-Çocuğunuzu sevdiğinizi ve sizin için önemli olduğunu belirtmelisiniz.

-Çocuğunuza inanır ve güvenerek ondan iyi davranışlar beklerseniz, olumlu tepkiler alırsınız.

-Çocuğun size yardım etmek ya da kendi başına iş yapmak için gösterdiği ilk belirtileri gözden kaçırmamalı, bu girişimlerini desteklemelisiniz.

-Çocuğunuza başarabileceği kadar iş ve görev vermeli, fazlasını yüklememelisiniz. Çocuğunuz elinden geldiği kadar uğraşıyorsa, O' nu daha fazla zorlamak doğru değildir.

-Çocuğunuzun daha büyük sorumluluklar yüklenmeye hazır olduğu zamanları bilmeli, sonra bu sorumlulukları yerine getirmesine fırsatlar hazırlamalısınız.

-Elde ettiği hatalı sonuçları eleştirmemelisiniz. Çocuğunuzu kırmadan yavaş yavaş daha iyi sonuçları başarmanıza yardımcı olmalısınız.Çocuğunuzun olumsuz eleştiri ile üzüleceğini unutmamalısınız. Başaramazsa bile gösterdiği çabayı takdir etmelisiniz.

-Çocuğunuzun iyi yaptığı işleri görüp övmelisiniz. Çocuk, övgü ile gelişecektir. Ancak övgü aşırı olmamalıdır yerinde ve ölçülü olmalıdır.

-Çocuğunuz bıkkınlık belirtileri gösterdiği ya da işleri bazen baştan savma yapmaya başladığı zaman O' na başka iş vermelisiniz.

-Rüşvet vermek hatalıdır. Yarardan çok zarar verir. İyi ve sorumluluk sahibi olmak pazarlık konusu edilmemelidir.

-Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu kendisine buldurabilir; kendisinden ne beklediğinizi açıkça anlatabilirsiniz.

-Çocuğunuzun hatalarını büyütmeyin. Ancak her zaman görmemezlikten gelmemeli, ilkelere bağlı kalarak daima şefkatli olmalısınız.

-Çocuğunuz devamlı aynı hatayı yapıyorsa, nedenini araştırıp, niçin böyle davrandığını anlamaya çalışmalısınız.

-Çocuğunuzun yaptığı yardımın bütün aileye yapılan bir yardım olduğunu anlatmalısınız.

-Çocuğunuzun işe karşı daima, anne babanın davranışlarını örnek alıp özdeştiklerini unutmamalısınız.

-Çocuğunuzun öğretmeni ile işbirliği yapmalısınız. Anne baba ve öğretmen birbirlerini desteklemelidir. Böylece çocuğunuz evin ve okulun gerektirdiklerine saygı duyabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.11.2007 11:46
İnsanın hayatı, ancak kendisine inandıktan sonra değişmeye başlar. Kendine inanan ve güvenen bir çocuk, bizzat kendini geliştirmeye uğraşır. Çünkü inanç ve güven, çocuğu harekete geçirir. Böyle bir çocuk, soru sormaktan, denemekten, araştırmaktan çekinmez, ayağına gelen fırsatları değil, onu bekleyen fırsatları kollar. Hayatı tanımakta, onun içinde dolaşmakta cesur davranır.