Gösterim tarihi: 23.Kasım.2007
[COLOR="darkred"]Yönetmen: Tony Gilroy
[COLOR="darkred"]Oyuncular: George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack
[COLOR="darkred"]Dil: İngilizce
[COLOR="darkred"]Tür: Drama

Şeytanın Avukatı'nın yanısıra The Bourne Identity, The Bourne Ultimatum filmlerinin senaristi Tony Gilroy, ABD'deki büyük hukuk firmalarının kapalı kapıları ardında dönen 'dolapları' beyazperdee taşıyor. Filmin ilk eskizleri de kafasında Şeytanın Avukatı için araştınma yaptığı sırada ortaya çıkmış. Güçlü oyuncu kadrosu da kayıtsız kalınamayacak türden.

[COLOR="darkred"]Konusu

Michael Clayton, New York’un en büyük şirket hukuku firmalarından birinde “problem çözücü” olarak çalışmaktadır. Polis bir aileden gelen, eski savcı Clayton, firmanın kurucu ortaklarından Marty Bach’ın emrinde, Kenner, Bach & Ledeen firmasının en kirli işlerini halleder.

Müşterilerin pisliklerini temizleyen, arabayla vurup kaçma olaylarını örtbas eden, basında çıkan kötü haberleri düzelten, mağazada hırsızlık yapan müşteri eşlerinin ya da politikacıların kirli olaylarının ört bas edilmesini sağlayan Clayton, işinden çok bunalmış olsa da, Kenner, Bach & Ledeen’a sıkı sıkıya bağlıdır; çünkü bir boşanma, kumar alışkanlığı ve başarısız iş kurma girişimi, onu dağ gibi bir borçla baş başa bırakmıştır.

Tarım kimyasalları şirketi U/North’un baş danışmanı Karen Crowder’ın kariyeri, Clayton’ın firmasının kazanacak gibi göründüğü davanın seyrine bağlıdır. Firmanın en başarılı vekili ve çok zeki bir adam olan Arthur Edens, görünüşe göre buhran geçirip, bunun sonucunda tüm davayı sabote etmeye kalkınca bu öngörülemeyen felaketi düzeltmesi için Michael Clayton görevlendirilir. Bu süreçte Clayton, nasıl bir adama dönüştüğü gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır...

Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 333
favori
like
share