KĒHKĒ MESELESİ
Efendim ”kēhkē” deyip geçmeyin, “kēhkē meselesi” önemi…. “Milletin gündeminde seçim var, geçim var, sen onları yaz, bu “kēhkē meselesi”de nereden çıktı” diyebilirsiniz. İzin verirseniz anlatayım;. Efendim, geçen gün şair ve yazar bir dostum Mehmet Göncü’nün dükkanından geçerken selem verip hal hatır sordum. Ayak üstü konuşurken “vaktin varsa sana bir “kēhkē” meselesi anlatayım” dedi. Sohbeti hoştur Mehmet beyin, “zevkle dinlerim” dedim. Anlatmaya başladı
“Dedi babam derdi ki, “ yemek davetlerine katılma” nedenini bilmiyorum ama bize öyle derdi.. Babamın sözü hep hatırımdadır bu nedenle çok zaruri olmazsa davetlere katılmam. Şimdi esas meseleye geleceğim. Benim bir tanıdığım var, ara sıra yanıma uğrar. Hali vakti yerinde, Allah daha ziyade etsin bu günün değeriyle 4-5 trilyonluk adam.

Her uğradığında “Mehmet bey seni bir davet etmek istiyorum” der. Ben de babamın sözü aklımda olduğu için teşekkür eder “ her seferinde reddederim. Adam birkaç defa ısrarla beni davet edince, baktım ayıp olacak, “peki” deyip kabul ettim. Haydi yemeğe gidelim dedi, beraberce vilayetin önünden aşağı çarşıya doğru yürümeye başladık. Ben acaba hangi lokantaya götürecek diye içimden geçirirken, sohbet ede ede lokantaların önünden bir bir geçiyorduk.
Yaklaşık bir kilometre kadar yürüyüp, Balıklı göle kadar geldik. Ben içimden bu kadar lokantayı geçtik acaba bu adam beni nereye götürecek diye merak etmeye başladım. Neyse Balıklıgöl’e gelince orda tezgahta kēhkē satanlar vardı, adam kēhkēciye yanaşıp tanesi yüz lira olan kēhkēlerden üç adet kēhkē aldı. Pazarlık edip üç kēhkēye 200 lira verdi. Gazozcudan da bir Urfa gazozu aldı. Bu adam bakalım ne yapacak diye düşünürken, biraz daha yürüyüp bir kaleye bakan bir yere geldik. Adam bir banka oturunca bende oturdum. Adam kehkeleri ortaya koydu, gazozu da açtı buyurun dedi. “Kale, Balıklıgöl manzarsında da kēhkē ziyafeti bir başka oluyor” deyip kēhkēnin birisini yemeye başladı. Hasılı üç kēhkē ve bir gazozola Kale ve Balıklıgöl manzarasında bana bir ziyafet çekti ki görülmeye değerdi. Mehmet beyin anlattığı bu kehke ziyafetine çok güldük. –Bir kere daha anlıyoruz ki; Allah herkese kazancını yemeyi nasip etmiyor- Dedim Mehmet Bey bu kēhkē meselesi önemli Bu nedenle üzerinde biraz durayım, kēhkē’yi yapılışını, çeşitlerini ve argodaki manasını yazayım. İşte böylece “kēhkē meselesi” yazı ortaya çıktı.
Efendim “simit”’e eskiden Urfa’da “kēhkē” denirdi. Hatta daha eskiden “Halep kēhkēsi” denirmiş. Eski kêklêr, bugün İstanbul’da satılan simitlerden farklı idi. Haşhaş kēhkē, Şekerli kēhkē, Küncülü kēhkē gibi çeşitleri vardı. Kēhkēler, Su Meydanı, Bidik meydanı ve Aşağı Çarşı gibi semtlerdeki özel kēhkēci fırınlarında yapılırdı . Sabah erken saatlerde çıkan kēhkēler, tablalara konulur, satıcılar tarafından ”Haşhaş Kēhkē…Şekerli Kēhkē…!!!.” diye bağırılarak mahallelerde satılırdı. Kēhkē yapanlara ve satanlara “kêhkeci” denirdir. Kēhkēlerin en meşhuru “Hashaş Kēhkē” idi. Bu kēhkēnin yapılışını ve özelliğini Yusuf Amca şöyle anlattı.”Bu kēhkē kepekli una, nohut mayası katılarak yapılırdı. Nohut mayasını, kēhkēciler kendileri hazırlarlardı.
Nohutu bir şişeye koyar, üzerine su çeker ve sıcakta bekletirlerdi. Bir–iki saat sonra şişeden köpük çıkmaya başladığında maya hazırdı. Bu mayaya “Tatlı maya” denirdi. Ilık suyla hamur yoğrulur. Yapılan kēhkēler tablaya dizilir, bir müddet bekletildiğinde kabarırdı. Kabaran kēhkēler özel fırında pişirilirdi. Fırından çıkan Haşhaş Kēhkē soğuyunca, şimdi yapılan kepekli ekmek gibi gevrek olurdu” Çocuk mamalarının olmadığı dönemlerde, anneler kapıdan iplere dizilmiş şekilde satılan kēhkēleri alır, evin yüksek bir yerine iyi kuruması için asardı. Sütten kesilmiş çocuğu acıktıkça, kēhkēyi çayda ıslatır, çocuğuna yedirirdi. Kepekli olduğu için çocuklara dokunmaz, midesini bozmazdı. Büyükler de hasta olduklarında perhiz yaparken haşhaş kēhkē yerlerdi. Bir de “Şekerli kēhkē” vardı. Şimdiki yuvarlak çöreğe benzerdi. Bu kēhkēnin üzerine şeker serpilmişti. Çok lezzetli ve doyurucu olduğundan çocuklar aldıkları harçlıklarla şekerli kēhkē alırlardı. Tabi ki bir de İstanbul’da satılan simide benzer “küncülü kēhkē” vardı. Bu kēhkēler “hamur mayası” ile yapılırdı. Bir de Ramazan ayında kaz, ördek, çanta, tabanca şeklinde yapılan özel kēhkēler vardı. Ramazan’da Kēhkē satanlar “Çantalar..Tabancalar Kazlar, Ördekler…!“ diye sokaklarda bağırarak satarlardı. Çocuklar bu kēhkēleri çok severlerdi. Çocuklar bayramda babalarından aldıkları harçlıkla hemen kēhkē alırlardı, Paraları artarsa, bayram yerindeki satıcılardan, leblebi, leblebili şeker, payamlı şeker, limonlu şeker, kağıtlı şeker, horozlu şeker, elmalı şeker, alıç, dağdağan, akıt, eskimo, ezme, palıza gibi yiyecekler alırlardı.

Hey gidi günler hey…Zaman mı eskidi, yoksa bizler mi yaşlandık… Neyse, eskilere fazla dalmayalım, gene biz kehkeye dönelim. Efendim, bir de “Kehke” nin Urfa’da arğo olarak kullanılması vardır. Bir başka ifade ile Urfa’da argo olarak “kēhkē” başka manada da kullanılır. Bu nedenle kehke ile ilgili birçok söz ve deyim türetilmiştir..Kehke meselesini açmışken bundan da bahsetmek isterim. Bir işte havadan para kazanma varsa Urfa’da “o işte kehke var” denir. Çalışmadan, çeşitli alaver-dalevere ile para kazanmaya alışmış birinin, yeni bir işe girdiği duyulduğunda Urfalı “ kehke olmazsa o işe girmez” derler. Yine bu tip beleşten para kazanmak, -ihalelerden avanta almak gibi- bir işe girenlere “kēhkē için girmiş” derler. Bu işte avanta var mı? Bu işte menfaat var mı? demek için “bu işte kēhkē var mı?” diye sorurlar.

Olmayacak bir işi, belli bir menfaat karşılığı yapan kişi için “ kēhkēsini almış” derler. Havadan para kazanmış biri için ”kehkeci”, avanta paraya “kēhkē parası” derler. Efendim,” kēhkē ” deyip geçmeyin, önemli.. ne de olsa “kēhkē meselesi”

şanlı urfa,balıklıgöl,harran,balıklı göl,urfa haber,şanlıurfa,sanliurfa,
devlet hastanesi,harran üniversitesi,urfa wikipedia,hilvan,
şanlıurfa haber,şanlıurfa siverek,şanlıurfa harran,şanlıurfa akçakale,şanlıurfa birecik,
diyarbakır şanlıurfa,şanlıurfa barosu,şanlıurfa ili,şanlıurfa tarihi,
izmir şanlıurfa,adana şanlıurfa,şanlıurfa rehberi,şanlıurfa turizm,
şanlıurfa gazetesi,sanlıurfa balıklı göl,şanlıurfa resimleri,
weather şanlıurfa,gaziantep şanlıurfa,şanlıurfa valiligi,
şanlıurfa haritası,şanlıurfa hilvan,şanlıurfa belediyesi,ankara şanlıurfa,
şanlıurfa belediye,şanlıurfa valiliği,sanlıurfa balıklı göl,
tc şanlıurfa,şanlıurfa milli eğitim müdürlüğü,istanbul şanlıurfa,şanlıurfa otel,
şanlıurfa balıklıgöl,şanlıurfa harranüniversitesi,şanlıurfasuruç,şanlıurfahalfeti,şanlıurfadevlet hastanesi
şanlıurfa hava durumu,şanlıurfa telefon rehberi,şanlıurfa telefon,şanlıurfa final,şanlıurfa video,
şanlıurfa net,şanlıurfa guneydogu,tvşanlıurfa web,
şanlıurfa chat,şanlıurfa fan sitesi,şanlıurfa judo,şanlıurfa gtv1,şanlıurfa dedaş,şanlıurfa miletvekilleri,
şanlıurfa sırrın,şanlıurfa şrt,şanlıurfa,şanlıurfa merkez,şanlıurfa spor,
şanlıurfa el ruha,şanlıurfa telekom,şanlıurfa uçak seferleri,şanlıurfa efsaneleri,şanliurfa milli ğitim müdürlüğü,
şanliurfa eczaciodasi,şanliurfa haber,şanlıurfa endüstri meslek lisesi,
sanliurfa com,şanlıurfa eczacı,sanliurfa belediyesi,şanliurfa com,şanlıurfa otoyolu,
sanliurfa haber,sanlıurfa net,şanlıurfa haber com,şanlıurfa harita,şanlıurfa kurtuluşu,
şanlıurfa eczacı odası,şanlıurfa kapakli pasaji,şanliurfa balikligöl,şanlıurfa fem,
sanlıurfa eczacı odası,şanlıurfa yenişehir,şanlıurfa kuyumcular,sanlıurfa resimleri,şanlıurfa endüstri meslek,
şanlıurfa güvercinleri,şanliurfa barosu,şanlıurfa öğretmen evi,
şanlıurfa gezilecek yerler,şanlıurfanın kurtuluşu,şanlıurfa kalesi,şanlıurfa radyo,
şanlıurfa gündemi,şanlıurfa güneydoğu,şanlıurfa belediyespor,şanlıurfa hacı adaylar,
şanlıurfa edessa,şanlıurfa edessa tıp merkezi,şanlıurfa cesur,şanlıurfa gap havalimani,
şanlıurfa balıklıgöl, devlet hastanesi,şanlıurfa balıklı göl resimleri,şanlıurfa harran otel,
şanlıurfa çamlıdere,şanlıurfa ilceleri,şanlıurfa merkez,şanlıurfa yollari,şanlıurfa otoban,
şanliurfa siverek,şanlıurfa emek sineması,şanliurfa balikli göl,
şanlıurfa cesur turizm,şanlıurfa karaali,şanlıurfa ceylanpınar,sanlıurfa bozova,
sanliurfa ceylanpinar,şanliurfa bozova,şanliurfa akçakale,
şanlıurfa karaköprü,şanliurfa viranşehir,şanlıurfa türküler,şanlıurfa aşiretleri,
şanliurfa hilvan,şanlıurfa asbap geceleri,şanlıurfa suruc,şanlıurfa gov tr,şanlıurfa 20 zırhlı tugay,
şanlıurfa sıra gecesi,şanlıurfa tanitimi,şanlıurfa bilinmeyenler,
şanliurfa birecik,şanlıurfa sıra geceleri,şanlıurfa atatürk baraj,
şanliurfa suruç,şanliurfa tarihi,şanliurfa hakkindaki her sey,şanliurfalilar,şanliurfanin gecmisi,
urfa hakkindaki her sey,urfalilar,urfanin gecmisi,şanlıurfa sanatcilar,şanlıurfa unluler,şanlıurfa zenginler

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 576
favori
like
share