ABD'de kanser, kalp rahatsızlıkları, beyinde oluşan tümörler gibi birçok hastalığın erken tanısında önemli bir aşama sağlayan bilgisayarlı tomografi cihazlarının bir üst modeli daha geliştirildi.
Yeni tomografi cihazı, diğerlerine göre daha hızlı çalışıyor ve daha az radyasyon yayıyor.

Geliştirilen bu cihazla vücudun tamamı 1 dakika içinde görüntülenebiliyor.

Philips firmasının geliştirdiği cihaz, yüksek kaliteli tomografi cihazlarına göre yüzde 80 oranında daha az radyasyon yayıyor.
Cihaz şimdilik yalnızca ABD'de bir hastanede kullanılıyor.

Bilgisayarlı tomografi, 1963 yılında Cormak tarafından teorize edilmiş ve radyolojide yeni bir çığır açmış kesitsel görüntüleme yöntemi. Temeli ise röntgen cihazına dayanıyor.

Bir nesnenin değişik açılardan çok sayıda iki boyutlu X ışını görüntüleri alınarak o nesnenin iç yapısının üç boyutlu görüntüsü elde edilmeye çalışılıyor.

İlk bilgisayarlı tomografi cihazlarında, tek bir kesit oluşturabilmek için gerekli verileri toplamak 5 dakika gibi uzun bir süre gerektirmekteydi. Bu olay bilgisayarlı tomografinin kullanılmasını engelledi ve geciktirdi.

Bilgisayarlı tomografi uygulaması sadece beyin incelemesinden ibaret kaldı, sürenin uzunluğu dolayısı ile solunum, intestinal peristaltizm gibi sınırlamalar bilgisayarlı tomografinin toraks, batın gibi uygulama alanlarında da kullanılmasını geciktirdi.

Bilgisayarlı tomografi cihazları, geliştirilme ve rutinde kullanılma aşamalarında bir dizi evrim geçirdi ve bu gibi dezavantajlarından arındırıldı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 364
favori
like
share