ABD ve Avrupa'da, böbrek ve prostat kanseri hastalarına yıllardır uygulanan kriyoterapi tedavisi artık Türkiye'de. İlk 3 hasta, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kriyoterapi yöntemiyle ameliyat edildi.

Radyoterapi ve kemoterapiden sonra Türkiye'de kanserle mücadelede kullanılan yöntemlere artık bir yenisi eklendi. Kriyoterapi tedavisinde kanserli hücre dondurularak öldürülüyor.

Gazi Üniversitesi Dekan Yardımcısı ve Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Sözen kriyoterapiyi “Ana hedef tümörleri vücut içinde dondurarak öldürmek. Eksi 40 dereceye kadar dondurularak doku öldürülüyor... Organla sınırlı durumlarda kullanılabilen alternatif bir tedavi yöntemi. 3-4 cm küçüklüğündeki böbrek tümörlerinde kullanılan bir yöntem” sözleriyle açıkladı.

Kriyoterapi tedavisi sadece böbrek ve prostat kanserli hastalara uygulanabiliyor. Tedavide en önemli nokta erken teşhis.

Başarı oranı yüksek

Kriyoterapi 14 yıldır ABD ve Avrupa'da uygulanıyor. ABD'de 1993-2001 yılları arasında izlenen 590 prostat kanserli hastanın, yüzde 87'sinde tedavi sonrasında kanserli doku kalmadı. ABD’de sadece 2007'de 10 bin prostat kanserli hasta bu yöntemle tedavi edildi.

Türkiye'de ise ilk ameliyat 22 Ekim Pazartesi günü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı.İkisi yabancı 6 doktor bu yöntemle 3 hastayı tedavi etti. Ameliyatların devamı geelecek. Kriyoterapi yöntemi, prostat ve böbrek kanseri hastaları için de Türkiye'de bir umut olacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 599
favori
like
share