[COLOR="darkred"]Ardahan Kalesi eteklerindeki 'Arap Camii' 1915'te Ermeni çetecilerin katliamına sahne oldu.

Namaz kılan 300 Türk'ün yakılarak katledildiği Arap Camii'nin adı yapılan tadilattan sonra 'Yanık Camii' olarak değiştirildi.Ardahan'da 1915 yılında Ermeni çeteciler tarafından, namaz kılan 300 Türk'ün yakılarak öldürüldüğü Arap Camii'ne bu olay nedeniyle daha sonra Yanık Camisi adı verildi.

Ardahan Kalesi yakınlarındaki Yanık Camii'nin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı'nda ardından Ermeni saldırısı nedeniyle harap olan cami, orijinal özelliğini kaybetmiş.

[COLOR="darkred"]KATLİAMIN TANIĞI

Caminin, tarihi kaynaklarda 1915 yılına kadar ayakta olduğu belirtiliyor. Ermeni çetecilerin 1915'te camide namaz kılan 300 Türk'ü yakarak öldürdüğü, caminin bu saldırıdan sonra tahrip olduğu belirtiliyor. Bu olay sonrasında caminin adının halk arasında 'Yanık Camii' olarak anıldığı kaydediliyor. Caminin bulunduğu alana, 2003 yılında, katledilen Türkler anısına 'Yanık Cami Anıtı' da yaptırılmış.

YANIK ÇEŞME TAŞI

Halil Efendi Mahallesi'nde bulunan Mevlid Efendi Camii de, 1701 yılında Mevlid Efendi tarafından inşa edilmiş. Taş duvarlı yapının gövde duvarlarının yarısından fazlası ve üst örtüsü yakın tarihlerde yenilenmiş. Caminin avlusunda Yanık Camii'nden getirilen, 1871 tarihli, Hacı Halil Ağa'nın yaptırmış olduğu bir çeşme taşı da bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 549
favori
like
share