HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi'nden terör nedeniyle göç ederek Hakkari'nin Bağlar Mahallesi'ne yerleşen 8 bin kişi, ilk kez bir sağlık ocağına kavuştu. 210 bin YTL'ye mal olan prefabrik sağlık ocağı, açılışın ardından mahalle sakinlerinin akınına uğradı.

Özellikle kışın hastalarını zor şartlarda 5 kilometre uzaklıkta bulunan Hakkari Devlet Hastanesi'ne götürmekten kurtulanlar büyük sevinç yaşadı. Açılışı yapan Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, ilk gelen hastanın kaydını da kendisi yaptı. Nasuhbeyoğlu, “Huzur olduğu süre içinde hizmetler daha hızlı yapılıyor. Bu sağlık ocağımızı biraz gecikmeli de olsa açtık” dedi.

Hakkari’ye 5 kilometre uzaklıktaki Bağlar Mahallesi'ne KÖYDES kapsamında geçen yıl temeli atılan 2 katlı prefabrik sağlık ocağı törenle hizmete açıldı. Törene Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, yeni Belediye Başkanı Metin Kazandıoğlu, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek, Sağlık Müdürü İdris Ethemoğlu, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Törende Mahalle Muhtarı Ramazan Özer, hastalarını özellikle kışın çok zor şartlar altında sağlık merkezlerine ulaştırabildiklerini belirterek, kendilerini bu eziyetten kurtaranlara teşekkür etti.

Sağlık ocağını açılışını yapan Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, ödenek sıkıntılarının bulunmadığını belirterek, topyekün kalkınma için ihtiyaç olan kaynakların huzur ortamında daha hızlı bulunduğuna dikkat çekti. Nasuhbeyoğlu, “İşte bunun güzel görnekleri KÖYDES’te yaptığımız hizmetler. KÖYDES kapsamında 2005 yılında 34 proje gerçekleştirmişiz. 2006 yılında ise 590’a yakın proje gerçekleştirmişiz. Bu sadece köy ve mezralara yönelik içme suyu ve yol hizmetleridir. 20 milyon YTL para harcayarak yol genişletme stablize ve bakım hizmetleri yaptık. Eğitimde daha ileri noktalara ulaşacağız. Üniversitemiz açılacak. Yüksekova havaalanı için 2008 yılı için Ulaştırma Bakanından 50 milyon dolarlık bir proje sözü aldık. Önümüzdeki 2 yıl içinde de 41,5 kilometrelik Hakkari-Van karayolu bitirilmiş olacak. Önce güvenlik, halkımızın huzuru. Bu sağlık ocağımızda 210 bin YTL’ye mal oldu. Bunun bir benzerini de başka bir mahalleye yaptıracağız. Biraz geç olsada bu sağlık ocağını açtık. Hakkari’nin top yekün kalkınması için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Sağlık ocağının açıldığını duyan mahalle sakinleri ocak önüne akın etti. Açılışta okul isteyen minik çocuklara da Vali Nasuhbeyoğlu okul sözü verdi. Sağlık ocağına ilk gelen hastanın kaydını da Vali Nasuhbeyoğlu kendisi yaptı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 352
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 22.11.2007 11:26
haber için saol nergish