Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içine doğru büyümesi sonucu ortaya çıkıyor. Sıklıkla ayak başparmağında meydana geliyor.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Serpil Özyılmaz, çoğu insanın başına gelen ve göz ardı ettiği tırnak batması hakkında bilgi verdi. Özyılmaz, "Tırnak batması kadın ve erkek herkeste görülebiliyor. Ayak sağlığı, yürümeyi etkilediğinden günlük aktiviteler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanıyor. Tırnak batması, ayak parmağının, genellikle de başparmağın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana geliyor. Tırnak batması, şiddetli ağrı ve yaranın iltihaplanmasına yol açıyor" dedi.

Tırnak batmasına sebep olan faktörler

Ayak tırnaklarını birbiri üstüne bindiren ayakkabılar giymek
Ayak tırnakların çok kısa kesmek ya da düz kesmemek
Ayak tırnağında zedelenme
Normalin dışında kıvrık ayak tırnakları
Ayak tırnaklarının kalınlaşması

[COLOR="lemonchiffon"]Tırnak batmasının bulguları

Tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve hassasiyet
Ayak tırnağının etrafında kızarıklık
Tırnağın etrafında şişme
Ayak tırnağının etrafındaki dokuda enfeksiyon

[COLOR="lemonchiffon"]Ayak sağlığı için bakım önerileri
Tırnakları küt kesin. Ayak parmağınızın ön kenarına uydurmak için tırnaklarınızı yuvarlatmayın. Ayaklarınızda dolaşım problemi varsa, her üç ayda bir tırnaklarınızı, profesyonel olarak bakımını yaptırmak için, bir podiyatriste gösterin.
Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarını ayak parmaklarınızla bir boyda olacak şekilde kesin. Eğer ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, ayakkabıların ayak parmaklarına yaptığı baskı, tırnakların yumuşak doku içine girmesine neden olabilir.
Ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarına aşırı derecede baskı yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnakların çevredeki dokulara girmesine neden olabilir. Eğer ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Tercihen ayak problemleri olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükkânlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye özen gösterin.
Koruyucu ayak malzemeleri kullanın.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 16.11.2007 17:34
Tırnak batmasından korunmak için Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır. Doğru ayakkabı giymek te çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.