Antarktika’nın detaylı haritası çıkarıldı
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Antarktika’nın en ileri teknolojiyle hazırlanmış bir haritasını yayınladı. Kolaj olarak hazırlanan haritayı elde etmek için bilimadamları 3 yıl boyunca çekilen yüzlerce uydu görüntüsünü birleştirdi. Haritanın Antarktika üzerine çalışan bilimadamlarına yardımcı olması bekleniyor.
Haritadaki görüntülerin, daha önce NASA tarafından çekilen uydu fotoğraflarından 10 kez daha yüksek çözürlükte olduğu belirtiliyor.
Bilimadamları, görüntülerin sadece fotoğraf özelliği taşımadığını aynı zamanda Antarktika’nın zaman içinde ne gibi değişikliklere uğrayabileceğinin de kanıtı olacağını belirtiyor.
Bu gerçekçi görüntülerle, bilimadamlarının da daha iyi tespitler yapabilecekleri belirtiliyor.
ABD’li bilimadamı Scott Borg, “Bugüne dek bu alanda çalışan buzul uzmanları, jeologlar veya biyologlar, kendilerini çok da yeterli olmayan bilgilerle sınırlamak durumunda kalıyordu. Büyük keşif haritaları bulunmasına rağmen bölgeden alınan detaylı haritalar ve uzaydan çekilmiş fotoğraflar kısıtlıydı. Bu harita bilimadamlarına çok yardımcı olacak'' dedi.
Kolaj olarak hazırlanan haritayı elde etmek için bilimadamları 3 yıl boyunca çekilen yaklaşık 1100 uydu görüntüsünü karasal yüzeyde hiç boşluk bırakmadan birleştirdi.
Antarktika’nın bu yeni haritasına internetten üzerinden ulaşmak da mümkün olacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 474
favori
like
share