Oyuncular :
Viggo Mortensen (Frank Hopkins) , Zuleikha Robinson (Jazira) , Omar Sharif (Şeyh Riyadh) , Louise Lombard (Leydi Davenport) , Adam Alexi-Malle (Aziz) , Saïd Taghmaoui (Prens Bin Al Reeh) , Silas Carson (Katib) , Harsh Nayyar (Yusuf) , J.K. Simmons (Buffalo Bill Cody)

Yüzyıllardır Arap çöllerinde düzenlenen ve sadece Arap atlarının katılabildiği ‘Ateş Okyanusu’ koşusu, dünyanın en zorlu uzun mesafe yarışıdır. 3000 mil (4800 km) mesafeli bu koşuda zengin kraliyet ailelerinin en seçkin safkan atları ölüm kalım mücadelesi verirler.

1890’da Riyad’ın en zengin şeyhi Amerikalı binici Frank T. Hopkins’i atıyla birlikte yarışa katılması için davet eder. Böylelikle sadece Bedevi binicilerin at bindiği yarışa ilk kez bir Amerikalı katılmış olacaktır. Üstelik zengin şeyh, Hopkins´in bindiği Hidalgo için bahse de girer.

Geçmişte Amerikan ordusunda süvarilik yapan Hopkins, Batı´nın gelmiş geçmiş en iyi binicisi olarak nam salmış olsa da bu yarışı kazanması neredeyse imkansızdır. Zira kazanmaya yeminli rakipleri, bu yabancının birinciliğini önlemeye kararlıdırlar. Hopkins ve Hidalgo içinse yarış bir onur mücadelesine dönüşür.

Gerçek hayattan beyazperdeye…
Yönetmenliğini Joe Johnston’un üstlendiği aksiyon-macera filmi “Hidalgo”, Arap çöllerinde hayatta kalma mücadelesi veren efsanevi binici Frank T. Hopkins´in gerçek yaşam öyküsünden beyazperdeye aktarılmış. Senaryosunu "Thunderheart", "Young Guns" gibi filmler için yazdığı senaryolarla adını duyuran, "Spirit: Stallion of the Cimarron" adlı çizgi filmdeki çalışmasıyla Oscar adayı olan John Fusco’nun yazdığı filmde efsanevi binici Frank Hopkins rolünde Viggo Mortensen kamera karşısına geçmiş. Başrollerde Mortensen’e eşlik eden isimler arasında Zuleikha Robinson, Omar Sharif, Louise Lombard ve Said Taghmaoui bulunuyor.

Bir erkeğin kişisel kurtuluş mücadelesini görkemli aksiyon ve macera unsurlarıyla harmanlayan "Hidalgo" hakkında yapımcı Casey Silver’ın sözleri şöyle:"Dünyanın her köşesindeki izleyicilerin bu filmdeki Frank Hopkins ile bir şekilde bağlantı kuracağına inanıyorum. Film karelerinde birbirinden heyecanlı yarış sahneleri var; ama bence gerçek yarış, bu filmde öyküsü anlatılan erkeğin kendini bulma, günahları için affedilmenin bir yolunu bulma yarışıdır. Sadece bu iki tema bile yeterince heyecan vericiydi."

"Hidalgo"nun senaryosunun araştırma ve yazım çalışmaları için 12 yıl harcayan Fusco, senaryoyu yazarken ünlü tarihçiler J. Frank Dobie ve Dr. Ruy d’Andrade’nin Hopkins ve Hidalgo ile ilgili olarak 70 yıl önce kaleme aldığı yazıları referans noktası olarak kullanmış. Ayrıca bu büyüleyici macera üzerindeki esrar perdesini kaldırmak için Wyoming´deki yaşlı kızılderililer ile çiftlik sahiplerinin anlattığı sözlü bilgilere başvurmuş.

Tür : Macera / Aksiyon / Western
Yapım : 2004, ABD, 136 dk.
Gösterim Tarihi : 30.04.2004
Yönetmen : Joe Johnston
Senaryo : Joe Johnston
Görüntü Yönetmeni : Shelly Johnson
Müzik : James Newton Howard
Yapımcı Firma : Touchstone Pictures / Buena Vista International / Buena Vista Pictures

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 535
favori
like
share
buelent29 Tarih: 21.10.2004 17:06
bakalim bir pek güzelede benzemiyor :6: