ısırgan otu - ısırgan otunun yararları

Bir keresinde, radyoda konuşma yapan bir doktor tarafından (Türkiye' de de il), sahip oldu umuz şifalı bitkilerin en etkililerinden birinin Isırgan Otu (Urtica diocia / urens) oldu u belirtilmişti (Referans1: M.Treben). E er ne kadar şifalı oldu unu bilmiş olsaydı, insanlık alemi ısırganotundan başka hiç bir sey yetiştirmezdi. Ama ne yazık ki, bu gerçek pek az kişi tarafından biliniyor. Isırganotu, kökünden başlamak üzere, kökü, yaprakları, tohumları bile şifalı olan bir bitkidir. Eski ça larda da büyük bir saygınlı a sahipti. Albrecht Dürer (1471 - 152 bir tablosunda, elinde ısırganotu olan bir mele in Tanrı katına uçusunu canlandırmıstı. İsviçreli botanik bilimci Künzle, bir yazısında, yakıcı özelli i sayesinde (Tüylerde bulunan histamin ve asetilkolin) korunmamış olsaydı, bitkinin kökünün çoktan kurumuş olaca ını belirtmişti. E er kendini koruyamamış olsaydı, haşarat ve hayvanlar onu çoktan yok etmişlerdi. Büyük ısırgan otu (Urtica diocia L.), çok yıllık ve otsu bir bitkidir, boyu bazen 1 m'yi geçer, yapraklar koyu yesil renkli, saplı, dişli kenarlı ve yakıcı tüylüdür. Küçük ısırgan otu (Urtica Urens L.), bir yıllık ve otsu bir bitkidir. Boyu 60 cm kadar olabilir. Yapraklar açık yeşil renkli, saplı, dişli kenarlı ve yakıcı tüylüdür. Duvar kenarları ve harabeliklerde bol olarak görünür.Her iki türün de yaprakları 2-4 cm uzunlukta, oval veya kalp biçimindedir. Taze iken deri ile temas edince deride kızartı ve yanma yapar. Dızla an ve dikenli ısırgan isimleriyle de bilinir. Ülkemizde (Türkiye) her iki tür de yetişir.

Yedinci çocu unu do urduktan sonra sürekli olarak egzema ile u raşmak zorunda kalmış olan bir kadına, ısırgan otu çayı içmesini önermiştim; Çok kısa sürede egzemalar iyileşti ve aynı zamanda çekmekte oldu u baş a rıları da bir daha geri dönmemek üzere yok oldu. Isırgan otu, böbrek ve mesane taşı oluşumuna karşı da kullanılabilir. Böbrek hastalıkları ve zorlu baş a rıları genellikle bir arada görülürler. Egzemalar genellikle dahili bir nedene dayandıklarından, onları içerden, kan temizleyici bitkilerle tedavi etmek gerekir. Isırganotu, en başta gelen kan temizleyici ve aynı zamanda kan yaptırıcı bir bitkidir. Böylece, pankreas üzerinde de çok olumlu etkileri oldu u için, ısırganotu çayı ile kandaki şeker düzeyi düşürülebilir. İdrar yolları hastalıkları ve iltihapları, da bitki çayı ile tedavi edilebilir. Aynı zamanda da dışkılama kolaylıkları sa ladı ından, bir ilkbahar kürü için özellikle önerilir.

Isırganotu, karaci er ve safra kesesi hastalıklarında, dalak hastalıklarında, solunum sistemi balgamlanmasında, mide kramplarında ve ülserlerinde, ba ırsak ülserlerinde ve akci er hastalıklarında öncelikle önerilir. De erli etken maddeleri (Potasyum tuzları, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve Vitamin C) alabilmek için, çay hazırlanırken, yapraklar yalnızca haşlanır (kaynatılmaz). Isırganotu, koruyucu olarak da günde bir bardak içilebilir. Mikroplu hastalıklarda ve mikrop salgılanan hallerde de bitki çok iyi bir yardımcıdır. Belirli bir yaştan sonra bedendeki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle, yorgunluk ve bitkinlik halleri görülür, kişi yaşlandı ını düşünmeye başlar ve verimlili i giderek azalır. Işte bu durumlarda, demir içerikli taze ısırgan otu ile çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bir ısırgan otu küründen sonra, kişi kendini çok kısa bir süre içerisinde eskiye oranla çok daha rahat hisseder, enerji ve çalısma gücü geri gelir, dış görünüm olarak da belirgin bir düzelme başlar. Günün birinde, genç bir kadın safrakesesi rahatsızlı ı ve kansızlık nedeniyle bana (Referans1: M.Treben) geldi. Sürekli olarak da başi a riyordu. Ona ısırganotu çayı içmesini önerdim. Bir süre sonra karşılaştı ımızda, bitki çayının kendisine ne kadar çabuk yardım etti ini büyük bir mutlulukla anlattı. Ödemlerde, ısırganotu bedendeki fazla sıvıyı emerek büyük yararlar sa lar. Kan yaptırıcı özelli i sayesinde, kansızlık solgunluklarında, alyuvarlar eksikli inde, anemi ve daha baska a ır kan hastalıklarında yardımcı olur. Herhangi bir alerji rahatsızlı ı çekenler (bahar nezlesi dahil) uzun bir süre ısırganotu çayı içmelidirler. Bitki, so uk algınlı ına yatkınlı ı önler, romatizma ve gut hastalıklarında yardımcı olur. Tanıdı ım bir hanım, a rılı bir siyatik nedeniyle üç yıldır doktor tedavisindeydi. Altı ay içinde, 200 'er gramlık 6 tam ısırganotu banyosu aldıktan sonra tüm a rılarından kurtuldu.

Bir zamanlar, saçlarının seyrekli i yüzünden peruk kullanan 50 yaslarında bir kadın tanımıştı Geriye kalan saçlarının kökleri de bu yüzden ölmek üzereydi. Ona, taze ısırganotu yaprak ve kökünün kaynama suyuyla başını yıkamasını önerdim. Bu öneriyi uyguladı ve saçlarının canlanarak, sık bir biçimde büyümeye başladı ını haftadan haftaya izleyebildim. Her tür saça özellikle iyi gelen ısırganotu tentürünü herkes kullanabilir. Yolculuklarımda bile, kafamın derisine bu tentürle her gün masaj yaparım. Elde edilen başarının gözden kaçması olanaksızdır. kafa derisi kepeksiz, saçlar sık, yumuşacık ve parlak! Damar tıkanıklıklarında da (baldırlarda), ısırganotu çok büyük yardımlar sa lar. Bu hastalı ı çeken bazı kişiler, a er zaman geçirmeden, ısırganotu kökü ayak banyoları yapacak olurlarsa, olası bir bacak empütasyonundan kurtulabilirler. Her tür kramp, nerden gelirse gelsin, kan dolaşımı bozuklu unun habercisidir. Böyle durumlarda, bitkinin kaynama suyula masaj veya banyo yapmak gereklidir. Bu durum, koroner damarlarının daralması gibi özel durumlarda da geçerlidir. Belden yukarısı banyo küvetine do ru e ilir ve kaynatılmış bitkinin ılık suyuyla kalp bölgesine hafifçe masaj yapılır. 51 yaşındaki Bayern;li bir kadın, bir fistül yüzünden, 21 yıl boyunca anlatılamayacak sıkıntılar çekmişti Fistül kadının elmacık kemi inin üstünde oldu u için, bir ameliyatın tehlikeli olabilece i saptanmışti bu zavallı kadın, kendisine çok anlayış gösteren bir pratik hekimin tedavisine girmiş. Bu hekim ona, çi yiyecekler ve tedavi edici solunum egzersizleri önermiş. Hastalık, sonunda dayanılır bir hal almış, ama yine de tam bir iyileşme olmamış. 1979 Martında hasta, ilk taze ısırganları toplamaya ve her gün içine yarım tatlı kaşı ı isveç iksiri ekledi i 3 bardak bitki çayını içmeye başlamış. Şöyle diyor kadın;Tam 14 gün sonra yana ımdaki fistül yok oldu ve hiçbir a rım kalmadı. Bugüne kadar da hiçbir olumsuz de işiklik olmadı.
E er ısırganotunun daha başkaca başarılı kullanım biçimleri hakkında bilgi almak istiyorsanız,Tedavi Başarılarıgu adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Kullanım Biçimleri :

Çay Hazırlamak :

Yaprak Çayı: Bir tatlı kaşı ı ince kıyılmış ısırganotu, orta boy bir su bardagı dolusu kaynar suyla haşlanır , 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak yeni demlenmiş çay aç karnına veya ö ün aralarında tatlandırılmadan içilir. Kokusunu veya tadını rahatsız edici bulanlar çaylarına biraz nane ilave edebilirler.

Kök Çayı: Bir tatlı kaşı ı ince kıyılmış kök, bir su barda ı dolusu so uk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine getirilir, 4-5 dakika kaynadıktan sonra, ateşten indirilip 5-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay sogutulmadan utulmadan içilir.

Tohum Çayı: Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşı ı tohum, orta boy bir su barda ı dolusu kaynar derecede sıcak su ile haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, yemeklerden yarım saat önce sogutulmadan utulmadan içilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7244
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.11.2007 14:57
ısırgan otu ve tohumu çok faydalı bir bitki. ben özellikle taze ısırgan otunu salatada kullanıyorum çok faydalı ve güzel oluyor herkeze tavsiye ederim