Eşyalarınız o kadar fazla ki onları koyacak yer bulamıyorsunuz. Üstüne üstlük bu kalabalıktan dolayı eviniz her zaman dağınık görünüyor.

Evinizdeki her türlü depolama sorunundan kurtulmanız için çözüm aşağıda... Dar mekanlar ve küçük dolaplar hakkında bilmeniz gereken her şey burada...

Kendinize sorun:
• Evde dinlenip huzur bulabiliyor musunz, yoksa gergin mi hissediyorsunuz?
• Dolaplarınızda ne olup olmadığını eksiksiz biliyor musunuz?
• Evinizi düzene sokmayı sizden çalacağı zamanı düşünerek erteliyor musunuz?
Bu sorulardan herhangi birine evet dediyseniz, ipleri elinize almanın zamanı gelmiştir. Karşılaşacapınız sorunları ve onları nasıl çözeceğinizi öğrenmenin zamanı geldi!

Kısıtlı alan
Evinizde yeterli depolama ünitesi yoksa, dolaplarınızı yeden kaldırıp duvara monte edebilirsiniz. Duvara monte edeceğiniz dolaplar nadiren kullandığınız eşyalar için idealdir. Yeni bir dolap almaya bütçe ayıramıyorsanız, sahip olduğunuz dolapların içini boşaltabilirsiniz. İçinde ne olduklarını hatırlamıyorsanız, boşu boşuna yer kaplamalarına gerek yok demektir.

Dolaplarınız tıka basa dolu mu?
Dolapları düzenlemek bir kez yapıpta kurtulabileceğiniz bir iş değildir. En az altı ayda bir mutlaka dolaplarınızı temizleyip, düzenlemeniz gerekir. Dolaplarınızı organize ederken nadir kullandığınız eşyaları dolapların arka taraflarına, üst raflara , duvara astığınız dolaplara yerleştirin. Mümkün olduğunca aynı tip ve boyuttaki eşyaları aynı yere koyun ki alandan kazanabilesiniz. Ayrıca böyle bir planlama yaptığınızda aradığınız şeyi bulmanız daha kolay olacaktır.

Aksesuarlarınıza alan yaratın
Aksesuarlarla, fotoğraflarla ve bunlar gibi kolay kaybolacak şeylerle başa çıkmak zordur. Koyduğunuz yeri unutabilir ve ya yanlışlıkla atabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de yapabileceğiniz bir şeyler var.
• Kullandığınız depolama ünitelerini etiketleyin, renkli etiketler ya da eski kağıtlar kullanabilirsiniz.
• Seçtiğiniz bir kaç fotoğrafı bir arada kullanmak, örneğin büyükçe bir kartonun üzerine film şeridi etkisi vereek yapıştırmak oldukça güzel bir etki yaratabilir.

Teknolojikolik misiniz?
Öncelikle TV, video, DVD gibi bütün sahip olduğunuz teknolojik eşyaların bir listesini yapın. Şimdi de listesini yaptığınız eşyalar için en iyi depolama yöntemine karar verin; sizin tasarladığınız pratik bir düzenleme mi, ya da tamamen görünmeyen tarzda bir depolama yöntemi mi? Eğer geniş bir film koleksiyonuna sahipseniz, bazı CD kutularını atıp yerine CD çantası kullanabilirsiniz.

Kaybolan faturalar
Pek çoğumuz ödemeyi unutmayalım diye faturaları kolay görebileceğimiz yerlerde tutarız. Ya da notlar alıp masamızın üzerine koyarız. Fakat bu ağıtlar sürekli arttığı için bir çok şey ya unutulur, ya da kaybolur. Bunu önlemek için alabileceğiniz ilk önlem eski not ve faturalardan kurtulmanızdır. Bir kağıda liste yapın ve her akşam sabah kalkınca yapacaklarınızı bu listeye iliştirin. Çok unutkansanız, girişe bir pano da yapabilirsiniz.

Elbise yığınları
Elbiselerin çok fazla yer kaplamamsı için, dolaplarınıda onları askıda tutmaya dikkat edin. Katlayıp üst üste koydukça, dağ gibi büyüyeceklerdir. Elbiselerinizi saklarken uygulayabileceğiniz bir kaç kural var,
• Eşyalarınızı şekil ve ebatlarına göre guruplayıp, düzenlerseniz, kaybolma riskini azaltırsınız.
• Büyün kutu ve ya kavanozlar aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştıracağı gibi dolaplarınızın içindeki kaosu da önler.
• Masanızın üzerini her gün düzenlemeye özen gösterin. Üzerinizden çıkardıklarınızı çalışma masanızın ve ya sandalyenizin üzerinde bırakırsanız, dağınıklığın önüne geçemezsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 430
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 13.11.2007 16:06
paylaşımın için saol sindy