Beden kitle indeksi 35' in üzerinde olanlara- ki 40’ın üzerindekiler morbit obez diyoruz- midelerine balon yerleştiriliyor.

Beden kitle indeksi 35' in üzerinde olanlara- ki 40’ın üzerindekiler morbit obez diyoruz- midelerine balon yerleştiriliyor.

Ama bu uygulama cerrahi uygulamaya hazırlık amaçlı yapılıyor. Zaten balon 6 ay midede kalabiliyor, sonra çıkartmak gerekiyor.
Çünkü, daha fazla kalmasının sakıncaları bulunuyor.

Örneğin balon sönebiliyor ve parçalanarak barsak tıkanmasına yol açabiliyor. Mideye balon yerleştirmek için hasta seçimi de önem taşıyor.

18-66 yaş arasındaki kişiler bu işleme yapılıyor. Ama hamile, ülseri, kanseri olmayan ve daha önce mide ameliyatı geçirmemiş olmak gerekiyor. Kalp, şeker, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olan obezlere özellikle öneriliyor. Şişmanlık azaltıldığında bu hastalıklara da önemli oranda yarar sağlıyor.

Hastanın dahiliye kontrolleri yapıldıktan sonra hele uyku apnesi olanlara yapıldığında aşırı kilonun yüzde 15' i bile verildiğinde yararlı oluyor.

Ama balon uygulanan kişinin her ay kontrole gelmesi gerekiyor. Ultrasonografi ile balonun durumu görülmelidir. Balon 6 ay sonunda çıkartılmalıdır. Malzeme silikondan olduğundan deforme olabiliyor veya sönebiliyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Genelde hastalar uyutulmadan balon endoskopik yöntemle mideye yerleştiriliyor. Balon uygulama sistemi aflikatörü var. Silikondan olan balon bükülmüş vaziyetteyken hastaya yutturuluyor sonra endoskopi yapılıp balon midede mi bakılıyor.

Serum içine mavi renkte bir ilaç, boya veriliyor, bununla balon şişiriliyor ama endoskopi ile bu şişme gözleniyor. Şişme işlemi bitince aflikatörü çekiyoruz. Balon ucunda sibop var kendiliğinden kapanıyor, kaçak var mı diye kontrol ediyoruz.

Maliyet olayına gelince bin-2 bin YTL arasında

değişiyor. Ama devlet hastanelerinde hasta balonu kendi alıyor. Biz morbit obezlere eğer cerrahi ameliyatı kabul edersen önce balon uygulayacağız, hazırlık aşaması da denilebilir cerrahi için. 6 ay sonra balon çıkartılıp kelepçe veya şimdilerde revaçta olan bypass ı yapıyoruz. Diye anlatıyoruz ameleiyatı kabuel ederse balon uygulamasına geçiyoruz.

KOMPLİKASYONLARI

Balon uygulamanın da komplikasyonları bulunuyor. Örneğin mide bulantısı kusma gibi.Mide ameliyatı olanlara takılırsa mide delinmesine bu delinme de geç fark edilirse ölüme yol açabiliyor ama genelde bu pek görülmüyor.

Sönme veya yırtılma olabiliyor. Balon sönmesi her 10 uygulamadan birinde görülebiliyor ama bu daha çok balon 6 aydan uzun süre kalırsa görülebiliyor.

Zaten hastayı işlem sonrası uyarıyoruz; idrar veya dışkısı mavi yeşilimtrak renk aldı mı hemen gelmesini söylüyoruz. O zaman da hemen balonu çıkartıyoruz.

Balon uygulamasıyla fazla kilosunun ancak yüzde 18-35’ ini verilebiliyor. 6 ayda zaten balon taktıklarımıza diyet de veriyoruz. Balon çıkartıldıktan sonra ameliyat yapılmasa kişi verdiği kiloları 3 yıl içinde geri alıyor. Bu neden balon işlemi zayıflama amaçlı değil ameliyata hazırlık amacıyla uygulanıyor. Cerrahinin yerini tutmaz yani .

Cerrahi yöntemlerle fazla kilonun yüzde 50’sinden fazlası verilebiliyor.Ama bunda da yüzde yüz yani tüm fazla kiloyu vermek mümkün değil.Kelepçe takıldığında fazla kilonun yüzde 60 ı verilebiliyor.

Bu nedenle önce balon takılıp hasta biraz zayıflatılıyor sonra cerrahi işlem yapılıyor ki hasta fazla kiloların önemli kısmından kurtulabilsin. Bant, mide küçültme, by pass cerrahi yöntemler. Ama en çok kullanılanı şuan için bypass.


Mide Balonu Uygulaması

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1941
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 05.12.2007 23:28
[YOUTUBE]xg9F4QCssok[/YOUTUBE]


Aşırı şişmanlık (obezite), gerek kendisi, gerekse neden olabildiği diğer hastalıklar nedeniyle ciddi bir sağlık problemidir. Diyet, egzersiz ve ilaçlarla zayıflama her zaman istenen sonucu vermeyebilir. Çözüm olarak alternatifler aranmış, bir alternatif olarak da mideye yerleştirilen (intragastrik) balon üretilmiştir.TARİHÇE

Ürün ilk defa 1982 yılında ünlü kalp cerrahı Debakey tarafından, obez kalp hastalarının cerrahi öncesi zayıflatılarak, ameliyat risklerini en aza indirgemek düşüncesi ile geliştirilmiştir. Günümüzde güçlendirilmiş silikondan yuvarlak bir balon şeklinde Bioenterics corporation tarafından üretilmekte, Endomek firması tarafından da ülkemize getirilmektedir. Bu sistem, mide içinde hacim tutmak ve tokluk hissi vermek yoluyla etkilidir.HASTA SEÇİMİ

* Balon uygulanacak obezite hastasının vücut kitle indeksi (VKİ) (=vücut ağırlığı/boyun metre cinsinden karesi) 30-40 arasında veya daha fazla olmalıdır.
* Hasta en az 5 yıllık obez olmalıdır.
* Balon uygulama kararı, diyet, egzersiz, ilaç tedavilerinden sonuç alınamamış en az 5 yıllık obez hastalara cerrahi öncesi bir seçenek olarak önerilmelidir.
* Aşağıda belirtilen uygulamaya engel durumlar olmamalıdır.
Balon, endoskopi yöntemi ile ağız yoluyla yemek borusundan geçirilerek, endoskopik gözetim altında mide içine yerleştirilir. İşlem tamamen kansızdır. Mide içine balon konulmadan önce obez hasta kesinlikle uygulama yapacak kimse tarafından olabilecek olumsuzluklara karşı bilgilendirilmelidir. Mide içine balon konulmadan önce uygulamayı yapacak olan doktor, mide içini endoskopik olarak son kez kontrol ederek bir engel olmadığına karar verirse balonu koymalıdır. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon mideye ulaştırıldığında, ucuna bağlı bulunduğu tüp aracılığıyla metilen mavisi ile renklendirilmiş steril serum fizyolojik ile ortalama 500 ml doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır.

İşlem süresi ortalama 20-30 dakikadır.GENEL BİLGİ

* Balon, şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır. Şişmanlığa bağlı başka hastalıkların risklerini (Tip II diyabet, damar hastalıkları, eklem hastalıkları, vb) önemli ölçüde azaltmada hastaya maksimum yarar sağlar. Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder.
* Şişmanlık cerrahisi öncesi, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesi zayıflatılması ile cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur.
* Balon çıkartıldıktan sonra da modifiye diyet programı ile şişman kişinin kilo kaybının devamını sağlamaya yardımcı olur.
* Balon mide içinde 6 aydan fazla kalmamalıdır.
* Gerekli süre sonunda endoskopik olarak çıkartılır.
* Şişman kişinin 6 ay içinde %20-25 civarında kilo kaybetmesini sağlar.
* Balon uygulanacak hastaların iyi beklenti içinde olan uyumlu kişiler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur.


UYGULAMAYA ENGEL DURUMLAR

* Yemek borusunda iltihap, ülser veya daha önceden geçirilmiş, mide-barsak sistemi ameliyatı olan obez kişilerde.
* Bağırsakların iltihabi hastalıklarında.
* Laparotomili hastalarda
* Ciddi laparoskopi ameliyatı geçirmiş hastalarda.
* Hiatus hernisi (mide fıtığı) olan obez kişilerde.
* Mide-barsak sisteminden kanaması olan veya kanama eğlimi olan obez kişilerde
* Uyuşturucu bağımlılığı olan veya alkolik olan obez kişilerde
* 18 yaş altı – 60 yaş üstü obez kişilerde
* Hikayesinde mide patolojisi olan obez kişilerde
* Romatizmal ağrı kesici, kan sulandırıcı (antikoagülan), sistemik kortizon kullanan obez kişilerde
* Mental bozukluğu olan obez kişilerde (Psikiyatrist kontrolunda 3 ay kullandırılabilir).
* Vücut kitle indeksi uygun olmayan şişmanlar.


UYGULAMAYI KİM YAPAR?

Gastroenterologlar uygulama öncesi ve sonrasında Endokrinoloji, Diyetisyen ve Psikiyatri uzmanı desteğini alarak bu uygulamayı yapabilir.OLASI YAN ETKİLER

Olguların %90'ında ilk 3-7 gün boyunca ısrarlı kusma yakınması olur. Bu nedenle bulantı kesici ilaçlar ile yardımcı olunur. İlk günlerde çok ufak miktarlarda sıvı alımı ile bu sorun aşılmaya çalışılır.

Balonun etkisiyle midede yüzeyel berelenmeler, ülser gelişebilir. Bu nedenle balonun kullanıldığı süre boyunca mide asit azaltıcı ilaç desteği gerekebilir.

Daha az olmakla birlikte midede şişkinlik, dolgunluk, ağrı, göğüse vuran ağrı, nefes darlığı gibi yan etkiler görülebilir.

Balonun kendiliğinden delinmesi olasıdır. Bunu kişi dışkı renginin koyulaşması, mavileşmesinden ve idrar renginin yeşile dönmesinden anlayabilir (Bazı nadir durumlarda işlem sırasında kullanılan anestezik maddelere bağlı çok erken dönemde idrar rengi yeşile dönebilir). Böyle bir durumda en kısa sürede sönmüş balon endoskopik olarak çıkarılmalıdır. Altı aydan sonra balonun delinmesi olasılığı giderek artmaktadır. Bu nedenle balon 6 ay sıonunda çıkarılmalıdır.


UYGULANAN ÖRNEKLER

Balon sönük olarak midede [COLOR="black"]---- Balon midede şişirilmiş [COLOR="black"]----- Balon midede şişirilmiş
CA-CHALLENGE Tarih: 21.11.2007 16:36
paylaşımların için teşekürler