9 dakikada ambulans
Yeni uygulamayla yılbaşından itibaren ambulanslar olay yerine 10 dakikanın altında bir sürede ulaşacak.

Bu sayede trafik kazalarından kaynaklanan ölümler yüzde 25 azalacak.

Sağlık Bakanlığı, acil sağlık hizmetlerini 2008 yılında gelişmiş ülke standartlarına çıkarmayı hedefliyor. Yeni hedefe göre, vaka ihbarından sonra acil sağlık hizmetlerinin olay yerine 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşması sağlanacak. Bakanlığın yaptığı tespitlere göre, süratli ve bilgili acil yardım hizmeti trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri yüzde 20 ila yüzde 25 oranında önlüyor.

KIRSALDA 30 DAKiKA ALTI

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla, yerinde ilkyardım ve acil yardım hizmetlerinde önemli atılım sağlanması amaçlanıyor. Özellikle ambulans sisteminde şehirlerde "10 dakikanın altı" kırsal kesimde "30 dakikanın altı" şeklinde belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesi için istasyon sayılarından ambulansların sayı ve niteliğinin arttırılmasına kadar bir dizi yenilik yapılacak. Bu çerçevede 81 ilde bulunan bin 191 istasyon sayısı bin 423'e, halen bin 565 olan ambulans sayısı da 2 bin 200'e çıkarılacak. Ömrünü doldurmuş ambulanslar teknolojiye uygun yeni ambulanslarla değiştirilecek.

ŞİŞME ÇADIR SAYISI ARTACAK

Sağlık Bakanlığı, yoğun kış şartları ya da adalarda yaşayan vatandaşlara kısa sürede ulaşmaya yönelik de bir dizi yenilik yapacak. Bu amaçla hava ve deniz ambulansı sayısı arttırılırken, kış şartlarının yoğun olduğu illerde kar paletli ambulans ve paletli hasta nakil üniteleri kullanılacak. Bakanlık, hizmet alımı yoluyla helikopter ve uçak ambulans temin edecek. Halen 4 adet olan deniz ambulans sayısı 10'a çıkarılacak. Şişme çadır tipi mobil acil sağlık ünitesi sayısı 11'e yükseltilecek.

YÜZDE 10’A İLK YARDIM KURSU

Acil hastalanma ve yaralanma hallerinde hastane öncesi acil sağlık hizmetleri ve olağanüstü durumlarda verilen acil yardım hizmetlerinin kalitesi yükseltilirken, toplumun hastalık ve kazalardaki ilkyardım bilgi ve becerisinin arttırılmasına yönelik eğitimlere hız verilecek. Bu amaçla yasalarda ve ilk yardım yönetmeliğinde değişiklik yapılarak 2011 yılına kadar toplumun en az yüzde 10'u ilk yardım eğitimi alacak.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 505
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 27.11.2007 13:27
paylaşım için teşekkürler
eskitoprak Tarih: 26.11.2007 13:27
9 dakka bile bence cok her bolgede bir tane olmasi lazim en az yani bir hastaneye 5 dakka falan yetisecek kadar olmasi lazim
ama turkiye burasi
SU-PERISI Tarih: 26.11.2007 12:24
ölümlerin büyük bir nedeni ambulansların geç kalmasından meydana geliyor.inşallah en kısa zamanda gelirler
Sylar Tarih: 26.11.2007 11:27
inşaallah bakalım.
çok garip bir milletiz. demeden geçemeyeceğim.
112 yi canı sıkılan arayıp meşgul ediyormuş. kimisi çocuğunu eğlendirmek için bile bu yolu seçiyormuş.
yazık yani yazık böyle insanlara.