SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis Sorumlusu Yrd. Dç. Dr. Hakan Şevki Eren, son zamanlarda ilaç içerek intihara kalkışanların sayısında çok büyük artış olduğunu belirtti. Bunda en büyük etkenin, eczanelerde reçetesiz satılan ilaçlar olduğunu kaydeden Yrd. Dç. Dr. Hakan Şevki Eren şunları söyledi:

“İlaç zehirlenmelerinin çok önemli bir kısmı ecanelerden alınan reçetesiz ilaçlarla yapılmaktadır. Özelikle intihar amaçlı kulanılan ilaçların başında uyku ilaçları gelmektedir. Uyku ilaçlarının tamamının kesinlikle reçeteyle satılması gerekmektedir. Ancak bir çok defa uyarmamıza rağmen, bazı eczanelerimiz reçetesiz olarak bu ilaçları satmaya devam etmektedir.”

İlaçla intihar girişimi vakalarında son zamanlarda çok artış görüldüğünü vurgulayan Yrd. Dç. Dr. Hakan Şevki Eren, “Acil servisimize ilaç zehirlenmesinden dolayı ayda ortalama 40 hasta gelmeye başladı. Konuyla ilgili Eczacılar Odası Başkanlığı ve Sağlık İl Müdürlüğü ile irtibata geçtik. Bu konuda bize yardımcı olmalarını istedik. Onların da bu konuda bize yardımcı olacakları inancındayım” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1901
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.12.2007 22:52
saglık açısından kesinlikle reçe ile satılmalıdır