Bebeği katı gıdalarla tanıştırmak her anne-baba için unutulmaz bir dönüm noktasıdır. Ancak katı gıdalara geçişte aceleci davranmamanız ve bebeğinizin sağlığı için ilk yılda bazı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.


1 YAŞINDAN ÖNCE BEBEĞİNİZE VERMEKTEN KAÇINMANIZ GEREKEN YİYECEKLER


Alerjiye yol açması, fazla asitli olması, sindiriminin zor olması veya nefes borusunu tıkama tehlikesi nedeniyle bazı yiyeceklerin bir yaşından küçük bebeklere verilmesi sakıncalı olabiliyor.


[COLOR="lemonchiffon"]Şeker ve şekerli gıdalar
Bebeğin gelişen sindirim sisteminin şekeri sindirmesi zordur. Ayrıca baştan itibaren çikolata, şeker, kurabiye gibi tatlı yiyeceklerden uzak durursanız, ileride de çocuğunuz bunları daha az talep edecektir.


Tuz ve tuzlu gıdalar

Tuzun fazlası bebeğin böbreklerine zarar verir ve bebeklerin doğuştan tuzlu yiyeceklere yönelik bir eğilimi yoktur. Bu nedenle yemeklerine tuz eklemeyin ve tuzlu krakerler ya da patates kızartması gibi yiyeceklerden uzak durun.


[COLOR="lemonchiffon"]Yumurta

Besin değeri çok yüksek bir yiyecek olmasına rağmen alerjen özelliğinin fazla olması nedeniyle özellikle gıda alerjisi öyküsü olan ailelerin 1 yaşına kadar beklemesi en doğrusudur. Özellikle yumurta beyazının alerjen özelliği yüksektir. Doktorunuzun da tavsiye etmesi durumunda sadece sarısını yaşından birkaç ay önce verebilirsiniz.

[COLOR="lemonchiffon"]İnek sütü

İnek sütü bebeklerin gereksinim duyduğu besin maddelerini doğru oranda içermez. Ayrıca bağırsak içi kılcal damarlarda ince kanamalara yol açarak kansızlığa neden olabileceği de düşünülüyor. Bu nedenle inek sütüne geçmek için bebeğinizin 1 yaşını doldurmasını beklemeniz gerekiyor.


[COLOR="lemonchiffon"]Bal


Bal 1 yaşından küçük bebeklerde botulizm adı verilen ve ölüme dahi neden olabilen bir tür gıda zehirlenmesine yol açıyor.


[COLOR="lemonchiffon"]Nefes borusunu tıkayabilen yiyecekler

Bazı yiyecekler bir yaşından küçük bebeklerde nefes borusuna kaçarak tıkanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle bir yaşından önce bebeğinize vermekten kaçınmanız gereken yiyeceklerden bazıları:


Havuç, salatalık gibi çiğ sebzeler

Üzüm, kiraz, vişne gibi taneli meyveler

Kuru üzüm

Sosis ve parça et

Çerezler

Patlamış mısır

Sert şekerler[COLOR="lemonchiffon"]Alerjik reaksiyona yol açabilen yiyecekler

Bazı yiyeceklerin içerdikleri alerjen maddeler nedeniyle alerjik reaksiyonları tetiklediği bilinmektedir. Özellikle de ailenizde bir gıda alerjisi öyküsü varsa, bu yiyecekleri bir yaşından önce bebeğinize vermemelisiniz.


Çikolata
Fasulye

Buğday ve mısır

Kabuklu kuruyemişler

Yumurta beyazı

Deniz ürünleri

Narenciyeler ve narenciye suları

Çilek

İnek sütü ve süt ürünleri

Baharatlar


[COLOR="lemonchiffon"]Hazmı zor olan veya asitli yiyecekler
Bebeğin gelişen sindirim sisteminin bazı yiyecekleri hazmetmesi zor olabilmektedir. Bazı yiyecekler de yüksek asit içeriğinden dolayı bebeği rahatsız edebilmektedir. Bunlar:


Domates

Baharatlar

Şeker

Kolalı içecekler (yüksek şeker içeriği)

Tereyağı ve margarinler

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 692
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.11.2007 16:38
anne ve babaların çoçuklarını beslerken dikkat edecekleri besinleri çok güzel sunmuşsun.eline saglık sindy