Yanlış: Kilo vermek için kalori bombalarından vazgeçmeli. Hayatımızda pizza ya da çikolata olmaksızın kilo vermek mümkün değil. Tüm ciddi araştırmalar yemek yemek insana keyif vermediği sürece insanların kilo veremediğini ortaya koyuyor. Dikkat edilmesi gereken öğün tabaklarının az yağlı, vitamin, protein ve mineral içerikli olması.

Yanlış: En iyisi mümkün olduğunca az yemek.
Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacağından daha az yersek, metabolizma yavaşlıyor. Vücut normal beslenme konumuna geçtiği andan itibaren daha hızlı kilo almaya başlıyoruz. Çünkü vücudumuz az enerjiyle yaşamayı öğrenmiştir ve gelecek açlık tehlikesi karşısında hemen önlemini alır.

Yanlış: Düşük kalorili yiyecekler kilo vermede yardımcıdır.
90’ların başında, global şişmanlığın suçlusunun şeker olduğu ilan edildiğinden bu yana besin üreticileri düşük kalorili yiyeceklerin zayıf kalmak için yeterli olduğu konusunda konuşup duruyorlar. Ancak sorun; yağsız birçok besin maddesinin hiç tadının olmamasından dolayı aynı zamanda şişmanlatan şekeri yiyeceklerimize lezzet katıcı olarak ilave ediyoruz. Bu durumda, yağsız yiyecekler bir süre sonra birer kalori bombasına dönüşüyor.

Yanlış: Vejetaryenler zayıf insanlardır.
Çizgiyi aştığımız sürece yediğimiz her besin maddesinden kilo alırız. Vejetaryenler de hayatlarını zayıf insanlar olarak geçirmezler. Etsiz öğünler de, omlet, peynir, hamur, kuruyemiş gibi gerçekten kilo yapan besinlerden oluşabilir.

Yanlış: Zeytinyağı yerine margarin kullanmak şişmanlatıyor.
100 gram margarinde 750 kalori, aynı miktarda zeytinyağında 900 kalori bulunuyor. Zeytinyağı için söylenen sadece daha sağlıklı olduğudur.

Yanlış Kilo vermenin en kolay yöntemi bir öğünü atlamaktır.
Eğer öğle yemeğinden vazgeçerseniz akşamüstü çekici bir çikolata parçasının ağına düşmekten kendinizi alamazsınız. Her insan günlük aktivitelerini sürdürebilmek için bir enerjiye gereksinim duyar. Eğer bu enerjiden mahrum kalırsa vücut kısa ya da uzun vadede gerekli enerjiyi bulmak için açlık krizlerine girer.

Yanlış: Vücut geceleri gündüzden daha az kalori yakar. Bu yüzden akşamları yememek gerekir.
Vücut fazla kalorileri sabah sekizde nasıl depoluyorsa akşam sekizde de aynı şekilde depolar. Kilo vermek isteyenler için öğün atlamak psikolojik bir baskı bile yaratabilir.

Yanlış: Sigara zayıflatır.
Birçok kişinin sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldığı doğrudur. Bu, dudak alışkanlığı dolayısıyla sürekli ağızlarında bir şeyler bulundurmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Oysa sigara içenlerin tümü zayıf değildir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 02.11.2007 14:12
yararlı paylaşımın için saol sindy