Günlük hayatta aydınlatmada ve elektrikli ev aletlerini kullanırken dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı elektrik enerjisini daha ekonomik kullanmamızı sağlıyor.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu:

* Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80'e kadar aydınlatma maliyeti azalır.
* Gün ışığından olabildiğince faydalanılmalı. Odalar gün ışığını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli.
*Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt'lık bir halojen lamba, iki kat fazla watt'lı standart bir reflektör lamba ile aynı ışığı verir.
*Periyodik bakımı iyi yapılmayan lamba üzerinde biriken tozlar ışık miktarını azaltır.
* Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyamak, mobilyaları mümkün olduğunca açık renkli seçmek daha aydınlık bir mekan yaratır.
* Lamba ışık çıktısını verimli biçimde kullanın.
*Fazla ışığa ihtiyaç duyulan yerlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.
* Dekoratif lambalar ışığı istemediğiniz yönlere gönderir. Bunun yerine kullanılabilecek açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirir ve daha aydınlık yapar.
*Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri ile aydınlatmayı kontrol edebilirsiniz.

Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarrufu
Buzdolabı: Düzenli olarak bakımı yapılmalı. Buzdolabının etrafını toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulmalı.
Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima, enerji kaybına sebep olur. Cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri gibi pasif soğutma yöntemleri klimanın yükünü azaltır.
Ocak ve fırınlar: Evde birkaç tane fırın varsa küçük olan fırın tercih edilmeli. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmamalı. Mikro dalga fırınlar geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcarlar.
Çamaşır makineleri: Ilık suyla yıkanmalı ve soğuk su ile durulama yapılmalı. Önden yüklemeli makinalar, üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerji tüketirler.
Bulaşık makineleri: Makine yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak yerleştirilmeli; böylece sıcak havanın kolay dağılması sağlanır. Yazın ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Yıkama için 55 derece su sıcaklığı yeterlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 535
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.11.2007 11:04
elektrik tasarrufu için uymamız gereken kurallar saol sindy