Erkekler kadınlardan daha çok konuşuyor
Kadınların genetik olarak erkeklerden daha çok konuştuğu düşünülebilir ancak yapılan araştırmalar erkekelrin kadınlardan biraz daha konuşkan olduğunu ortaya koyuyor.

Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi Psikiyatristi Campbell Leaper'in 1960'dan bugüne kadar yapılan araştırmasının detayları Personality and Social Psychology Review'in Kasım ayı sayısında yayınladı. Leaper'in farklı sosyal statülerde ve konuşma karakterlerine sahip, kadın, erkek ve aynı cinsiyete sahip gruplar arasında yapıldı.

Araştırmalarda aktif insanların daha akıcı konuştukları gözlendi. Araştırmalarda en önemsiz konularda bile erkeklerin kadınlardan daha çok konuştuğu görüldü. Karar vermek gibi özel durumlarda erkekler kadınlardan daha çok konuşurken, kadınlar kendileri, çocukları ve diğer kadınlar hakkında erkeklerden daha çok konuşuyor.

Leaper, "Kadın ya da erkek doğası gereği diğerinden daha çok konuşkan değil. Konuşkanlık birçok durum, zaman ve cinsiyet faktörlerine bağlı" diyor.

Science'da yayınlanan en son araştırma Leaper'in çalışmalarını destekliyor. Kadın ve erkekelrin güç içinde yaptıkları konuşmalar kaydedildi ve günde ortalama aynı sayıda sözcük kullandıkları tespit edildi.

Ayrıca konuşkanlıkta kişinin karşısındakinin kadın ya da erkek olması çok önemli değil. Erkekler kadınlardan daha çok konuşmaya eğilimli ancak erkekler etkileyici olmak için kadın-erkek karışık ortamlarda daha çok konuşuyor. Leaper, bunun erkeğin sosyal yaşamda baskın çıkmak için gösterdiği bir davranış olduğunu belirtiyor.

Konuşmayı tetikleyen durumlar bir amacı doğrultusunda konuşmak, hedefe ulaşmak, başkalarıyla bağlantı kurmak, başkasını karşılaştırmak olarak sıralanıyor.

Leaper, "İletişim stillerinde cinsiyet farkı giderek azalıyor. Kadın ve erkeğin rollerinin değişmesi bunda etkili oluyor. Çalışan kadınların artması gibi dolaylı etkiler sebebiyle erkekler duygularını daha çok açıklama gereği duyuyor" diye belirtiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 545
favori
like
share
SuRMeLi Tarih: 05.12.2007 22:15
ayyy aynen walla... bizim bi hoca var ingilizce veriyo, anam bi erkekte bu kadarmi cene olur.. dersi konusmakla bitiriyo gerci i$imizede gelmiyor degil ya
Sindy Tarih: 03.12.2007 22:02
demek dedikoducu olmalarinin yaninda gevezelerde ha :72:

emegine saglik Grace
Sylar Tarih: 03.12.2007 20:48
evet aynen katılıyorum.
özellikle bu sene daha fazla tanık oldum buna. bir de sadece kadınlar dedikodu yaparlar derler. kocaman yalan !
perlapearl Tarih: 03.12.2007 20:41
bencede
EyLüL Tarih: 03.12.2007 17:11
[COLOR="Sienna"]kızlar size katılıyorum bu erkeklerın gevezelerı varya çok çekılmez oluyolar
SU-PERISI Tarih: 03.12.2007 16:54
erkekler nekadar konuşmaz denilsede bizden fazla konuşmaya dedikodu yapmaya meraklılar
Nerqish Tarih: 03.12.2007 11:38
[COLOR="SlateGray"]aynen hemde cok meraklidirlar hemde dedikoduya bayilirlar
adimiz cikmis bizim:72: