ABD'de yapılan bir araştırma, büyük oranda motorlu araçların neden olduğu hava kirliliğinin, gebe kadınlarda erken doğum riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, havadaki karbonmonoksit veya parçacık oranının yüksek olduğu bölgelerde yaşayan gebe kadınlarda, temiz bölgelerde yaşayanlara kıyasla yüzde 10 ila 25 arasında bir oranda daha fazla ''erken doğum'' (37 haftadan önce gerçekleşen doğum) görüldüğü belirtildi.

Amerikan Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, bu etkinin özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında ya da son döneminde ''kirli hava'' soluyan kadınlarda görüldüğü kaydedildi.

Kaliforniya Üniversitesi Halk Sağlığı bölümü Uzmanı Dr. Beate Ritz ve ekibinin, araştırma kapsamında 2003'de Los Angeles'da doğum yapan yaklaşık 2 bin 500 kadını ayrıntılı olarak değerlendirdikleri bildirildi. Ekibin, kadınlarla yüzyüze görüşmeler yaparak, diğer risk faktörlerinin mi yoksa hava kirliliğinin mi erken doğuma neden olduğu konusunda bilgiye ulaşabildikleri ifade edildi.

Ritz, araştırma ekibinin daha önce de karbonmonoksit ve parçacıkların zararları üzerine raporlar hazırladıklarını, ancak yeterli veri olmadığı için erken doğuma neden olup olmadığı konusunda kesin sonuçlar elde edemediklerini kaydetti. Ritz, son çalışmalarının, büyük oranda motorlu araçların neden olduğu hava kirliliğinin erken doğum riskini artırdığı yolundaki daha önceki savlarını doğruladığını söyledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share
casper Tarih: 03.11.2007 10:12
erken doğuma pekçok sebep var.sıcak hava ,stres,enfeksiyonlar gibi demek hava kirliliğide etkenmiş:67: