İŞSİZLİK PARASI II (HARTZ IV) YASASI DAHA FAZLA İŞSİZLİK DAHA FAZLA YOKSULLUK DEMEKTİR

01 Ocak 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Hartz IV yasası Almanya’da işsizlere ve sosyal yardım alan kesime yönelik ciddi saldırılar içeriyor.

İŞSİZLİK PARASI II (HARTZ IV) YASASI DAHA FAZLA İŞSİZLİK DAHA FAZLA YOKSULLUK DEMEKTİR


Bu yasada neler var, hangi haklarımız kısıtlanacak?

* 2.3 milyon işsiz Ocak 2005 tarihinden itibaren sosyal yardım düzeyinde ödenek almaya başlayacak. Bu miktar Doğu Almanya için 331 Euro, Batı Almanya için ise 345 Euro’dur.

55 yaşından büyük olanlar 18 ay, 55 yaşından küçük olanlar ise 12 ay yardım alacaklar. Bu süreler dolduktan sonra bizleri neler bekleyecek bu tamamen memurun insiyatifine kalmış bir olaydır. Keyfi olarak maaşları kesebilecek yada çok düşük ücretlerde iş gösterilecektir.

* Yine yasaya göre bu ödeneği alabilmek için hiç bir mal varlığının olmaması (araba, ev, bankada para vb.) şartı vardır. Yani 100 Euro’luk bir paranız bile olsa bu miktarı keserek ödenek verilecektir.

* Yasada olanlar bu saydıklarımızla bitmiyor, birinci derecede akrabalar içinde maddi durumu iyi olan varsa bu kırıntı halinde olan ödenek de verilmeyecektir.

Gösterilecek işlerde çalışmayanların ödeneğinden yüzde 30 kesinti yapılacaktır. Bu kişiler 25 yaşın altında ise 3 ay ev kirası dışında yardım verilmeyecektir.

Yani kısacası nasıl yaşarsan yaşa, aç kal, çal ne olursa olsun denmektedir. İşsizlik oranının yüksek olduğu gençlerimizi bu yasallarla suç işlemeye teşvik etmektedirler.

* Hasta statüsünde olan kişiler de eğer 3 saat çalışabilme durumu varsa (bu kişiler) mutlaka günde 3 saat çalışmakla yükümlü olacaklar.

* İşiz kaldınız eğer oturduğunuz evin kirası yüksek görülürse o evden taşınıp, daha ucuz bir eve taşınmak zorundasınız. Taşınma parası, masrafların karşılanması, üç aylık depozito ödeme yasal olarak desteklenmemektedir. Bu tamamen memurun vijdanına kalmış bir olaydır. İsterse size yardım eder. İstemezse etmez.

* İşsiz ve sosyal yardım alanlara posta ile içinde onlarca sorunun olduğu belgeler gelmeye başladı. Burada sorulan ve cevaplanması istenilen sorular eksiksiz doldurulmalıdır. Aksi durumda Ocak ayından itibaren para alamayabilirsiniz. Bu sorular ayrıntılı özgeçmiş sorularıdır. Ve kişilik haklarına aykırı olarak insanlardan bütün yaşamlarına dair bilgi istenmektedir.

HARTZ IV

"Is arayanlarin temel geçimini" yeniden düzenleyen Hartz IV reform paketinin özünü, issizlik yardimi ile sosyal yardimi birlestiren "Issizlik Parasi II" olusturuyor. Issiz kalanlar, simdiye dek oldugu gibi 12 ay Issizlik Parasi alacak.

Bu evli olan kisiler için önceki net maasin yüzde 67'i kadardir. Digerleri için bu rakam yüzde 63'e düsüyor. 55 yasin üzerindeki issizler ise en fazla 18 aya kadar Issizlik Parasi alabilirler. Issizlik Parasi süresinin bitiminden sonra issizlere, issizlik yardimi yerine sosyal yardim miktarina denk gelen "Issizlik Parasi II" ödenecek.

Issizlik Parasi II miktari nasil hesaplanir?

Eski eyaletler (Berlin dahil) yalniz yasayanlar standart yardim miktari olarak 311 Euro, evliler ise ayda 345 Euro alacak. Yeni eyaletlerde bu ödeme yalniz yasayanlar için 311, evliler için 298 Euro. Eger çiftin 14 yasin altinda çocuklari var ise, aileye, her çocuk basina standart miktarin yüzde 60'i ödenecek. Konutun büyüklügü makul ölçülerde ise, kira ve diger giderlerde yerel yönetimler tarafindan karsilanacak. Örnegin yalniz yasayan için 45 ile 50 m2 büyüklügündeki bir konut makul ölxçülerde kabul ediliyor. Eger evde fazla kisi varsa, kisi basina 15 m2 hesaplanir. Kira miktari, yöredeki kira ortalamasina göre belirlenir.

Kendi evi olanlarin durumu

Kendi evi ya da dairesi olupta Issizlik Parasi II alanlar, temelde oturduklari konutu bosaltmak ya da satmak zorunda degiller. Fakat konut 130 m2'den büyük oldugunda durum degisiyor. Yetkililler, bu durumda gerekli gördüklerinde konutun satilmasini isteyebilir. Ancak konut, gerçek degerinin yüzde 90'inin altinda satilamaz. Ayrica sahip olunan konutun borçlari tamamen ödenmedigi takdirde, sadece kalan ana borç miktari üstleniliyor. Yalniz kredi faizinden dogan borç ise dikkate alinmiyor.

Birikmis parasi olanlarin durumu

Issizlik Parasi II'de sahip olunan birikimlere sinir getirilixyor. Buna göre, sadece belirli miktarda servete sahip oxlan kisiler Issizlik Parasi II'yi alabilir. Burada sinir her yas ixçin 200 Euro'dur. Örnegin 45 yasinda olan bir kisi en fazla (45x200) 9 bin Euro'ya sahip olabilir. Bu sinirin üzerinde birikimi olan 45 yasindaki bir kisi, birikimlerini 9 bin Euro kalana kadar harcadiktan sonra Issizlik Parasi II'yi almaya hak kazanir. 1 Ocak 1948'den önce doganlar için birikimdeki muafiyet siniri, her yil için 520 Euro olmak kaydiyla en fazla 33 bin 880 Euro'dur. Ayrica çocuk basina da 4 bin 100 Euro muafiyet hakki taniniyor. Servetin hesaplanmasina, konut tasarruf hesabi (Bausparvertrag), cari ve tasarruf hesaplarindaki paranin yani sira hisse senetleri, emlak ve takilarda dahil ediliyor. Issizlik Parasi II, esi çalisip yüksek gelir elde edenlere de ödenmez.

Issizlik Parasi II ne zaman kesilir?

Issiz olan kisi kendisine bulunulan bir isi reddederse 3 ay için Issizlik Parasi II'den kesinti yapilir. Issizin bu tavrini sürdürmesi durumunda daha agir kesintilere de basvurulunabilir. Böyle kisilere dogrudan para vermek yerine gida yardimi yapilir. Yani kisi karneye baglanir.

Kimler sosyal yardim alir?

Ocak 2005'ten itibaren sosyal yardim sadece çalisamayacak durumda olanlara verilir. Issizlik Parasi II ise çalisabilen kisileri en kisa sürede is piyasasina kazandirmaktir.

kaynak: Rehberim

Bu kısıtlamalar sadece yukarıda yazdıklarımızla da sınırlı değildir. Daha bir çok ek maddelerle hakkımız olanlar elimizden alınmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 18363
favori
like
share
_Sürmeli_ Tarih: 02.12.2009 18:47
@ lamborgiene "harz4yardim alanlarin cogu ben calistigim halde benden daha iyi bir hayat yasiyor" demissin

kardesim bu dediklerine katiliyorum ama eskidenmis bu yazdiklarin...
zamaninda yararlanan yararlanmis ama simdi öle degil malesef
onlarda anladilar sömürüldüklerini ve su an göz actirmiyorlar artik kimseye..
Burhaniye Tarih: 02.12.2009 14:39
2010 yilinda cocuk parasi ve isisizlik yardimi adi altinda verilen yardimlardaki degisiklikler nelerdir ? Fakirleseceklermi zenginleseceklermi,alinan miktar azalacakmi artacakmi ? Konuyla saglam ilgili bilgili dotlardan okumak isteriz,paylasirlarsa seviniriz.Tsk
levent66 Tarih: 11.08.2009 01:05
öncelik cok güzel bilgilerin icin tsk ederim benim bir sorum olacak eger yardimci olursan cok sevinirim ben suan hartz IV aliyorum duyduguma göre egerki kendi imkanlarimla yeterli kadar maasi olan bi is bulursam ve yardim almassam arbeitsamttan belirli bir miktar para ödüyorlar diye duydum bunun ne derece dogru oldugu hakkinda bir bilginiz varmi tsk ederim
keto_41 Tarih: 15.02.2009 15:00
tessekurler abi....
MaRaBoGLu61 Tarih: 18.01.2009 16:20
İŞSİZLİK PARASI II (HARTZ IV)

Alan tük sayısında Büyük yükseliş artış var
Bu demek oluyorki almanyada daha çok türk gün geçtikçe fakirleşiyor malesef
hOney Tarih: 18.01.2009 13:26
almanyada 5 tane cocugu olanlari 15 bin euro veriyorlarmis bu konuda yardimci olunmain-board

Neyy??? :20:
Hic öyle birsey duymadim.. Benim bildigim birtek cocuk basina aylik 160€ cocuk parasi veriliyordu. Ocak 2009'dan ihtibaren bu artti 170€ oldu.
4. cocuktan ihtibaren hatta biraz daha fazla alincak diye duymu$tum ama tam bir bilgim de yok bu konuda.
15 bin Euro diye birsey duymamistim ama.. hic zannetmiyorum öyle birsey olsun
ümit sevenler Tarih: 17.01.2009 23:12
almanyadaki yardimlar varmi lütfen bilgi verin askerlik sozzial haklarimiz cocuk parasi tesekür ediyorum
ümit sevenler Tarih: 17.01.2009 23:10
benim pasaportum bitti askerlik sorunu var 39 yasindayim ben almanyada 25 snedir simdi issizim yabancilar polisi sikistiriyor benim 5 tane cocugum var bu konuda yardimci olun tesekürler
ümit sevenler Tarih: 17.01.2009 23:07
almanyada ne gibi yardimlar var