Çoğu insan evlerine ve arabalarına kışa hazırlık bakımı yaptırırken, vücudun en büyük organı olan deriyi ise ihmal ediyor. Sıcaklık düşüşüyle birlikte havadaki nemin azalması ve yazın yoğun güneş ışınına maruz kalma sonucunda ultraviyolenin cilt üzerinde oluşturduğu yıpratıcı etkiler nedeniyle cilt kuruyor, çatlıyor ve kırışıyor.

Çevre kirletici gazların ve güneş ultraviyolesinin cilt üzerindeki yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkisi yanında kış aylarında kapalı mekanlarda daha uzun sigara dumanına maruz kalma, serbest radikaller oluşumuna sebep olduğunu belirten uzmanlar, serbest radikallerin de cilt yaşlanmasını hızlandırıcı etki gösterdiğini bildiriyor. Uzmanlar, antioksidan kremler (C ve E vitaminli krem ve losyonlar) serbest radikallere karşıt etki göstererek cilt yaşlanmasını önlediğini, ayrıca cilt kanserini karşı da koruyucu etki gösterdiğini kaydediyor.

Kış aylarında kullanılması faydalı bir başka kozmetik ürünün de 'Retinoidler' olduğunu ifade eden uzmanlar, güneş ışığı karşısında ciltte hassasiyet oluşturan bu ürünlerin, kış aylarında güneş maruziyeti daha az olduğundan korkusuzca kullanılabileceğini vurguluyor. Uzmanlar, Retinoidler özellikle akneli (yağ bezlerinin deri üzerinde oluşturduğu iltihaplı sivilce) ve yağlı ciltlerde cildin fazla yağının azaltılmasında kullanıldığı gibi, cilt çizgilerinin, yaşlılık leke ve kırışıklıklarının giderilmesinde de faydalı olduğunu belirtiyor.

Retinoidlerin, yaz boyunca ortaya çıkan güneş lekelerinin tedavisinde en etkili madde olduğunu bildiren uzmanlar, bununla birlikte, Retinoid içeren ürünlerin kullanımı sırasında ciltte kuruma, kızarma ve soyulma şeklinde değişiklikler ortaya çıktığından, etkili bir nemlendirici ile birlikte kullanılmasını öneriyor. Uzmanlar, Retinoidler güneşe hassasiyeti arttırdığından, yoğun güneşe maruz kalan kişilerin 15 veya daha fazla koruma faktörlü kremler kullanarak güneşe çıkmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 653
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 22:29
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 13:10
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
buelent29 Tarih: 30.10.2004 01:42
sagolasin
DJ Hakan Tarih: 29.10.2004 17:42
Sagol Mechhul Paylasim icin :razi:
buelent29 Tarih: 17.10.2004 01:59
nida51 Tarih: 07.10.2004 22:32
tesekkürler