Soğuk havalar yüzünden ihmal ettiğiniz bahçenizi uyandırma vakti geldi… Kış sezonunda da bahçeyi canlı tutacak ip uçları burada

Camdan baktığınızda sarkmış ağaç dalları ve yerleri kaplayan sarı yapraklar görmekten sıkıldıysanız, belki de ufak bir bahçe bakımının zamanı gelmiştir. Yapmanız gereken şeyler çok basit, üstelik fazla vaktinizi de almayacak. Bahçenizin güzel görünmesini istiyorsanız, haydi iş başına…

1. Barbekünün zamanı geçti

Barbekünüzü dinlendirme vakti geldi de geçiyor bile. Artık onu bahçenizden kaldırabilirisiniz. Fakat tekrar ortaya çıkardığınızda barbekü temizlemekle uğraşmak istemiyorsanız, barbekünüzdeki külleri mutlaka temizleyin. Barbekü temizleme fırçasıyla bu işi rahatça yapabilirsiniz. Böylece onu tekrar kurduktan sonra ekstra bir iş yapmanız gerekemeyecek.

[COLOR="lemonchiffon"]2. Sarkan dallara müdahale edin

Yan bahçeden sizin bahçenize izinsiz olarak giren dalları budamalısınız. Aksi halde sizin bitkilerinizin ışığını keseceği gibi, kötü bir görüntü de oluşturacaktır. Ama bunu yapmadan önce komşunuzla konuşmayı ve kaliteli bir bahçe makası kullanmayı unutmayın ki, komşunuzla aranız açılmasın.

[COLOR="lemonchiffon"]3. Çitlerinizi ihmal etmeyin

Hem güzel görünmesi hem de yabancıları uzak tutması açısından behçenizin etrafını dekoratif ve kullanışlı çitlerle çevirebilirsiniz. Bunun yanında bahçenizi küçük bölümlere ayırmak için ya da diktiğiniz hassas çiçekleri korumak için de çitleri kullanablirsiniz. Çitleri soğuk ve ıslak kış gecelerinden korumak gerekir. Bunun için önce çitler temizlenmeli, daha sonra da koruyucu boya ile boyanarak suya dayanıklı hale getirilmelidir. Koruyucu mazemelerle çitte oluşacak deformasyonları önleyebilirsiniz.

[COLOR="lemonchiffon"]4. Kuruyan yapraklardan kurtulun

Her ne kadar sonbaharın rengini yansıtsa ve romantik bir hava yaratsa da, kuruyan yapraklar bahçenizin görünümünü bozar ve bakımsız görünmesine neden olur. Bu yüzden yerdeki kurumuş yaprakları yoplamayı ihmal etmeyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 404
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 15.12.2007 22:46
[COLOR="Sienna"]paylaşım için teşekkürler
ezgili dünyam Tarih: 15.12.2007 09:49
Kurumuş yaprakları bir poşete koyup çürümesini sağlarsanız, harika organik gübre elde etmiş olursunuz. Ben yaprakların tamamını atmıyorum artık, ağaçalrın altınada konulura çok faydalı olur.
SU-PERISI Tarih: 27.11.2007 16:08
mecburen bakım yapmak gerekiyor yoksa çok çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor