Bebeğinizin düşüncesini kabul edip onu biraz genişletebilirsiniz. Kavramsal bir kelime eklediğinizde, bebeğiniz bir düşüncenin daha gelişmiş bir yolla ifade edilebileceğini görme fırsatı yakalar. Onu bir dahaki sefere düşüncelerini genişletmek için cesaretlendirmiş olursunuz. Burada en önemli nokta küçük bir genişletme yapmaktır, böylece bebeğiniz asıl düşünceyi hala anlayabilir. Örneğin; bebeğiniz “top” dediğinde; “evet, büyük bir top” cevabını verebilirsiniz.

Bebekler söylediklerinden daha fazlasını ima ederler. “Top” dediğinde bu “büyük top” anlamına gelebilir, ya da “topu at” anlamına da gelebilir. Ona “topu atmamı mı istiyorsun” diye sorabilirsiniz. “Top” aynı zamanda “top kanepenin altına girdi, ona ulaşamıyorum” da demek olabilir. Kanepenin altına uzanıp “Topunu mu kaybettin? İşte burada” diyebilirsiniz. Bebeğiniz çoğu zaman el kol hareketleri ve yüz ifadeleriyle “top” un ne anlama geldiğini anlamanızı sağlayacaktır.

Bazen bebeğiniz “ıslak” dediğinde, bu ıslak bir çocuk bezi, çamaşır makinesinden çıkmış ıslak çamaşırlar, paspas yapılmış yerler, yıkanmış bir saç veya sandalyeye dökülmüş süt anlamına gelebilir. Bunların hepsi sizin için bebeğinizin düşüncelerini geliştirmek için fırsatlardır. “Islak bez”, “evet, ıslak kıyafetler”, “ıslak zemin”, “ıslak saç” gibi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 379
favori
like
share
casper Tarih: 19.11.2007 11:04
evet bunu bir kitapta da okumuş sağol superisi