Ben sigara icmiyorum ve ömrümde hic icmedimde ancak sigara icen arkadaslarimiza üzülüyorum hem maddi hemde saglik acisindan cok büyük zarar görüyorlar. Ama inaniyorumki kolay birsey degil yoksa neden insan kendine böylesine zarar versinki ???

Buyrun arkadaslar bu ramazan sizleri sigarayi birakmaya davet ediyorum. Insan oglunin altindan kalkamiyacagi birsey yoktur (Dünyevi).

Nefsinize hakim olmak ona dur demek sizlerin elinizde, gelin atin su mereti hayatinizdan.

Katilan arkadaslara her türlü yararli bilgi ve yardimci yöntemleri hep birlikte bulup paylasiriz, aramizda daha evvel icipte sonradan birakan arkadaslar mutlaka vardir özellikle o arkadaslarin tecrübesi ve fikirlerini bekliyoruz...

Bir cok insanin birakmasina ön ayak olan ramazani sizde firsat bilin ve sigaraya hayir deyin...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2520
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 09:32
Allah razı olsun
farozlu Tarih: 20.04.2006 17:23
eline sağlık
bilinmez Tarih: 16.04.2006 13:42
Önemli bir konu. Sigara kullanmıyorum ancak içen arkadaşların bırakmasını isterim. Tabi biz burada kendi düşüncelerimizi yazıyoruz, bunu sigara içen arkadaşların yanında söyleyince çoğu zaman karşı çıkıyor arkadaşlar. Yine de kendileri bilir. Onlar neyin yanlış neyin doğru olduğunu çok iyi biliyorlardır. Teşekkürler
gulcan57 Tarih: 15.04.2006 15:57
Söyle nicin sigara iciyorsun

-psikolojik baskiyi stresi atmak icinmi? Sana sigara ictiginde stresi ve baskiyi dumani üfler gibi üfleyecegini azaltabileceginimi anlattilar ve sende inandinmi?

-veya arkadaslarin yanindamiydin ve onlar sigara ictiklerinde onlar gibi mi olmak istedin veya "nezaketen"mi onlarla sigara icmek zorunda kaldin?

-veya o starlari ünlülerimi gördün nasil sigara ictiklerini nasil sigara icin reklam yaptiklarini ve onlar gibi mi olmak istedin?

Bu üc neden sigara icinler arasinda en yaygin nedenler. HEPSIDE YALAN!!!

Bugün tip sigara insanin stresini psikolojik baskisini az atlamadigini kantiladi ve aksine sinirsistemine zararli oldugunuda acikladi.

Ve arkadaslarina gelince: gercekten o kadar zayifmisin "nezaketen" kendini öldürme mecburiyetinde kaliyorsun

Sigara icenlerde daha cok genclerde en yaygin olan nedene gelelim: Cazip görünmek. Belki gecmiste sigara icmek cesitli toplumlarda cesitli toplumsal degeri vardi buda tippin negatif tesirlerini aciklamadandi. Fakat bugünlerde sigara icenlerin haklari kisitlaniyor. mesaj: sizi istemiyoruz.

Bir sigara icen gencin manzarasi gülünc ve ayni anda üzücü. Gülünc cünki sigara iciyorum diye kendine adamlardan sayiyor. Ayni annesinin elbiselerini giyen, onlarin icinde batan, ve kücük cocuk safligini eglendirici sekilde aciklayan kücük kiz gibi. Fakat hakikaten üzülecek durum cünki sigara icen genc kendini öldürüyor, fakat aslinda daha uzun bir hayat var önünde /Allahu alem/.

Yirmilerinde ki genc adam fotbol macinin birinci devresinde kondisyonu yetmedigi icin "bitkin düsen" aci bir sahne veriyor.

Peygamberimiz s.a.v. söyle buyurdu: "gözden kacan böylece biriken ve sizi felakete süren günahlardan sakininiz" (Musnad Ahmad)
Sudi Arabistan ve Misirda yapilan tüm dini rapor Sigara icmenin haram olduguna hemfikir oluyor. Yani sen sigara icmeyi "kücük günah" olarak görüyorsan, fakat her zaman tekrarliyorsan, bu seni cehenneme götürmeye yeterli.

Sigara icenlerle dolu bir topluluk, bitkin, hastalikli bir toplumdur. Biliyormusun Misir gibi bir devlet, sigara icinlerin hastaliklari tedavisine ne kadar harcadigini üc milyar dolar bu da senede! Veya Suudi arabista? Üc milyar dolar! Bunun tüm kaynaklarina muhtac olan bir ülke icin ne kadar para oldugunu biliyormusunuz!

Simdi gelelim sana, hayal edebiliyormusun sigara ictiginde ortalama 65 yasina kadar ne kadar para harcadigini, mesela 15 yasinda sigara basladiysan? 50 sene icinde ne kadar israfda bulundugunu hayal edebiliyormusun. Lütfen kagit ve kalem al ve hesapla. Göreceksin, bu miktarlarla neler yapabilirdin... kisacasi daha iyi bir hayat sürebilirdin

Bu sirf sigaranin harcamalari ve bunun getirdigi hastaliklarin tedaviside var ve senin yaninda olanlar tedaviside var....Ve sen ne yaptin bu parayla? Yaktin! Ama yaksaydin güzel olurdu, sen yaktin ve sana ve cevrene zarar verdin.

Pasif sigara icmeninde tehlikeli oldugu tespit edildi. Cocuklarda Solunum yollari hastaligi 65% ve alerjiler velilerin sigara icmesiyle meydana geliyor. Sigara icen annelerde cocuk düsürme riski normalden 40%daha yüksek, ve cocugun sakat dogmasi normalden 30% daha yüksek ve aniden cocuk ölümleri cok daha fazla oluyor.

WHO bu istatistikleri acikladi:
Her sene dört milyon insan sigaradan ölüyor....Yani sigaradan ölen insanlarin sayisi alkoldan ölenlerden daha yüksek. Hiroshimaya atilan atombombasinda buna bakarark 1/4 milyon insan öldü...ve sen hala sigara icmekde kararlisin? Ve sen? Sen hala zannediyorsun sigara icmek güzellik ve prestij veriyor?

Ve nargilede ayni sigara icmek gibidir, nereden bu yanlis fikir geldigini bilmiyorum nargilenin degisik birsey oldugunu sigara kadar zararli olmadigini. Hatta elma tütününde, mayali meyvelerde kisitli alkol bulunabiliyor. Tabi bu az miktardan sarhos olmuyorsun- ve alkolu dumaniyla bir buharlasiyor. Fakat alkol kaliyor az olsun cok olsun.

Ve simdi
Ulu olan Allah a ne diyeceksin hesap vermek mecuriyetinde kaldiginda? Cünki Peygamberimiz s.a.v. söyle buyurdu "Kimse su dört soruyu cevaplamadan yerinden kimildamayacak: Hayatini nasil gecirdin?, Vucudunu nicin kullandin?, gecimini nasil kazandin ve nicin harcadin? ve ilmini nasil kullandin/gerceklestirdin?" (Tirmidhi). Vucuduna yaptigin seyler icin ve hayatini ve parani nasil israf ettigin icin cevap bulamiyacaksin.

Sevgili kardesim, biliyormusun sigara satislarin 52% arap/müslüman ülkelerde oluyor buda 88bilyon dolar.

Gel beraber, kendini öldürmeyi ve baskalarina zarar vermeni artik durdurmaya calisalim.
Yapamiyorsun?
Yapabiliyorsun!
Günlük ve haftalik tüketimini azalt böyle basla. Bunu Allah icin yap ki zamani geldiginde cevap verebil! Bir Hadise göre Meleklerin nefret ettikleri/igrendikleri sey "Insanlarinda nefret ettikleri igrendikleri seylerdir" (Sahih Muslim).
Karar tamamen senindir: ya Allah rizasi, cennet, meleklerin yaninda olmasi, saglik ve para veya hastalik, igrenc koku, kisirlik, hasta cocuk ve arakdas olarak seytani insan ve cinler.
DermanAbi Tarih: 06.04.2006 12:34
[COLOR=orangered]İki Yıllık Bir Konu olmasına Rağmen, Hayatımdaki bir Çok Değişiklikten Sonra Ben Sigarasızlar Kervanına Katılmaktayım...
17 Gündür Hiç İçmedim, İçmeyecemde....
Sirius James Tarih: 06.11.2004 06:15
Konuyla ilgili güzel bir konu açtım mutlaka bakın
Sirius James Tarih: 06.11.2004 06:14


Bakın sigaranın içinde neler var

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.

Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.

İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Kısaca zararları bunlar.Kısa diyorum dikkat edin
Sirius James Tarih: 06.11.2004 06:12
Ben sigara içmem ve içmeye de başlamam...

İçenler de bırakmaya çalışsın iradesini zorlasın bence.
SERKANCO Tarih: 05.11.2004 20:12
YAAAA BENİMM FİİLEN BU MELETİ BIRAKMAM MÜMKÜN DEGİLL YAA BEN NASIL BIRAKACAM YAAA :19: :19: :19: :19:

BIDE SEYLER VAR ICIP TE KULAGINDAN DUMAN CIKARANLAR BAKIN BOYLE :16: :16: :16: :16: :16: :16:


LAF ARAMIZDA SIGARA SAGLIGA ZARARLIDIR BENDE İÇMİYORUM