Cilt kanseri riskini artıran güneş ışığı aynı zamanda genel olarak yaşlanma ve yaşlanmaya bağlı hastalıklar konusunda fayda sağlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre güneş D vitamini üretilmesine yardımcı oluyor.

İngiliz bilim insanları, doğru dozda güneş ışığının, insanın genç kalmasına yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Cildin güneş ışığıyla buluşması sonucu vücudun D vitamini ürettiğini hatırlatan bilim insanları, D vitaminin yaşlanmaya karşı etkisi olduğunu ifade etti.


NEDEN TELOMERLER

Araştırmacılar 18-79 yaş arasında 2 bin 160 kadının telomer boyutunu inceledi. Kromozomların sonunda bulunan DNA tekrar dizileri olan telomerlerin kısalmasının yaşlılığa neden olduğu görüşünden hareket eden bilim insanları, yüksek düzeyde D vitamini alan kadınlarda telomerlerin uzun olduğunu tespit etti.


D VİTAMİNİ ÖNEMLİ

Araştırma ekibi başkanı Dr. Brent Richards, yüksek D vitaminine sahip kadınların daha genç göründüklerini belirtti ve araştırma sonuçlarının heyecan verici olduğunu kaydetti. King's College bilim adamlarından Prof. Tim Specktor da "Anlamsız gibi görünse de bu araştırma ortaya koyuyor ki, cilt kanseri riskini artıran güneş ışığı aynı zamanda genel olarak yaşlanma ve yaşlanmaya bağlı hastalıklar konusunda fayda sağlıyor" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 399
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.11.2007 17:45
yararlı paylaşımın için saol sindy