Erciyes Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Cemal Kahraman, açık kalp ameliyatlarında dünyada 'ilk kez' uygulanan yeni bir cerrahi yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Yaşar Bölükbaşı'na 'derin hipotermi ve total sirkülatuar arrest' tekniğine alternatif uygulama yöntemi ile açık kalp ameliyatı yaptıklarını bildiren Prof. Dr. Kahraman, operasyonun son derece başarılı sonuç verdiğini ve hastanın sağlık durumunun hızla düzeldiğini açıkladı.

Prof. Dr. Kahraman, yöntemin dünyada 'ilk kez' uygulandığını anlattı:

"Türkiye'deki tüm kaynakları taradık. Bizim geliştirdiğimiz bu yöntemleilgili uygulamalara rastlamadık. Dünya literatüründe de bu yöntemle ilgili bilginin yer almadığını gördük."

Prof. Dr. Kahraman, kalp yetmezliği şikayetiyle kendilerine başvuran hastalarına 42 gün medikal tedavi uyguladıktan sonra ameliyat yaptıklarını belirtti:

"Bu tip hastalarda, vücut ısısı 20 dereceye kadar soğutularak vevücuttaki kan dolaşımı durdurularak ameliyat yapılmaktadır. Bu nedenle ameliyatesnasında veya ameliyat sonrasında koma, felç, karaciğer veya böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar gelişebilmekte veya hasta hayatını kaybedebilmektedir.

Bu hastamızda beyine giden 2 ana damar da tıkalıydı. Klasik yöntemle ameliyat yapsaydık beyine kan gitmeyecekti. Onun için geliştirdiğimiz ameliyat tekniği ile açık kalp ameliyatından hemen önce tıkalı olan beyin damarlarına yapay damar da denilen 'greft' yerleştirerek, ameliyat öncesi ve süresince beyine kan gitmesini sağladık.

Hastanın vücut ısısını 26 derece civarında tutarak olası riskleri ortadan kaldırmış olduk. Uyguladığımız bu yeni tekniğin genelde uygulanan yönteme iyi bir alternatif olacağı kanaatindeyiz."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share