Kocasını Ateşten Kurtaran Kadın


Bazan erkeği idare etmek evin hanımına dü*şer. En zor anlarda ondaki annelik şefkati ve sab*rı yuvayı ayakta tutar. Koca ahlak olarak çökmüş, maddi olarak iflas etmiş ve her yönüyle yardıma muhtaç hale gelmiş olabilir. Böyle bir noktada müslüman kadına büyük iş düşmektedir. O, iman, sabır ve vefa ile hem yuvasını kurtarabilir hem de bu büyük hizmetiyle cennet kadınları arasında yer alabilir.

Tıpkı Hz. Peygamber'in (s.a.v) kızı Hz.
Zeyneb (r.ah) gibi.
Hz. Zeyneb (r.ah), Resulullah Efendimiz'in Hz. Hatice'den (r.ah) ilk kızıydı. Teyzesinin oğlu Ebü'l-As ile evlendirilmişti. Resul-i Ekrem (s.a.v) peygamberliğini ilan edince, kızı Zeyneb (r.ah) müslüman oldu, fakat damadı eski dininde kaldı, müslüman olmaya yanaşmadı. Hanımı Zeyneb (r.ah) ona hak dini anlattı, kabulü için rica ve ısrar etti ancak fayda vermedi.

Medine'ye hicret edildi. Ebü'l-As karısı Zeyneb'in hicretine engeloldu, onu Mekke'de tuttu. Hz. Zeyneb (r.ah) iki acıyı birden yaşıyordu. Birincisi, kocası müşrik olarak kalmıştı, ikincisi de babası Hz. Muhammed'den ayrılmış, hicret edmemişti. Bu ayrılık ciğerini dağladı. Sabretti; haline ne rıza gösterdi. Kocasının hidayete gelmesi için dua etti.
Hicretin ikinci senesinde Bedir Savaşı oldu. Bu savaşa Ebü'l-As da katılmıştı. Müslümanlar onu esir alıp Hz. Peygamber'e (s.a.v) teslim ettiler. Esirler kendilerini serbest bıraktırmak için fidye vermeye razı oldular. Hz. Zeyneb (r.ah) kocasını kurtarmak için fidye olarak bir gerdanlık ile bazı şeyler gönderdi. Bu gerdanlık annesi Hatice'nin (r.ah) ona düğün hediyesi olarak taktığı kendi gerdanlığı idi.
ALLAH Resulü bu gerdanlığı görünce tanıdı Hz. Hatice'yi (r.ah) hatırladı, hüzünlendi, ağladı ve sahabelere,
"isterseniz bu esiri vereceği bir söz karşılığı bana bağışlayın, bu gerdanlığı da Zeyneb'e (r.alı) geri verin" teklifinde bulundu. Ashab-ı kiram, "Baş üstüne" dediler. Ebü'l-As'tan Zeyneb'i (r.ah) boşayıp Medine'ye gönderme sözü alındı, gerdanlık geri gönderildi. Hz. Zeyneb (r.ah) anlaşma gere ği Medine'ye geldi. Fakat gönlü kocasının hak di ne girmesini ve yeniden yuvasına kavuşmasını istiyordu Sabırla duaya devam etti. Nihayet hic*retin yedinci senesinde kocası gönül hoşluğu ile müslüman oldu, Medine'ye geldi, ALLAH Resulü'ne müslüman olduğunu bildirdi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) hem müslü*man oluşuna hem kızının sevdiği kocası ile yuva*sına kavuşmasına sevindi. Böylece bir sabır ve vefa örneği hanımın duası gerçekleşti. Hem ko*cası hem yuvası kurtuldu.
Bu buluşmanın üzerinden bir sene geçti. Hicretin sekizinci senesinde vefa sahibi Hz. Zey*neb (r.ah) vefat edip cennetteki evine taşındı..

Seyyid Saki Hazretleri (k.s)

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1173
favori
like
share
by_KaRizMa Tarih: 19.01.2008 00:23
Allah hepimize böyle eşler nasıp etsın
hayrullahkara Tarih: 26.12.2007 02:54
Allah (c.c) razı olsun elinize sağlık
sirdasim Tarih: 26.12.2007 02:05
Sagol Allah razi olsun.
Gercektende cok güzel bir örnek

Bir kitapta ta okumustum bu olayi
Gercektende örnek alinacak bir sey

Sunuda eklemek istiyorum müsadenle:
Benim bildigim kadariyla Peygamberimize su vahiy

"... Mümin hanimlar kafirlere helal degildir. Kafirler de mümin hanimlara helal degildir.” (Mümtehine 10)

indikten sonra Ebu'l-As a Hz. Zeynebi Medineye göndermesini söylüyor ve o onu gönderiyordu...
TUANA Tarih: 26.11.2007 13:32
paylaşım için teşekkürler
Çetin Tarih: 26.11.2007 10:34
Allah (c.c) Razı Olsun
yozgadi Tarih: 24.11.2007 19:06
ne güzel sağol
firari8 Tarih: 23.11.2007 13:13
paylasim icin tsk
KarBeyazi_M Tarih: 09.11.2007 13:48
allah razı olsun kardeşim
poyraz Tarih: 09.11.2007 10:02
ellerine sağlık Allah hepimize böyle eşler nasıp etsın