Kış manzaraları durumu müsait olanların zevkini geliştirir, dışarı çıkar, kartopu oynarlar. Çocuklar eğlenirler, bu farklılığı çok kimseler ister. Çünkü değişiklik insanı eğlendirir. Ama bu farklılıktan üzülenler, sıkılanlar, ıztırap duyanlar da var. Soğukların şiddetlendiği devrede giyimi yerinde olmayan, yakacaklarını alamayanlar bir hayli sıkıntı çekerler. Bizim kendi evimiz mazbut, giyimimiz, yakacağımız çok daha iyi olsa bile dindarlık sebebiyle, dindarlığın bize verdiği şefkat sebebiyle kış günü sıkıntı çekenleri düşünürüz ve onların ıztırabım kendi âlemimizde kısmen yaşarız.
Peygamberimiz (a.s.m.) buyurur ki, "Müslümanların derdiyle dertlenmeyenler bizden değildir." Kendimizin o mânâda derdi olmasa bile derdi olanların derdi bizim de derdimiz sayılır ve biz onları düşünmek zorunda kalırız.

Komşularımızdan birisi doğalgazı evine kadar getirmişti, fakat bu doğalgazı yakamıyordu. Sordum: "Neden yakamıyorsunuz?"

"İmkanlarımızın tümünü harcadık, doğalgazı evin içine getirdik, fakat borçla getirebildik. Doğalgaz sobası alamadığımız için de bu kış doğalgazı kullanamayacağız" dedi.

Şimdi düşündüm, çevremizde böyle kimseler var da, eğer bu insan doğalgaz evinin içine girdiği halde, soba alamadığı için kışı doğalgazsız geçirecekse, çevresindekilere bunu biliyorlarsaki bunu bilmek zorundadırlar onlara vebal yüklenir.

Bir cami düşünün ki, cemaatinin içerisinde böyle ihtiyacı olan kimseler var. Günde beş vakit toplanıp namaz kılıyorlar, ama kendi içlerindeki adamın bu halini hiç nazara almıyorlar, herkes kendi hayatını yaşıyor, ilgilenmiyorlar.

O zaman bu camiye niye toplanıyoruz, toplanmanın maksadı nedir ki?

Günde beş vakit toplanacağız, günde beş vakit birbirimizin haline muttali olacağız, durumu müsait olanlar olmayanları desteklemeyecektir.

O zaman düşünmek lazım. Bizim meselenin ruhuna inmediğimiz, toplanmanın sebebini bilmediğimiz anlaşılır. Adeta biraraya gelen, dağılan yabancılar oluruz. İslamiyeti bu hale getirirsek, Peygamberimizin (a.s.m.) ikazı nerede kaldı? "Müslümanların derdiyle dertlenmeyen bizden değildir"in bize verdiği mesaj nedir?

Bizim durumumuz müsaitse müsait olmayanları düşünmeye mecburuz. Eğer biz kendi irademizle düşünmezsek, Allah bizi düşündürebilir. Kitaplarda şöyle bir misal geçer.

Kar yağmış yağmış, tâ ağaçları yutar hale gelmiş. Karganın birisi de ağacın tepesinden ötüyormuş.

Öterken de, "Yağ, yağ, ağaçların tepesine çıkıncaya kadar yağ" diyormuş. O sırada serçenin birisi de kargaya itiraz ediyormuş:

"Sende vicdan, merhamet yok mu? Senin elbisen çok sağlam. Sen soğuğa karşı dayanıklısın, ama ben serçeyim, zayıfım. Niye beni de düşünmüyorsun da, ağaçları yutuncaya kadar yağ yağ diye ötüyorsun" demiş.

Ama karga serçeyi dinlememiş, "Yağ yağ, güzel oluyor, ağaçları yutuncaya kadar yağ" derken, arkadan yaramaz bir çocuk gelmiş, kargayı yakalayıvermiş. Karga yaramaz çocuğun elinde çırpınmış kurtulayım diye, çocuk bırakmamış kaçırmayayım diye, derken, bu kurtulma çırpınma sırasında karganın üzerinde ne kadar tüy-telek varsa hepsi yolunmuş, cas cavlak kalmış, çocuğun elinden zorla kurtulmuş. Bu sefer tüy gitti, çıplak kaldı ya, kar yağmaya başladığı zaman, "Yağma yağma, açık var, çıplak var" diye bağırır olmuş.

Serçe demiş ki: "Nasıl, açığın çıplağın olduğunu anlaman için, illâ senin açık çıplak kalman mı lazım?"

Şimdi bu misal verilirken denilir ki, senin durumun müsaitken fakiri fukarayı düşün. Eğer senin durumun müsaitken fakiri fukarayı düşünmezsen, Allah seni fakiri fukarayı düşündürür hale getirir. Tıpkı sebep halkederek, karganın tüyünün yolunmasını yarattığı gibi, senin de elinden imkanlarını alır, sen de titremeye başlarsın ve o zaman soğuktan, perişanlıktan, kışı karşılamanın ne kadar zor olduğunu sen de anlarsın.

Biz de böyle olmadan, o duruma düşmeden ihtiyaç sahiplerini düşünmeliyiz, çevremizdeki insanlara destek olmalıyız. Doğalgazı evine kadar getirip de soba alamadığı için soğukta kalan komşumuzun durumuna çare bulmalıyız. Yoksa biraraya gelerek cemaat olmamızın hikmeti kalmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share
GÜLSiMA Tarih: 14.01.2009 11:21
ecmain olsun inşaallah
KaRaKıZ Tarih: 14.01.2009 10:57
paylaşım için ALLAH razı olsun bacım böle güzel paylaşımlarını zevkle okuyorum
GÜLSiMA Tarih: 14.01.2009 10:54
aleyküm selam kıymık .Rabbim cümlemizden razı olur inşaallah
Kıymık Tarih: 13.01.2009 23:46
Selamün Aleyküm.
Paylaşımınız düşündürücü ve nefislere hitap eden önemli bir konu.
Böyle bir akıbetten, Allah c.c cümlemizi korusun.

Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri buyuruyor ki:
Dünya ve dünya nimeti hayaldir. Onun için dünya malına, makamına ve dünya hayatına güvenme. Biz bu dünyada misafiriz, yolcuyuz. Sonunda ayrılıp gideceğiz. Sıkıntın varsa üzülme. Bir an sonra ne olacağımız belli değil.

İbretlik olması temennisi ile
Emeğinize sağlık. Allah c.c razı olsun
eternity Tarih: 24.12.2007 14:21
abla ellerine sağlık çok güzel konuların var ya okudukca okuyasım geliyo ellerine sağlık
kuber Tarih: 07.12.2007 11:38
paylaşım için ALLAH razı olsun emeğine sağlık