Ramazan ayı, bazı yıllarda 30 gün, bazı yıllarda da 29 gün olur. Peygamber Efendimiz bir kere iki elinin on parmağını açarak:

- Bir ay: "şöyledir, şöyledir" buyurmuş ve üçüncüsünde serçe parmağını kısarak: "şöyledir" demiştir ki bu, 29 oluyor. Sonra:

- Bazı ay da: "şöyle, şöyle, şöyledir" demiş ve on parmağını üç defa açıp kapayarak bazı ayın otuz olduğuna işaret etmiştir.

Ramazan ayının 30 gün çektiği yıllarda tutulan oruç tam olduğu gibi, 29 gün olduğu yıllarda da yine tamdır. Çünkü farz olan ayın tamamını oruç tutmaktır. Bu sebeple Ramazan ayının 29 gün olduğu yıllarda orucun eksik olması sözkonusu değildir.

Nitekim Peygamber Efendimiz dokuz Ramazan orucu tutmuştur. Bu Ramazanların dördü 29 gün, beşi de 30 gün olmuştur.

Ramazan ayı girmeden önce, onu karşılamak maksadıyla bir veya iki gün oruç tutmak doğru değildir. Böyle bir oruç, farz olan ve kaç gün olduğu kesinlikle bilinen Ramazan orucuna ilâve endişesi taşıdığı için mekruh görülmüştür.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Sizden biriniz Ramazanı bir gün veya iki gün oruçla karşılamasın. Ancak mu'tadı olan bir orucu tutuyorsa onu tutsun.

Ancak, ayın ve haftanın belirli günlerinde oruç tutmayı alışkanlık haline getiren kimsenin oruç tuttuğu günler Ramazan öncesindeki iki güne rastlarsa bu oruçları tutmak mekruh olmadığı gibi, Ramazandan önce iki günden fazla oruç tutmak da (Ramazana ilâve endişesi ortadan kalktığından) mekruh değildir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2580
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 29.07.2009 07:28
Arkadaşlar,bugün ülkede,Diyanet İşleri Başkanlığı diye bir kuruluş var.Çeşitli takvimler var,rasathaneler var.Bunlar,ramazanın ne zaman başlayacağını aylar ve de yıllar önce tesbit edip bildiriyorlar.Biz de ramazana başlıyoruz ve bitiminde de bayram yapıyoruz.Ama bazı yobaz taifesi,bunlara inanmayıp,Araplara uyuyor,bazen bir gün önce,bazen bir gün sonra oruca başlıyor ve bitiriyorlar.Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz,o sizin tercihiniz,ama kim ne derse desin,İslamiyeti en doğru uygulayan ülke Türkiyedir ve Türklerdir.Suudiarabistan denilen ülkenin müslümanlığından şüphe ederim.Osmanlıya Dünya savaşında yaptıkları,Osmanlı eserlerini nasıl yıktıkları unutulmamalı.Bunlar Amerikanın yalakası ve de uşağıdır.Bunların müslümanlığı,kabenin orada oluşuna bağlıdır.Kaldırın kabeyi,onların müslümanlığı biter.Bırakın araplara uymayı da bize uyun lütfen,ikilik çıkarmayın.
MAVi Tarih: 23.07.2009 21:48
Emeğinize sağlık güzel bir paylaşım...:3:
Tamer.C Tarih: 28.10.2004 03:43
:razi:
SELEN-06 Tarih: 11.10.2004 22:29
tesekkürler batilim bilgilerin icin ....sunuda eklemek istiyorum oruc hilalle baslar hilalle biter ...ben almanyada oldugum icin bazen bir gün önceden hocalara danisiyoruz burda ay pek canli izlenmedigi icin türkiyeden ya da arabistandan bilgi alip haber veriyorlar ....miladi takvim günese göre hicri takvim ise aya göre ayarlaniyor .....
nida51 Tarih: 11.10.2004 18:45
tesekkürler