[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]BİLİMSEL DEVRİMLERİN YAPISI (The Structure of Scientific Revolutions)
Thomas S. KUHN
Çeviren: Nilüfer Kuyaş
ALAN Yayıncılık, 2000; ISBN:975-7414-42-5; 276 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Bilimin, bir insan faaliyeti olarak gerçek yerine oturmasında bence hayati rol oynamış olan ve bu rolü hala sürdüren bir metin. Thomas Kuhn, kitapta ortaya koyduğu derin sorgulayıcı uslubuyla, özellikle bilimcileri, yaptıkları işi inceden inceye düşünmeye kışkırtıyor. Bilim alanında herhangi bir dalda uğraş veren herkesin başucunda bulunması gereken bir başyapıt. Ayrıca bilim mesleğinin dışında fakat meraklı okuyucular için de harika derslerle dolu. Ayrıca artık neredeyse günlük dilimize girmiş olan "paradigma" teriminin bu gün kullandığımız anlamına bu eserden sonra geldiğini hatırlatmakta fayda var.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]KEŞİFLER ve BULUŞLAR (The Discoverers)
Daniel J. BOORSTIN
Çeviren: Fatoş Dilber
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1994; ISBN: 975-458-056-1; 659 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Bir yazar ve tarihçi olan Boorstin bu muhteşem kitapta, dünya tarihinin gidişini etkileyen önemli keşifleri ve buluşları, bilinmeyen arka planları ile açıklıyor. Kitap hem bilgi yüklü, hem de heyecanlı bir macera romanı tadında. Hem siz hem de çocuklarınız için bu eser kitaplığınızda muhakkak bulunmalı derim ben.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]BİLİM DEDİKLERİ (What is This Think Called Science?)[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]
Alan CHALMERS
Çeviren: Hüsamettin Arslan
Vadi Yayınları, 1997; ISBN: 975-7726-18-4; 263 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Eğer bir bilim fanatiği iseniz, bu kitabı sakın okumayın; çünkü Chalmers, reddedemeyeceğiniz sağlam argümanlarla, Tanrılaştırılan bilimi "olması gereken" yere baş aşağı indiriveriyor. Bunu gerçekleştirdikten sonra da, bilimin en güzel göründüğü yerin, olması gereken yer olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor. Bilimin rehberliğiyle yola çıkmaya hazırlananlar, rehberlerinin "anlatılmayan" özelliklerini bu yapıttan öğrenebilirler.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]CANLILAR SORUNUNA GİRİŞ[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]
Teoman DURALI
Remzi Kitabevi, 1987; ISBN: 87-34-Y-0030-0013;220 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Ülkemizin yetiştirdiği önemli felsefecilerden Teoman Duralı'nın bu kitabı, canlılık fikri ve biyoloji felsefesinin geçmişi üzerine oldukça kapsamlı bir araştırma. Yazarın önsözde de belirttiği gibi, amaç, yeni bir şeyler söylemekten ziyade, canlılık fikrinin tarihi seyrini anlaşılabilir ve yeterli ayrıntılara sahip bir çerçeve içinde toparlayıp sunabilmek. Türkçe'si de ayrıca oldukça iyi olan Canlılar Sorununa Giriş'i canlılık ile ilgilenen tüm meraklılara önerebilirim.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]BİYOLOJİ FELSEFESİ[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]
Teoman DURALI
AKÇAĞ Yayınları, 1992; ISBN: 975-7568-85-6;350 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Teoman Duralı, Canlılar Sorununa Giriş'den sonra bu kez, benim kanımca bu ülke için biraz "lüks" bir konuya el atmış ve bu kitabı ortaya koymuş. Biyolojide okuduğum dönemde bile bunun gibi kitapları okumayı bir eziyet kabul eden, az olmayan sayıda insanla tanışmışlığım vardır. Biyoloji Felsefesi, mutasyon, evrim, canlılığın kaynağı gibi temel biyoloji ve felsefe sorunları üzerinde, kendilerine "saçmalama" lüksünü tanımak istemeyen kişiler için özellikle önemli bir kitap. Herkesin, hakkında hiç bir şey bilmedikleri halde ortalıkta sayıklama misali konuşup durdukları ve takım tutar gibi inandıkları kimi "felsefi sorunları", etraflarını saran sloganlardan sıyırarak, adam akıllı düşünmemiz için önümüze sermiş. Kafayı yorabilene...
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]X IŞINLARINDAN KUARKLARA ÇAĞDAŞ FİZİKÇİLER VE BULUŞLARI[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]
Emilio SEGRE
Çeviren: Doç. Dr. Çağlar Tuncay
SARMAL Yayınevi, 1995; ISBN: 975-7380-32-6; 332 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Kendisi de Nobel ödüllü bir fizikçi olan Segre, yirminci yüzyıla damgasını vuran fizik biliminin son yüzyıldaki gelişimini çarpıcı bir tarzla, insani ayrıntıları unutmadan anlatıyor. Hem kronolojik bir kitap, hem de fizik biliminin bu günkü durumuna ne şekilde geldiği üzerine ilginç bir kaynak. Özellikle Madam Curie'nin öyküsünü dikkatli bir biçimde okumanızı öneririm. Ve bir küçük alıntı:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]"Akıl hazır değilse, göz göremez..."
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]FİZİĞİN TAO'SU (Tao of Physics)[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]
Fritjof CAPRA
Çeviren: Kaan H. Ökten
ARITAN Yayınları, 1991; ISBN: ?; 448 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Bu kitap, ilk okuduğumda beni kendimden geçirmişti. Fiziğin Tao'su, yayınlandıktan kısa bir süre sonra Batı'da özellikle fizikçiler arasında çok değişik tepkilerle karşılanmış bir kitap. Doğu mistizmi ile modern fiziğin bulguları arasındaki şaşırtıcı benzerlikleri ortaya sermeye çalışan ve kendisi de bir fizikçi olan Capra, bu kitapta bir batılıyı oldukça hayrete düşürebilecek bir takım argümanları ve olayları sıralıyor. Benim hayrete düşme nedenim ise, yüzyıllardır kültürümüze işlemiş bulunan tasavvuf inancı ile (çok derinleşmiş olamasam da) görebildiğim doğrudan ilişkiler. Batılılar için bu kitaptakiler bir dönem için "yepyeni" şeyler olabilir ama bizim için "kadim" doğruların bir onaylanması gibi sanki. İşte bu yüzden bu kitabı mutlaka okumak gerekir diye düşünüyorum.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]BATI DÜŞÜNCESİNDE DÖNÜM NOKTASI (The Turning Point)
Fritjof CAPRA
Çeviren: Mustafa Armağan
İNSAN Yayınları, 1992; ISBN: 975-732-28-1; 510 sayfa. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Capra'nın esas gürültüyü koparan kitabı. Bir önceki (Fiziğin Tao'su) esas olarak fizikçilere ve fizikle ilgili meraklılara bir düşünce kapısı açarken, bu kitapta, yeni bilimsel anlayışın, Batı dünyasındaki yerleşik kavramlarda ne gibi değişiklikler yapması gerektiği üzerinde duruluyor. Özellikle Batı'nın her yaptığını izlemeyi kendine şiar edinmiş bir topluluk olarak Türkiye'lilerin bu eserden çıkaracağı çok ders olduğunu düşünüyorum. Adeta batı, bizim uzaklaşmaya çalıştığımız bir dünya görüşünün peşinden koşmaya başlıyor gibi.. Ne dersiniz?
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]YENİ BİR DÜŞÜNE[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif] (Uncommon Wisdom)
Fritjof CAPRA
Çeviren: Mustafa Armağan
AĞAÇ Yayıncılık, 1992; ISBN: 975-346-024-4; 424 sayfa.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Capra bu kitabında, kafasında oluşturduğu ve diğer kitaplarında aktadığı düşüncelerine temel olan geçmişini ve bilgi alış verişlerini anlatırken, bir çok alanda, o alanın ilginç isimleriyle olan diyaloglarına ve hikayelerine yer veriyor. Ben bu kitabı oldukça sürükleyici bulmuştum. Ayrıca Capra'yı anlamak için de iyi bir başlangıç kitabı olduğunu düşünüyorum.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]WHO'S AFRAID OF SCHRÖDINGER'S CAT?
Ian MARSHALL ve Danah ZOHAR
Quill William Morrow, 1997; ISBN: 0-688-16107-3; 402 sayfa.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Marshall ve Zohar, yeni bilimler ve onların getirdiği yeni dünya görüşünü anlamak isteyenler için rehber nitelikte olması tasarlanan, A'dan Z'ye bir "yeni bilimler ansiklopedisi" ortaya koymuşlar. Özellikle kuantum fiziği, kaos-karmaşıklık bilimi, yeni zihin teorileri ve yeni biyoloji gibi alanlara ilgi duyan meslek dışı ve meraklı okuyucular için oldukça doyurucu, alfabetik referans niteliğinde bir eser. Kitabın girişindeki ilk dört bölüm, bizlerin genel olarak yeni bilimin temel niteliklerini kavramamızı ve neyin yeni, neyin eski olduğunu anlamamızı sağlamak amacını güdüyor. Bundan sonra da yaklaşık 200 kadar başlık altında, yeni bilimin bulgularını ve anlayışını kavramak isteyen okuyuculara yönelik kısa açıklamalar mevcut. Ayrıca kitap içindeki konuları çapraz olarak birbirine bağlayan atıflar da istenilen konularda oldukça doyurucu bir derinleşmeye imkan veriyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 957
favori
like
share