Karıncanın çenesi avını affetmiyor
Bilim insanları, Orta ve Güney Amerikada yaşayan bir karınca türünün hayvanlar alemindeki en öldürücü çeneye sahip olduğunu vurguluyor.


- Bilimsel adıyla, Odontomachus bauri türü karıncalar çenelerini saatte 125 ila 233 km hızla kapadığı ortaya çıktı. Bu araştırmayla birlikte dünyanın en sert çenesi rekoru, karideslerden karıncalara geçmiş oldu.


Araştırmayı yürüten University of California-Berkeley profesörü Sheila Patek, Odontomachus bauri türü karıncaların çenelerini kapadıklarında güçten dolayı geri sektiklerini ve bunun da düşmanından uzaklaşmasına yaradığını belirtiyor. Bilim insanları, Odontomachus bauri karıncalarının çene kapamalarını video görüntülerini alarak, ölçümler yaptı. Ölçümlerde çenenin ortalama kapanış süresinin 0.13 millisaniye olduğu tespit edildi. Bu süre, insan gözünün kırpmasının yaklaşık 2.300 katı bir hıza işaret ediyor.


Çenenin kapanış hızı, karıncaya rakibi karşısında bir korku avantajı veriyor. Pateke göre, Orta ve Güney Amerikada yaşayan Odontomachus bauri karıncaları çenelerini açıp kapadıklarında canları yanmıyor, ancak yerlerinde zıplıyor. Karıncaların çenelerinin kurbanı olan avlarına gelince, bu güçlü çene genellikle küçük böcekleri veya kurtçukları yakalıyor.

40 SANTİMETRE ZIPLIYOR
Dünyanın en güçlü çenesine sahip Odontomachus bauri karınca türü, 7 milimetre boyunda ve ileri doğru 8 santimetre, yana doğru ise 40 santimetre zıplıyor. Bilim insanları bu değerlerin 1.75lik bir insanın ölçülerine göre, 13 metre ile 40 metrelik zıplamaya denk düşüyor. Karıncalar bu kadar uzağa aynı zamanda çenelerini de idare eden güçlü kaslar sayesinde sıçrıyor.

Deneyde kullanılan video cihazı saniyede 5.000den fazla kare oynatıyor; normal videolar ise saniyede 24 kare oynatıyor. Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 606
favori
like
share