Okutan, Fatih Lisesinde incelemelerde bulundu; okul müdürü Emin Aktan Güner’den bilgi aldı. Sınıfları gezen Okutan, il genelindeki okullarda ve kamu kurumlarında başlatılan "20 dakika kitap okuma" kampanyası kapsamında öğrencilerle birlikte kitap okudu.

Kitap okuma saatinin bitmesi üzerine öğrencilere sorular soran Okutan, okuma saatinde sadece öğrencilerin değil, öğretmen, memur ve hizmetlilerin de kitap okuması gerektiğini belirtti.

Bir öğrencinin, okuduğu eski kitabı okuma saati için komşusundan aldığını söylemesi üzerine Vali Okutan, okuma saati uygulamasının amacına uygun ilerlediğini görmekten son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Sandıkta duran kitapların artık okunmaya başladığını kaydeden Okutan, "Okuyan, okuduğunu anlayan, anladığını yorumlayabilen ve anlatabilen her öğrenci, sınavlarda ve hayatta başarılı olur. Bizler, okuma saatleri ile çocuklarımıza ufuk açmaktayız. Öğrencilerin her gün yanında kitap taşımayı alışkanlık haline getirmesi, belki de ilk planda okumaktan da daha önemlidir" dedi.

Okuma kampanyasına öncelikle okullarda başladıklarını, ardından da kamu
çalışanlarına yaydıklarını belirten Okutan, "Bu çalışmalarımızı kıraathanelere de taşıyacağız. Okuma saatiyle amacımız, herkesin okumasıdır. Okuyan toplum, bilgili toplumdur" diye konuştu.

Vali Okutan, öğrencilerin okudukları kitapların kaydının tutulmasını, öğrencilerin seviyesine göre kitap seçilmesi ve çocukların psikolojisini bozacak kitapların ayıklanması gerektiğini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 767
favori
like
share
ahmet_024102 Tarih: 07.02.2008 20:35
saol bi vakalım