bu ürün, dünyada büyük yankı uyandıracak ilaç haline geldi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9780
favori
like
share
enya- Tarih: 31.10.2007 18:57
hemofili hastaları yanlarından ayırmayacak bu ilacı bence.:85:
EyLüL Tarih: 31.10.2007 16:25
[COLOR="PaleGreen"]tıpta devrinm niteliğinde bı buluş
Artık kimse kan kaybından ölmez bu sayade..
Ayrıca bir Türkün bulmasıda
Ayrıca gurur verici(:
axin Tarih: 27.10.2007 23:18
umarım patentını almıstır.. ayrıca ılac cok guzel bır bulus .. kocakarı ılacları uzerıne bır arastırma yapılsa emınım kanser hastalıgını bıle yok edecek ılac bulunacaktır gorusundeyım
BOMONTİ Tarih: 26.10.2007 05:55
Stratejik olarak da büyük önemi bulunan ürün, özellikle sınır bölgesine ilk yardım malzemesi olarak gönderiliyor.
ilaç büyük çok büyük bir başarı bu sayede nice vatan evladı kurtulabilir
Sylar Tarih: 25.10.2007 19:25
[COLOR="Purple"]dedikleri gibi artık kanamadan kan kaybından kimse hayatını kaybetmez umarım. tebrik etmek lazım.
SU-PERISI Tarih: 25.10.2007 16:44
doktorlarımızın büyük başarısı .paylaşımın için saol