Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6834
favori
like
share
Ay Kız Tarih: 20.02.2012 08:45
beril ışık kimdir - kenan ışık evlimi - kenan ışığın eşi - kenan ışık ve karısı - kenan ışığın ailesi


19 Aralık 2004 Hürriyette yayınlanan röportaj:


İkinci üniversiteye gidenler


Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı

Beril Işık (48 yaşında, Diş Hekimi, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü birinci sınıf öğrencisi, 22 ve 8 yaşında iki oğlu var)

1978’de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 26 yaşında evlendim ve çalışmaya başladım. 28 yaşında anne oldum. Bir süre mesleğimi yaptım, sekiz yıl önce sıkılıp mesleğimi bıraktım. 40 yaşında ikinci kez anne oldum. Hayat felsefem hep bir şeyleri kaçırmamak, kaçırdığımı fark ettiysem bunu en kısa sürede telafi etmekti. Ev hanımı olmak, çocuk büyütmekten sıkıldım. Öğrenme sürecine girmeye karar verdim. Kenan Işık’la 13 yıldır evliyim. Hayattan herhangi bir şekilde tatminsizliğim yoktu. Zamanım da yoktu. Fırsat buldukça okuyan bir anneydim. Ama onun ötesinde entelektüel birikimimi artırmak istedim. Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı. Eşimi ve çocuklarımı huzursuz etmeden kendime fırsat yaratmaya çalıştım. Tek tercih yaptım ve istediğim bölümü kazandım.

NASIL HAZIRLANDI? Geçen yıl dershaneye gittim. Gençleri seviyorum. 20 yaşındaki oğlum üniversiteye gidiyor.

TEPKİLER Ailem üniversiye girmemi yadırgamadı. Sınıf arkadaşlarım küçük şaşkınlıklar yaşadı, nasıl vakit bulup üniversiteye geldiğime şaşırıyorlar. Ben de onların enerjisine hayranım. Önce ‘hocam’ dediler şimdi ismimle hitap ediyorlar. Eşim destekliyor. Benimle aynı heyecanı duyuyor. Bazen uykusuzluktan perişan oluyorum. Kendimi olumlu motive ediyorum. İnsan aklı ve iradesinin karşısında hiçbir şey duramaz.

Şimdi hayatımın daha zenginleştiğini, çoğalıp, donandığımı hissediyorum. Yeni meslek edinme derdinde değilim. Üniversite benim için araç, bir yöntem. Bilginin konuşulduğu yerde olmak, düzgün, bilinçli bir eğitim almak çok güzel.

MESAJ Anneleri eğiterek, toplum olarak bir yere geliriz. Bu bilinç ve anlayış kadınlara verilmeli. Hayat, insanları istemese de birçok şeye mecbur bırakıyor. İnsanların özlemleri kursağında kalıyor. Bunu fırsat bulunca gerçekleştirmeli.
uyeoll Tarih: 03.06.2008 23:08
gifler haniiiiiiiiiii
uyeoll Tarih: 03.06.2008 23:06
wayyy süper işime yaradı ya
MiSS-FENER Tarih: 19.11.2007 20:05
[/center]