Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim öğrencilerine bilgisayar üzerinden interaktif yöntemle dil öğretmeyi amaçlayan yeni bir sistemi uygulamaya hazırlanıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanko Holding arasında geçen yıl imzalanan DynEd (Dynamic Education) İngilizce Dil Eğitim Sistemi ile ilgili protokolde öngörülen hazırlıklar son aşamaya geldi.
Dil eğitimini interaktif yöntemle öğretmeyi amaçlayan CD'ler, okullara ve öğrencilere dağıtılmak üzere il milli eğitim müdürlüklerine gönderildi.
İlköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik bu yöntemle öğrenciler, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayarla istediği zaman İngilizce çalışabilecek.
Öğrencilere CD'ler ile birlikte birer kullanıcı adı verilecek. CD üzerinden kullanıcı adını ve şifresini girerek sisteme kaydolan öğrenci, İngilizce eğitime başlayabilecek. Sistemin kullanılabilmesi için mikrofon ve kulaklık da gerekecek.
Öğrenciler, internette bir defa sistemi çalıştırdıktan sonra internete yeniden ihtiyaçları olmayacak. Sistem, 15 günde bir internete girilmek koşuluyla kullanılabilecek. Öğrencinin sistemde yaptığı tüm çalışmalar kaydedilecek.
Mevcut ders programını destekleyen İngilizce Dil Eğitim Sistemi'nde, her sınıf düzeyine göre üniteler bulunuyor ve ''konuşma'[/swf2][swf3]'dinleme'[/swf2][swf3]'yazma'' ve ''okuma'' ile ilgili konular yer alıyor. Konular, öğrencilerin daha rahat öğrenebilmeleri için animasyonlarla destekleniyor.
-ÖĞRETMENLER YÖNLENDİRECEK-
Öğrencilerin sistem üzerinden yaptığı her türlü çalışma, Bakanlığın sunucularına aktarılması nedeniyle öğretmenler tarafından incelenebilecek. Öğrenci, sisteme girerek İngilizce çalışırken sınıf ortamında olduğu gibi öğretmenlerine soru yöneltebilecekler, karşılıklı iletişim kurabilecekler. Öğretmenler de öğrencilerin sorularını yanıtlayıp yönlendirebilecekler. Bu sistem, öğrencilerin özellikle telaffuzlarını doğru yapmalarını sağlayacak.
Öğrencilerin bu sistemde yaptığı çalışmalar aynı zamanda performansını belirlemede etkili olacak.
DynEd İngilizce Dil Eğitim Sistemi, 11 bin 152 ilköğretim okulunda uygulanmaya başlanacak. Bu okullar, bilgisayar ve internet erişimleri göz önünde bulunarak tespit edildi. Uygulama daha sonra diğer okullara da yaygınlaştırılacak.
Sistemin uygulamaya konulabilmesi için 230 formatör yetiştirildi. Bu formatörler, sisteme ilişkin İngilizce öğretmenlerini bilgilendirecek. İngilizce öğretmenlerinin eğitiminin tamamlanmasıyla uygulama başlayacak.
MEB yetkilileri, bu sistem ile İngilizce öğretiminin daha sağlıklı yapılabileceğini, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin işinin kolaylaşacağını belirttiler.
Yetkililer ayrıca, sistemin bu sene ilk kez ilköğretim 6. ve 7. sınıflara yönelik yapılacak ve içinde İngilizce soruların da yer alacağı Seviye Belirleme Sınavı için yararlı olacağını dile getirdiler.
MEB, CD'nin içindeki programa ilişkin bilgilerin yer aldığı bir web sayfası da hazırlayacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 660
favori
like
share
hdg35 Tarih: 19.06.2008 20:12
güzel
temsi Tarih: 02.11.2007 18:07
çok güzel duyarlılığına tşk