Ayakkabı alırken, terletmeme, hava sirkülasyonu sağlama ve ayakları rahat ettirme özelliklerine özen gösterilmesi gerekiyor.

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, gün boyu vücudun bütün yükünü taşıyan ayakların bakımının çok önemli olduğunu ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Sentetik deriden yapılan ayakkabılar, nemle birlikle sık karşılaşılan mantar hastalığına zemin hazırlıyor”

Ayak sağlığında en sık karşılaşılan problemin, terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan, kaşınma ve mantar hastalığı olduğuna dikkati çeken Memişoğlu, bunun en önemli sebebinin ise sentetik derinden imal edilen ayakkabılar olduğunu söyledi.

Ayakkabı alınırken, öncelikli olarak ayakların rahat edeceği, topuklarda da ölçülü yüksekliklerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Memişoğlu, şöyle konuştu:
“İnsanın tüm yükünü taşıyan ayaklar, gerekli hassasiyeti de fazlasıyla hak ediyor. Sağlıklı ayaklar için en önemli unsuru ise ayakkabı oluşturuyor. Ayakkabı alınırken, derisinin sentetik madde içermemesi önemli. Mutlaka, hava sirkülasyonun sağlanması açısından malzemesinin hakiki deri olmasına özen gösterilmeli. Bunun yanı sıra ayakkabının taban astarı da deriden yapılmalı. Sentetik deriden yapılan ayakkabılar, nemle birlikle sık karşılaşılan mantar hastalığına zemin hazırlıyor. Ayakkabıda nem oluşması mikropların ürümesi için uygun ortam yaratır.”

Ayakkabının yanı sıra giyilecek çorabın seçimine de dikkatli olunmasını öneren Memişoğlu, terlemeyi önleyici iplikten yapılmış olanların tercih edilmesini istedi.

Satın alırken, şıklığın yanı sıra daha çok rahatlığın ön planda tutulması gerektiğine dikkati çeken Memişoğlu, olası nemin giderilmesi için ayakkabıların mutlaka dinlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dinlendirilen ayakkabılarda mikrop oluşumunun önleneceğini anlatan Memişoğlu, “Ayak sağlığı ve istenmeyen kokuları önlemek için ayakkabıları nöbetleşe giyin. Böylece hem ayaklarınızı hem de ayakkabılarınızı korumuş olursunuz” dedi.

Memişoğlu, ayakta sağlık sorunu oluşması durumunda erken müdahalenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 867
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 03.11.2007 10:00
Ben hic topuklu giyindigimi hatirlamiyorum:72:
Ama ayakkabi alirken cok seciciyim yani giyindigim ayakkabinin rahat olmasina dikkat ederim,corap konusuna gelirken ben hic corap giyiinmem ayakkabida anca spor giyindigimde,sevmiyorum cunku:72:ama evdeyken hayatta corapsiz gezmem:85:her konuda cok dikkat etmeliyiz,hem evde corapsiz gezen insanlarada gicik olurum:46:

tesekkurler ablam..
Sylar Tarih: 31.10.2007 15:49
[COLOR="Purple"]ayak sağlığı cidden çok önemli.
ve derler ki akılsız başın derdini ayaklar çekermiş.