Almanya'nın NRW Eyaleti'nde CDU ve FDP'den oluşan koalisyon hükümeti Avrupa Birliği ülkesinden gelmeyen göçmenlere yerel seçim hakkı verilmesi önerisini gerekli şartlar oluşmadı gerekçesiyle reddetti.


ALMANYA'da Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde (NRW) Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan koalisyon hükümeti Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen göçmenlere yerel seçim hakkı verilmesi önerisini reddetti.

Eyalet parlamentosunda grubu bulunan Yeşiller tarafından gündeme getirilen önerinin koalisyon hükümetince, 'Henüz gerekli şartların oluşmadığı' gerekçesiyle geri çevrilmesi tepkiyle karşılandı.
Önerinin reddedilmesi üzerine Yeşiller Eyalet Meclisi Grubu, NRW Uyum Meclisleri Birliği (LAGA) tarafından başlatılan 'Yaşadığım yerde seçmek istiyorum' adlı kampanyayı destekleme kararı aldı.

YEŞİLLER HATA YAPTI

Yeşiller meclis grubunun göçmenlere yerel seçim hakkı kampanyasına destek vermesini memnuniyetle karşıladığını belirten LAGA Başkanı Tayfun Keltek, buna karşın Yeşiller'i 'stratejik hata yapmakla' suçladı.

Kampanya başladıktan bir süre sonra Yeşiller'in konuyu meclis gündemine taşımasını doğru bulmadığını belirten Keltek, 'Şu anda CDU'nun etkisindeki NRW hükümetinden farklı bir tutum zaten beklenemezdi. Biz bir kampanya başlattık. Hedef 100 bin imza. Biz 100 bin- 200 bin imza topladıktan sonra bu girişim zaten yapılacaktı. O zaman, 'Tabandan bu kadar kişi bu hakka evet diyor. Siz de hükümet olarak üzerinize düşeni artık yapın' diyecektik. Eyalet hükümeti bu kadar imzayı görünce mutlaka daha farklı davranacaktı. Daha doğrusu farklı davranmak zorunda kalacaktı. Yeşiller acele davranarak hata yaptılar' diye konuştu.

KAMPANYA SÜRECEK

Eyalet hükümetinin yerel seçim hakkını reddetmesini önemsemediğini belirten Keltek, 'Biz daha işin başındayız. Birileri istemedi diye kampanyamıza da son verecek değiliz. Biz 100 bin imza toplayalım, bakalım o zaman ne diyecekler? Küçük partiler, CDU'dan taraftar toplamak umuduyla oy kaygısıyla hareket ediyorlar. FDP, 'Şimdilik gerek yok' şeklinde bir görüş bildirdi. Yeşiller de bu aceleci tutumuyla ortalığı bulandırdı. Ama insanların kafalarında, 'Bu iş bitti, artık olmayacak, NRW reddetti' diye bir düşünce oluşmasın. Bizim baskımız, şimdiki federal hükümet işbaşında olduğu sürece devam edecek' dedi.

CDU'LULAR İSTİYOR

Göçmenlere yerel seçim hakkı ile ilgili Almanya'da kafaların hala karışık olduğunu belirten Keltek sözlerini şöyle sürdürdü:

'CDU içinde de bu konu tam netlik kazanmadı. Bazı CDU'lular göçmenlere oy hakkına destek veriyorlar. Bunların içinde önemli kişiler var. Örneğin CDU'lu Köln Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma. Frankfurt'ta Anakent Belediye Başkanı CDU'lu Petra Roth, Kamen'de tüm CDU'lu belediye meclis üyeleri bunu istiyor. Eschweiler'de CDU Belediye Meclisi Grubu Başkanı da tam destek veriyor. Hükümet de koalisyon sözleşmesinde yer verdi. Kampanya neticesinde bu konuda pozitif bir karar çıkarmak mümkün.'

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1264
favori
like
share
korkmaz50 Tarih: 14.12.2008 23:16
paylasim icin tesekkür
miss_kayseri_89 Tarih: 13.12.2008 02:24
tesekkürler ..
miss_kayseri_89 Tarih: 13.12.2008 02:23
tesekkürler...
talha50 Tarih: 11.12.2008 21:34
Eline saglik kardesim Paylaşim için sagol
RedBull Tarih: 29.01.2008 15:24
Paylaşim için sagol
0DeJaYéS0 Tarih: 19.01.2008 18:01
PaYLa$ım İçin T$K..
MaRaBoGLu61 Tarih: 10.11.2007 18:23
Gelsenkirchen kentinde bir araya gelen göçmen işadamları, Gelsenkirchen ve Çevresi Uluslararası İşadamları Birliği'ni kurdu. Birliğin başkanlığına Yıldıray Cengiz seçildi.


ALMANYA'nın Gelsenkirchen kentinde göçmen kökenli işadamları, Gelsenkirchen ve Çevresi Uluslararası İşadamları Birliği'ni kurdu. Gelsenkirchen Anakent Belediye Başkanı Frank Baranowski’nin de katıldığı toplantıda birliğin başkanlığına genç işadamı Yıldıray Cengiz seçildi.

Göçmen kökenli işverenlerin gün geçtikçe güçlendiğini belirten Cengiz, birliğin kurulma nedenini şöyle açıkladı:
"Göçmen kökenli işadamlarının karşılaştığı sorunların çözümü yanında resmi makam ve mercilerle işbirliğine gideceğiz. Çalışmalarımızla göçmen kökenli işadamlarına yardımcı olmayı, gerekli eğitim ve uzmanlaşma seminerleriyle branşlarındaki yenilikleri kendilerine aktaracağız. Gelişmeleri yakından takip edip, üyelerimizi ve göçmen işverenleri her platformda temsil etmeyi amaçlıyoruz.'

Başkandan destek sözü

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Baranowski, başta Türkler olmak üzere göçmen girişimcilerin bölge ekonomisine katkısından övgüyle söz etti. Birliğe her türlü desteği vereceğini ifade eden Baranowski, 'Bu birlik Gelsenkirchen'in ekonomik dinamizmine büyük katkı yapacaktır. Ayrıca uyumun somut örneklerinden biri de bu şekilde yaşama geçirilmiş oluyor. Şehir idaresi olarak üzerimize düşen katkıyı yapacağız' dedi.

Ekonomik Teşvik ve Destekleme Kurumu Temsilcisi Jochen Hampe'nin divan başkanlığında gerçekleştirilen seçimde başkan yardımcılıklarına Atilla Öner ve Tohit Yıldız, yazmanlığa Nesrin Ünal, saymanlığa Yüksel Acar, üyeliklere Dr. Nabi Husseyin ile Ercan Kaya, denetleme kuruluna da Filiz Uzmay ile Nuray Cengiz getirildi.
hOney Tarih: 09.11.2007 21:35
CDU ßizim i$imize qelen 1 i$ yapCak hI??
Zaten okul hayatimizi ßurnumuzdan qetiriyorlar.. onLarin iyiLigi $urda kaLsin.