Hollanda'da mülteciler için getirilen af yasasına başvuruda bulunan 20 bin 100 kişiden 16 bin kişiye ikamet izni verildi. 1800 kişinin başvurusunun ise, af yasasının zaman kapsamına girmedikleri gerekçesiyle reddedildiği bildirildi.
Hollanda göç ve yabancılar politikasından sorumlu devlet sekreteri Nebahat Albayrak, 2001 yılından önce Hollanda?da iltica başvurusunda bulunanlar için getirilen af yasasına ilişkin parlamentoya bilgi verdi. Albayrak, haziran ayında yürürlüğe giren af yasası kapsamında 30 ekim itibariyle 20 bin 100 kişinin başvuruda bulunduğunu söyledi.

Başvuruda bulunanlardan 16 bin kişiye ikamet hakkının verildiğini belirten Albayrak, af yasası koşullarına uymayan 2700 kişinin başvurusunun reddedildiğini bunlardan 1800?unun ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi. Albayrak ülkeyi terk etmesi gerekenlerin kısa zamanda sınır dışı edileceklerini belirtti.

Belediye başkanları üzeri af yasasından yararlanmaları istenen 2 bin 500 başvurunun yapıldığını, Belediye başkanları üzeri başvuruların bu yılın sonuna kadar devam edeceği aktarıldı.

Devlet sekreteri Nebahat Albayrak geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada af yasasından 25 bin ile 30 bin arasında kişinin yararlanmasını beklediklerini söylemişti.

Bu arada, Hollanda göç ve vatandaşlık bürosu İND, iltica dosyalarını daha hızlı sonuçlandırmak için geçici olarak işçi aldığı bildirildi. Af yasasından yararlananların konut benzeri sorunlarını çözmek üzere belediyelerde oluşturulan yardım birimleri içinde ek personel alındığı aktarıldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6210
favori
like
share
aysegul3470 Tarih: 13.04.2012 19:17
hollandanin cocuk oyunlarına ıhtıyacımmm var cokk acill bılen varmıs lutfen
mavenmavi Tarih: 12.02.2010 17:42
sakin holandad iltica etmeden once delillerin olmasi lazim delilin olsun iltica yaoabilirsin
geceyeli Tarih: 12.02.2010 01:43
Hic tavsiye etmem huckman. Elimizden gelse ve imkanimiz olsa bizler Turkiye'ye kacip iltica edecegiz. Mukemmel bir ulkemiz dururken, Hollanda'ya iltica sanirim buyuk kayip olur. Bizdeki insanin sicakligini, insancilligini, geleneklerini hicbir yerde bulamazsiniz. Emin olun buna. Ve orada yasamayi tercih ederim iyisiyle kotusuyle.. Ki, Hollandalilar bile artik Turkiye'ye yerlesir oldu artik. Buralar dusundugunuz yada resimlerde gordugunuz gibi degil maalesef. Davul misali...
huckman Tarih: 12.02.2010 00:44
Hollandaya iltica etmek için hangi yolları takip etmem gerekir?
Bana bi yardım edin lütfen !
0DeJaYéS0 Tarih: 19.01.2008 17:59
PaYLa$ım İçin T$K..
Sindy Tarih: 11.11.2007 13:05
Hollanda'da Sağlık Sigorta Sistemi

Yetişkinlerin prim ödeyerek sağlık bakımı ve yardımı için kendilerini sigorta ettirmeleri gerekir. Örneğin bir doktorda, diş doktorunda veya uzman doktorda muayene ya da hastanede yatılı tedavi için. Çocuklar ve 18 yaşından küçük gençler, yetişkinlerle birlikte sigortalı olurlar ve prim ödemezler.

Hangi masrafların tam olarak karşılanacağı, seçtiğiniz sigorta paketinin türüne bağlıdır. Her zaman bir temel paket bulunur. Temel paketin yanı sıra, ek sigorta yaptırabilirsiniz.

Olağandışı Hastalık Masrafları Genel Yasası (AWBZ ), uzun süren hastalıklarda, özür veya yaşlılık durumunda gerekli bakım için yapılan sigortadır. AWBZ, zorunlu bir halk sigortasıdır.

Hastaneler


Hastaneye yatmak için uzman doktorun havale etmesi gerekir.

Bazı hastalıkların tedavisi için beklemeniz gerekir.

Hastanelerdeki odalar genellikle bir kaç kişiliktir. Erkekler ve kadınlar aynı odada kalabilir. Ailenin hastaya bakması gerekmez. Bunu sağlık personeli yapar. Ziyaret saatleri her hastaneye ve çoğunlukla her bölüme göre değişir.

Acil durumlarda doğrudan hastaneye gidebilirsiniz. Hastanelerde Acil Yardım Bölümü (EHBO) bulunur.

Hastanelerde bakım masrafları yüksek olduğu için, iyi bir hastalık masrafları sigortasına sahip olmanız önemlidir.

Diş doktorları

Dişlerin kontrol ettirilmesi amacıyla veya diş şikâyetlerinin olması halinde, diş doktoruna gidersiniz.

Böyle bir durumda, bir diş doktorunda kayıtlı olmanız gerekir. Hangi diş doktoruna gideceğinize siz karar verebilirsiniz fakat seçtiğiniz diş doktorunda yer olması gerekir. Bazen muhitinizde bir diş doktoru bulmak zor olabilir.

Özel şikâyetlerde diş doktoru sizi bir çene cerrahına veya ortodontiste havale eder. Diş doktoru bir ağız sağlığı uzmanına gitmenizi de tavsiye edebilir.

Hastalık masrafları sigortaları diş doktoru masraflarının genellikle sadece bir kısmını karşıladıkları veya hiç birini karşılamadıkları için, bakım sigortaları ek paketler sunarlar.

Çocuklar


Devlet, bir ülkesel aşı programı düzenlemiştir. Çocuklar çeşitli hastalıklara karşı ücretsiz aşılanırlar. Aşılar Belediye Sağlık Dairesi'nde (GGD) ve bazen de ev doktorunda yapılır. Eğer bir aşıyı kaçırdıysanız, tamamlanması için GGD'ye başvurabilirsiniz.

Dört günlük bebeklerin topuklarından tahlil için kan alınması alışılagelen bir durumdur. Bunun için bir mahalle hemşiresi veya ev doktorunuz size gelir.

Daha sonra bebeğinizi, bir doktor ve hemşirenin çocuğunuzun büyümesini ve gelişmesini kontrol ettiği bir konsültasyon bürosuna düzenli olarak götürebilirsiniz.

Çocuk parası alan 16 yaşından küçük çocuklar, tıbbi bakım ve yardım için ebeveynleri ile birlikte sigortalıdır. 16 yaşında veya daha büyük olan çocuklar için özel şartlar geçerlidir.

Gençlik

Gençler ve ebeveynleri problemlerin olması halinde, Gençler İçin Sosyal Yardım Büro'larından birinden bilgi, tavsiye ve yardım alabilirler.

Gençlik sağlık bakımı, kısa adı (GGD) olan Belediye Sağlık Dairesi tarafından verilir.

Gençlere okullarda sağlık bilgilendirmesi yapılır. Ayrıca, gençlerin örneğin bağımlılık, cinsellik ve dış görünüş gibi konulardaki sorularını iletebilecekleri web siteleri de vardır.Yetişkinler

Sağlık şikâyetlerinizin veya psikolojik problemlerinizin olması halinde, önce ev doktorunuza gidersiniz. Bazı ilaçlar için ev doktoru reçete yazar. Bu ilaçları eczaneden alırsınız. Burun damlası, ağrı kesici veya öksürük şurubu gibi bazı ilaçları eczanelerden, parfümerilerden veya süper marketlerden reçetesiz alabilirsiniz.

Evde bakım almak da mümkündür. Örneğin doğum sonrası bakım için evde bakım alabilirsiniz. Evde bakım ücrete tabidir. Masraflar özel zorunlu sigorta tarafından karşılanır. Çeşitli hastalık masraflarına karşı yapılan bakım sigortası gereklidir.

Kendi dilinizde ve kültürünüzde sağlık açıklaması yapılır.
Sindy Tarih: 11.11.2007 13:02
Biraz bilgide ben ekliyim

Hollanda'da Eğitim Sistemi

Devlet, kamusal eğitimden sorumludur. Bu nedenle, kamuya ait okullar belediye meclisi tarafından yönetilir.

Herkes, belli bir dine veya hayat görüşüne dayanan bir okul açmakta ya da eğitim vermekte özgürdür.

5 ila 16 yaş arası çocukların tam günlük eğitime katılmaları zorunludur. Buna eğitim zorunluluğu denir.

18 yaşında veya 18 yaşından büyük olan herkes, yetişkinler eğitimini izleyebilir. Yetişkinler eğitiminden belediyeler sorumludur ve çeşitli eğitimleri sunmaları gerekir.

Temel eğitim


İlkokul, 4 ila 12 yaş arasındaki bütün çocuklar içindir.

Kamu ilkokulları ve dini temele dayalı ilkokullar bulunmaktadır. Kamu okulları belli bir dini inanç veya hayat görüşü temelinde eğitim vermemesine karşın, dini temele dayalı okullar verir. Örneğin Katolik veya Protestan okulları gibi. Ayrıca İslamiyet, Musevilik, Hinduizm, hümanizm gibi inançlara dayalı okullar ve serbest okullar (vrije school) da vardır.

Zor öğrenen çocuklar ve özürlü çocuklar için özel amaçlı okullar vardır. Bu okullar, hem kamu okulları hem de dini temele dayalı okullar olabilir.

Eğitim görmekle zorunlu her çocuk, eğitim görme hakkına sahiptir. İlticacılar ve Hollanda'da illegal olarak kalan çocuklar da eğitim görme hakkına sahiptir.

Orta dereceli eğitim


Çeşitli türlerde orta öğretim vardır: orta dereceli meslek eğitimine hazırlayıcı eğitim (VMBO), yüksek genel orta dereceli eğitim (HAVO), üniversiteye hazırlayıcı eğitim (VWO).

Bütün okulların ilk beş yılında temel eğitim verilir. Öğrenciler yaklaşık 15 branşta iki veya üç yıl ders alırlar. Ancak bundan sonra, belli bir yön için bir branş paketi seçerler. Böylece HAVO ve VWO için İkinci Dönem başlar.

Yabancı kökenli olan ve Hollandaca dilini (henüz) tam olarak bilmeyen 12 ila 18 yaş arasındaki öğrenciler, Uluslararası Geçiş Sınıfı'na alınırlar.

Eğitim görmekle zorunlu her çocuk, eğitim görme hakkına sahiptir. İlticacılar ve Hollanda\'da illegal olarak kalan çocuklar da eğitim görme hakkına sahiptir.

Meslek eğitimi ve yetişkinler eğitimi
Meslek eğitiminde üç seviye vardır:

• orta dereceli meslek eğitimine hazırlayıcı eğitim (VMBO)

• orta dereceli meslek eğitimi (MBO)

• yüksek meslek eğitimi (HBO)

Orta dereceli meslek eğitimine hazırlayıcı eğitim (VMBO), öğrencileri bir sonraki eğitime veya iş pazarına hazırlar. Orta dereceli meslek eğitimi (MBO), mesleğe rehberlik eden öğrenim yoluna ve mesleğe yönelik öğrenim yoluna sahiptir. 16 yaşında veya 16 yaşından büyük gençlere ve yetişkinlere yöneliktir.

Yetişkinler eğitimi, 18 yaşından büyükler içindir. Ayrıca, dili Hollandaca olmayan kişilere verilen eğitimle ilgilidir: İkinci dil olarak Hollandaca (NT2), Sosyal çalışmalar ve mesleğe yönelim.

18 yaşında veya 18 yaşından büyük olan gençler için eğitim bursu istenebilir.

Yüksek dereceli eğitim

Bilimsel eğitim (WO), ondört üniversitede verilmektedir. Öğrenciler seçmeli dersler ve branşlar yoluyla kendi programlarını kısmen oluşturabilirler.

Yüksek meslek eğitimi (HBO), meslek uygulamasında teorik ve pratik önhazırlığa yöneliktir. Bu eğitim, yüksek okullarda verilir. Eğitim dili İngilizce olan yüksek meslek eğitimleri de vardır.

Yüksek açık öğretim, Açık Üniversite tarafından verilir ve özellikle yetişkinlere yüksek öğretim yolunu açmayı amaçlar. Bazı kurslar ve eğitim programları ayrıca İngilizce dilinde de verilmektedir.

Lisan kursları

Hollandaca dilini bilmek, toplumda faaliyetlerin iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi için önemlidir. Hollanda'ya yeni gelenler ve dili iyi bilmeyenler, İkinci dil olarak Hollandaca (NT2 ) derslerini izleyebilirler.

Yeni Gelenlerin Entegrasyonu Yasası temelinde Hollandaca dil derslerinin izlenmesi, devlet tarafından zorunlu tutulabilir. Uzun zamandan beri Hollanda'da yaşayan kişiler de dil derslerini izleyebilirler.

Hollandaca kursuna kendiniz de kaydınızı yaptırabilirsiniz. Muhitinizdeki Bölgesel Eğitim Merkezi'nin (ROC ) dışında yabancılara dil kursu veren diğer çeşitli kuruluşlar da vardır. Örneğin Halk Eğitimi Okulu (Volksuniversiteit ).

Kütüphanelerin çoğunda ödünç alabileceğiniz dil kursları bulunmaktadır. Ayrıca interaktif dil derslerini izlemek de mümkündür. Bunun için internet bağlantınızın olması gerekir.

Staj


Bir şirkette veya gönüllüler organizasyonunda staj yapmak, Hollandaca dilini ve Hollanda kültürünü daha çabuk ve daha fazla öğrenme olanağı sunar.

Meslek eğitimleri yabancı kökenliler için staj yerleri sunmaktadır. İş ve Gelir Merkezi (CWI ), iş ve dil stajlarında destek verir.

Öğrenciler teorinin pratikte uygulanıp uygulanamadığını staj sırasında öğrenebilirler. Çalışma yeri, iş durumu ve çalışmalar hakkında görüş kazanırlar.

Şirket ve kurumlar stajyere ücret ödemekle zorunlu değildir. Genellikle büyük organizasyonlar ücret ödemektedir.

Öğrenci bursları

Eğitim bursu yasası, 18 yaşına giren gençlerin eğitim masraflarının karşılanması için hak talep edebilmelerini öngörür.

Informatie Beheer Groep (IBG ) adlı kurum, devlet adına eğitim burslarını verir. Bu kurum ayrıca diplomaların değerlendirilmesi ve okul ve devlet sınavlarının organizasyonu ile de ilgilenir.

Yabancılar ve mülteciler de bazı durumlarda Mülteci Öğrenciler Vakfı'ndan (UAF ) veya başka bir fondan eğitim bursu alabilirler.
CADIKIZ Tarih: 10.11.2007 00:00
Neler olmus neler haberim yok:72: