İşte Alonso'nun hikayesi
Henüz bir yıl önce Fernando Alonso, üst üste ikinci dünya şampiyonluğunu ilan ettiği zaman, birçok Formula otoritesi İspanyol pilotu, efsane pilot Michael Schumacher'le kıyaslamaya başladı. Ancak Alonso, Renault'tan ayrıldığı ilk sezonunda McLaren'le bekleneni veremedi ve 3 yıllık sözleşmesinin ilk yılında takımdan ayrıldı.

2005 yılı sezon sonunda Renault takımıyla dünya şampiyonluğuna ulaştığında henüz 24 yaşındaydı. Bu, Formula 1 (F1) tarihinin tüm zamanlarda dünya şampiyonluğu yaşayan en genç pilotu olma unvanını İspanyol pilot Fernando Alonso'ya veriyordu. 2006 yılında da aynı başarısını tekrarladı ve üst üste ikinci kez dünya şampiyonu oldu. Onun bu başarısı, gerisinde bıraktığı, efsane pilot Michael Schumacher'in kariyerini noktalamasına neden olurken, F1 otoriteleri pistlerin yeni Schumacher'inin Alonso olduğu konusunda hemfikirdiler.

Ancak 2007 sezonu Alonso için tam bir hayal kırıklığı oldu. Büyük umutlarla geldiği ve 'hayallerimin takımı' dediği McLaren'de sezonu Ferrari pilot Kimi Raikkonen ve çaylak takım arkadaşı Lewis Hamilton'ın gerisinde üçüncü sırada bitirdi. Üstüne üstlük bir sezon boyunca ismi hep, takım arkadaş Hamilton'la yaşadığı sürtüşmeler, McLaren'in casusluk olaylarıyla anıldı.

Aslında Schumacher ve Alonso arasında büyük benzerlikler de yok değildi. Her iki pilot da Formula 1'in yetenek avcısı olarak bilinen İtalyan Flavio Briatore tarafından keşfedilmişti. Alonso'da tıpkı Schumacher'in 1994 ve 1995 yıllarında Benetton'la kazandığı üst üste iki dünya şampiyonluğunun ardından takımından ayrılmıştı. Ancak Schumacher Benetton'dan ayrıldıktan sonra Ferrari'de tam 4 yıl şampiyonluk görememiş, 2000 yılında kazandığı şampiyonluğun ardından ise üst üste 5 kez mutlu sona ulaşarak F1 tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı. Alonso ise takım değiştirdiğinin henüz ilk sezonunda yeni takımıyla anlaşamayarak İngiliz takımı McLaren'le yollarını ayırdı.

McLaren takımı bugün yaptığı bir açıklamayla, son günlerde basında gittikçe artan iddiaları doğruladı ve karşılıklı anlaşma sonucu Alonso'nun takımdan ayrıldığını bildirdi. Alonso ise açıklama içerisindeki sözlerinde, McLaren'e her zaman saygı duyduğunu ve çocukluk takımı olduğunu vurguladı ve kendisine yeni bir sayfa açtığını ifade etti. Şimdi gözler Alonso'ya ve gideceği yeni takıma çevrilirken, F1 çevrelerinde Alonso'nun eski takımı Renault'a döneceği ya da BMW Sauber'le anlaşacağı konuşulmaya başlandı.

FERNANDO ALONSO KİMDİR?

29 Ocak 1981 tarihinde İspanya'nın kuzeyindeki Asturias bölgesinde doğan Alonso'nun asıl ismi Fernando Alonso Diaz'dır. Alonso'nun babası Jose Luiz de amatör bir karting yarışçısıydı. Alonso'nun ailesi, İspanyol pilota, hep genç yaştan itibaren pistlerde mücadele etmesini öğütledi.

Alonso, 1996'da dünya küçükler şampiyonu olmadan önce 3 kez İspanya Karting Şampiyonluğu kazandı. 1999'da açık teker arabalarıyla mücadele etmeye başlayan Alonso, Nissan arabalarının kullanıldığı bir İspanyol serisine dahil oldu. Henüz 18 yaşındayken bu seriyi kazandı ve bu başarısı ona Formula'nın alt yapısı olan Formula 3000'in kapısını açtı. F 3000'de F1 yetenek avcılarının dikkatinden kaçmayan Alonso Briatore'ün Formula 1 dünyasına armağan ettiği yeni yetenek olarak pistlerde boy göstermeye başladı.

Renault Takımı'nın patronu Briatore, Alonso yeteneğinin farkındaydı ve onun hem kişisel menajeri oldu hem de kariyer rehberliğini üstlendi ve sonunda Alonso Renault takımıyla henüz 24 yaşında ilk dünya şampiyonluğuna ulaştığında İspanya'da kahraman ilan ediliyordu. Çünkü Alonso, F1 şampiyonluğu gören ilk İspanyol pilot olarak da adını altın harflerle yazdırıyordu. F1 tarihinin şampiyonluk gören en genç pilot olan Alonso, 2006'da da mutlu sona ulaşarak kariyerinin zirvesine çıkacaktı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 363
favori
like
share