Enes bin Malik (radıyallahü anh) Hazretlerinden rivayet olundu. Aleyhissalatü vesselam Efendimiz bayram namazını kılmak için hanei saadetlerinden çıktılar. Hemen gördüler ki, bir çok çocuk toplanmışlar oynuyorlar. Onlarla beraber olup da oyuna katılmayan ve ağlayan bir çocuk gördü. Elbisesi eski idi. Aleyhissalatü vesselam Efendimiz: «Ey oğul! Sen niçin onlarla beraber oynamazsın?» diye süal buyurdular. Sabi Resülüllah Efendimizi tanımadığından:
- Babam falan gazada Resülüllah ile beraberken şehid oldu.Annem başka biri ile evlendi. Annemin kocası benim malımı yedi ve evimden de çıkardı. Şu anda yiyecek, içecek ve kalacak bir şeyim olmadığından babamın yokluğunu hatırladım, babası olan şu çocuklara bakarken ağladım, dedi.
Aleyhisselatü vesselamEfendimiz o sabinin elinden tutup:
- Razı olur musun ben sana peder olsam ve (Hazreti) Aişe validen olsa, (Hazreti) Ali amcan olsa Hasan'la Hüseyin sana kardeş olsalar, Fatıma sana kız kardeş olsa? buyurdu. Sabi o zaman bu tesadüf ettiği kimsenin Alemlerin Efendisi Muhammed Aleyhisselam olduğunu anladı: «Niçin razı olmam ya Resülullah!» dedi. Bunun üzerine Nebi aleyhisselam o çocuğu alıp hanei saadetlerine götürdüler. Güzel elbiseler giydirip karnını doyurdular. Güzel kokular sürdüler. Çocuk dışarı sevinçle çıktığında diğerleri:
- Biraz önce ağlıyordun şimdi ise sevinçlisin buna sebep nedir acaba? dediler. Sabi:
- Ben biraz önce açtım şimdi doydum. Biraz önce çıplaktım, şimdi giyindim. Biraz önce benim babam yoktu şimdi ise benim babam Nebi aleyhissalatü vesselam'dır. Hazreti Aişe validem, Hazreti Hasan ve Hüseyin kardeşlerim. Hazreti Fatıma benim kız kardeşimdir. Hiç ben sevinmez miyim? dedi. O zaman o çocuklar:
- Keşki bizim babalarımız da gazada şehid olaydılar ve biz de bu çocuk gibi olaydık dediler. Sonra Nebi aleyhisselamın vefatında o sabi dışarı çıkarak:
- İşte ben şimdi yetimim dedi. Bunu duyan Hazreti Ebu Bekir onu kendi hanesine getirip evlat edindi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 354
favori
like
share